Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Autoservis

Klima stále topí

3 let, 2 měsíců

Zdravím,

postupně mi selhávalo chlazení u klimatizace. Teď už pouze permanentně topí, i když ji nezapínám. Kontrolky nesvítí, ale horký vzduch do auta proudí. Paraelně se mi k tomu i přetočil tachometr směrem dolů. Jsem řidička z donucení, takže autům vůbec nerozumím. Nemáte prosím tady někdo trochu představu co se s mým autem stalo? Co mám nechat opravit?

Upravení tachometru možná někoho pobaví, ale já vážně nevím co a jak sem s tím provedla. Navíc se to tu trestá až 5 lety natvrdo.

Díky za každou radu

Model: Ford KA Sportka

Manuály: 4x Manuály uživatelské, 7x Manuály servisní, 1x Ostatní


Komentáře (15)

Přidat komentář


  petrdepo, 3 let, 2 měsíců

To, že topení topí stále, může být způsobené vadným (netěsnícím) ventilem topení a nebo jeho ovládáním. Také jsi zapomněla napsat, jestli máš klimatizaci manuální nebo automatickou. Podle toho se mění způsob ovládání toho ventilu.

Topení nemá žádnou souvislost a tachometrem. To přetočení tachometru dolů zkus popsat trochu přesněji, jak to myslíš.


  , 3 let, 2 měsíců

Já fakt nevím. Na tachometru bylo při koupi necelých 70 000 km a jak začalo zlobit topení, tak jsem tam měla 41 000 km.

Klimatizace je automatická. Nebo co tím myslíš manuální? Jako, jestli si otevřu při jízdě okna? Nejspíš bych potřebovala vysvětlit i tenhle rozdíl. JInak dnes mi u Fordu sdělili, že je rozbitý ovládání topení a nějaký napájecí ventil (pokud sem si to dobře přeložila). Diagnostika 66,40€ a předběžná cena opravy: rozbitý díl 85€

práce 220€

Nedalo by se to jen nějak odpojit? Tohle léto mám už abnormální výdaje.


  petrdepo, 3 let, 2 měsíců

Manuální klimatizace se řídí jen otočnými knoflíky. Automatická klimatizace se nastavuje pomocí navolení teploty ve stupních Celsia na displeji (většinou na displeji rádia). Pokud se takhle chová tachometr, tak je možné, že se někdo pomocí diagnostiky pokusil nelegálně (fušérsky) stočit počet skutečně najetých kilometrů aby mohl uměle zvýšit prodejní cenu vozu. Skutečný počet najetých kilometrů se dá ověřit buď podle servisní knížky a nebo podle servisních záznamů Fordu například s pomocí firmy CEBIA)..


  , 3 let, 2 měsíců

Díky za odpověď. Tachometr na diagnostice posunuli opět zpět. Klimatizace je automatická a můžu na ní vařit. Jízdou prý žádné další díly nepoškodím...asi tedy jen řidiče. 50°C je na mě příliš.


  petrdepo, 3 let, 2 měsíců

Jelikož je klimatizace automatická, tak jsou jenom dvě možnosti, proč topení stále topí. Buď je vadný ten ventil, který uzavírá vodu do topení a nebo je závada v automatice klimatizace Ale na to by měli přijít, protože ta automatika má svůj vlastní diagnostický režim (pokud jde o schopné mechaniky). Někdo na fóru také psal, že se u něj vyskytl problém s rádiem (pomocí kterého se ovládá) a to je pak drahá záležitost. U nás diagnostika stojí běžně kolem +/- 500.- Kč (v podstatě si účtují jenom jednu započatou hodinu práce).


  , 3 let, 2 měsíců

Taky je mi jasný, že bych to v čechách měla levnější...ale se zapnutým topením na maximum bych nedojela v tom horku.

Jinak díky za trpělivost. Ještě se tě tedy zeptám: Co se stane, když klimu delší dobu nepoužívám? V manuálu stálo, že potřebuje 1x za týden, či za měsíc alespoň 20 minut pracovat. Nebo stačí, když zapnu pouze cirkulaci vzduchu? Můžu jí poškodit, když jí přes léto nezapnu? Nebo jde tak poškodit ten ventil?


  , 3 let, 2 měsíců

a musím se opravit, ta klima je tam tedy manuální. I když teplota byla různě nastavitelná, nemusím si sama u ní regulovat stupně.


  petrdepo, 3 let, 2 měsíců

Klimatizace se má zapínat alespoň jednou za dva tádny na cca 5-10 minut, aby si těsnicí kroužky v kompresoru klimatizace zachovaly svoje těsnicí vlastnosti a neunikla chladicí náplň. Ta se také má po 1-2 letech nechat vyměnit. V zimě při zapnutí klimatizace také dojde k rychlému odmlžení skel, protože její součástí je vysoušeč vzduchu. Pokud je klimatizace manuální, tak je ventil (uzavírající vodu do topení) ovládaný rovnou od knoflíku mechanicky a musí jeho funkci zkontrolovat mechanik.


  , 3 let, 1 měsíců

tak jsem tu zpět s dotazem. Klima je opravená, ale...

Cirkulace vzduchu je poněkud zavlažená. Čili stále fouká teplý vzduch i když už ne horký. Při koupi mi u nastaení cirkulace vzduchu foukal studený.

Nemáte ponětí někdo, jestli je to španý servis od Fordu, nebo ještě nějaká další chyba?


  petrdepo, 3 let, 1 měsíců

A náplň také vyměnili ?


  , 3 let, 1 měsíců

Zdravím,

náplň naštěstí nevyměnili. Byla bych tento měsíc už na mizině. A topení se nějak uklidnilo. Už cirkuluje studený vzduch. Ale zase mi to začalo nevyzpytatelně chcípat. Doufám, že to nebude tím, že sem nacouvala po tmě do škarpy. Nemám žádný zadek, takže v noci v lesích, když musím couvat je to obvykle naslepo.


  petrdepo, 3 let, 1 měsíců

To, jestli je náplň ještě dostačující se také dá poznat podle toho, že ti při zapnutí klimy při volnoběhu motoru o cca 50 ot/min poklesnou otáčky a při malých otáčkách ventilátoru topení (poloha 1) se po cca 5 minutách samy zase zvednou zpět na cca 850 ot/min. Je to známka toho, že kompresor klimatizace dosáhl dostatečný tlak média v klimě a vypne se (kontrolka zapnutí klimatizace zůstává svítit, protože je zapojená rovnou na vypínač). Po snížení teploty média (a tím snížení tlaku v okruhu) se kompresor sám zase zapne a znovu trochu klesnou volnoběžné otáčky motoru. Pokud se do těch cca 5 minut kompresor sám nevypne, tak se médium musí vyměnit, protože je ho málo. To chcípání bude mít jinou příčinu a na dálku se to těžko odhaduje.


  petrdepo, 3 let, 1 měsíců

Ještě doplním. Píšeš o zapínání cirkulaci vzduchu Levý ovládací vypínač). Ta se používá jen ve dvou případech.

1. Je-li potřeba zabránit v nasávání venkovního zápachu

2. Je-li potřeba rychleji vytopit vnitřek vozu po zimním startu motoru.

Má ale tu nevýhodu, že při ní neprochází vzduch přes vysoušeč a tak se zadýcháváním zamlžují skla. Proto je třeba co nejdříve cirkulaci vypnout a tím umožnit topení nasávat vzduch zvenku.


  , 3 let, 1 měsíců

Diky za upozornění, ale v tom případě, v tom mám pořádný chaos. Když v manuálu stojí, že mám klimatizaci zapnout minimálně 1x týdně, nebudu předci v létě zapínat topení. Ovladače pro klimatizaci mám jen 2. Jeden spíná ventilátor a druhý rozděluje vzduch na chladný a teplý. Vlastně 3, tím 3 volím intenzitu proudění. Takže sem myslela, že pokud zapnu ventilátor a nastavím rozdělení vzduchu na studenou cirkulaci, tak to stačí. Okna se mi zamlžují pouze když topím, ale mám možnost zapnut k tomu kontrolku odmlžení a pak to ujde. Kontrolka na recirkulaci jak uvádí manuál je na odvedení zápachu z auta, tak jí zapínám paraelně s kontrolkou A/C. To je špatně? Žiju v Bavorsku...měst je tu pomálu. Všude sou jen krávy.


  petrdepo, 3 let, 1 měsíců

Ano, je to špatně. Klimatizace není jen chlazení, ale je i topení. V létě se zapíná klimatizace při prostředním knoflíku natočeném vlevo ke studené (aby chladila) a v zimě s knoflíkem natočeným vpravo k teplé (aby vysoušela vzduch na odmlžení skel). Potom se může nastavit knoflík i do mezipolohy tak, aby teplota chlazení byla vyhovující. Pokud není třeba v zimě skla odmlžovat (když už je sklo od topení ohřáté), tak se klimatizace vypne (A/C) a nechá se zapnuté jenom samotné topení.

Levý vypínač (klapka recirkulace) přepíná klapku na sání vzduchu zvenku vozidla (kontrolka nesvítí) a nebo z prostoru pro cestující (svítí kontrolka ve vypínači). Proto se také v zimě při přepnutí klapky na sání zevnitř zamlžují skla vlhkostí ze zadýchaného vzduchu uvnitř. Při vypnutí klapky je sání zvenku a vzduch prochází zvenku přes vysoušeč (a je-li zapnutá klimatizace skla se odmlžují vysušeným vzduchem). Není-li v zimě zapnutá klimatizace, tak dokud není sklo dostatečně vyhřáté od topení, sklo se neodmlží.

Pravý vypínač (A/C) zapíná klimatizaci (ale ta běží jen tehdy, je-li zapnutý ventilátor topení alespoň do polohy 1 ).

Nad vypínači jsou tři otočné knoflíky.

Levý otočný knoflík směruje vzduch na nohy, na sklo a nebo do prostoru a nebo v mezipolohách mezi dvěmi sousedními možnostmi rozděleně (například částečně na sklo a k tomu částečně na nohy nebo částečně do prostoru).

Prostřední otočný knoflík (plynulé nastavení teploty) ovládá množství teplé vody do radiátoru topení a tím mixuje teplotu vzduchu (od studené až po horkou). Ovládá se jím ten kohout, který pouští vodu do radiátoru topení, o kterém jsem psal dříve (a který ti před opravou pravděpodobně nezavíral a proto ti topení topilo stále). Při topení do prostoru (z palubní desky) se také odmlžují nasměrováním postranních mřížek boční skla ve dveřích aby v zimě bylo vidět do stran

Pravý otočný knoflík přepíná v polohách 1, 2, 3, 4 otáčky ventilátoru topení.

Klapka sání vzduchu (recirkulace) se zapíná jen na chvíli když je třeba zabránit sání vzduchu zvenku (například když před tebou ve frontě na semaforech stojí auto, které kouří).

Doufám, že jsem ti to popsal dost podrobně. Dej vědět, pokud by ti něco nebylo jasné.


Další otázky - KA / Autoservis Vložit otázku

Otvor Dobrý den mam ford ka 1.3 rok výroby 1996. Potřebuji poradit kde najdu ve vnitř automobilu otvor abych mohl navíct drát od subwooferu do kapoty motoru na beterku? děkuji za odpověd

Palivové čerpadlo Při silnějším sešlápnutí plynu (tedy tehdy, kdy chci od auta vyšší výkon... např rozjezd, nebo rychlá jízda) se zezadu ozývá pískavý zvuk. Můj lajcký názor je, že mi brečí palivové čerpadlo bolestí, chystá se v brzké době opustit tento svět a zavítat do věčných lovišť. No a otázka pro káčkaře je zda......

Výměna akumulátoru Dobrý den mám asi týden koupené auto ford ka rok 98 nejde my nastartovat asi vybitá baterije mam strach když bateriji z auta vindám tak se my auto zablokuje myslím tim imobilizér nejsem skušenej v tomhle ale četl jsem někde na netu že se pak musí nastavit nějaký kod na rádiu jenže problém je že v au......

Umístění snímače teploty vzduchu Ahoj, může mi prosím někdo poradit kde najdu snímač teploty vzduchu u ford KA? Díky!

Servisni intervaly-ukony,pri 60tis km ,nemam knizku Ka Servisni intervaly-ukony, pri 60tis km Ka rv2005,1,3 i Duratec .ventily? Prevod oil? Co jeste?A jak vymena zarovek světlometů? Není misto.Diky za odpoved vsem.

kontrolka tlaku oleje stále svítí I po odpojení kablíku od spínače tlaku oleje kontrolka stále svítí. Kablík je někde zkratován. Potřeboval bych vědět kde má kablík druhý konec(nebo začátek),tam bych ho odpojil a pokud by kontrolka přestala svítit ,natáhl bych nový kablík. Ve schematech z knihy Jak na to se to nedá zjistit.

spojka Ford KA Dobrý den. Koupily jsme dceři na naučení Ford Ka. Problém je že prokluzuje spojka a zabírá až úplně navrchu. Mohl by nám někdo poradit jak postupovat při výměně spojky? Společně s tchánem by jsme se chtěli pokusit ji vyměnit. Jde jen o to jak postupovat a co dělat. Jestli odmontovat i poloosy,je......

přidřený motor Normálně nastartuju,ujedu tak 3-5 km motor párkrát poškubne a zhasne.Pak nejde nastartovat .Jakoby byla vybitá baterka,startérem to neprotočí ale světla a ostatní jde(baterka je dobrá).Oleje je dost,fridexu taky, kontrolka mazání nesvítí. Asi po 20 minutách jde opět nastartovat a zase kousek popoj......

únik oleje-hřebenový servořízení Ahoj, teče mi olej z hřebenovýho servořízení. Ford Ka rv 2000. Nikoliv z pumpy. Koupit hřebenový servořízení se dá bud těžko nebo vyjde draho. Napadlo mě jestli by nešlo servořízení odpojit a jezdit bez. Jezdit bez posilovače. Nebo jak na to ? Nebo dá se koupit těsnící kroužky do toho serva a kde ? ......

poradit ahoj..potrebuju poradit...jde vymenit klasika budik dvou tachometr a benzin za tri ...tachometr benzin a otackomer....dekuju

vysoké otáčky motoru Po rozjezdu při vyšlápnutí spojky(při řazení) motor zůstává na vyšších otáčkách jako kdyby vázlo plynové lanko v bovdenu(ale tím to není),zařadím neutrál a asi po 5 vteřinách otáčky klesnou.Pokud už je motor zahřátý (tak po 8 km),tak už motor řve na neutrálu stále a otáčky neklesnou.Velká spotřeba b......