Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Autoservis

Hodnota budicího napětí alternátoru

1 let, 9 měsíců

Ford mondeo 1,8 tdci 92 kW 072007 5dverový

Dlouhodobě mám problém s nabíjením baterie /aku/. Jak by alternátor nedával dostatečný výkon. Na káblíku buzení je 7,5 V po zapnutí zapalování a cca 9,5 V s nastartovaným motorem. Je to v pořádku? Stačí to?.

Model: Ford Mondeo MK IV

Manuály: 29x Manuály uživatelské, 31x Manuály servisní, 11x Katalogy a prospekty, 9x Ostatní


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců
petrdepo

Budicí napětí může být proměnné v ještě větším rozsahu, než popisuješ. Důležitý je také údaj o napětí z alternátoru a baterie například při zapnutých hlavních světlech. To by mělo být kolem cca 14,5-14,6V při kalciové baterii. Nedostatečný výkon alternátoru může být způsobený například vadou usměrňovače v alternátoru, a to se měřením buzení nezjistí. Je třeba toho proměřit více, nejen jednu věc.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců

Dík za odpověď. Napětí na aku kolíše mezi 13,9 do 14,4 V podle zatížení při cca 2000 ot. Při alternátoru 150 A se mi to zdá málo. Na diodový mústek mám i já podezření, ale to buzení se mi zdálo velmi nízké, u starších aut to bylo 12 V. Že by to řídící jednotka až tak snižovala, když baterka není nabitá ani se nehřeje? H.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců
petrdepo

Řídicí jednotka ti nepustí napětí výš než asi těch 14,4V. Úroveň nabití je pak závislá už jenom na době nabíjení. Pokud bys nabíjení chtěl urychlit, tak bys musel baterii nabíjet klasickou nabíječkou bez omezení napětí. Ale při tom musí být odpojená od sítě auta, aby zvýšené napětí nepoškodilo elektroniku auta.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců
little_boy

mel by jsis nejdriv ujasnit, zda tam nejake buzeni mas, ford na novejsich modelech pouziva rizene altarnatory z PCM motoru, takze je uplne v poradku ze tam nameris ty nesmysle - meris ridici PWM signal.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců

To j právě ono. Alternátor je buzený přes PCM, které by mělo zabrániť přehřívání aku. Hodnoty si bere /prý/ z čidla výfukových plynú a ještě búhví odkud. Ale hlavní regulaci dělá samozřejmě regler. Mně se jen naměřené hodnoty 7,5 - 9,5 V zdají hrozně nízké. Podle mne by tam mělo být aspoň někdy cca 12 - 14 V, a to tam není nikdy.

Altec už mám koupený nový, /ještě je na cestě, púvodně přišel bouchnutý s ohnutou osou/, ale bojím se, že problém je v PCM, nebo na cestě od ní. Proto jsem chtěl vědět, jestli někdo tu hodnotu napětí NEVÍ /ne, že si jen myslí, jaká by asi měla být/. Múžu si to změřit u mazdy, opla i toyoty, ale furt ještě nevím, jak to má být v mondeu, v tom je problém. Ale dík ya snahu.

Vtip je v tom, že se mi auto jednou za čas vybije. V létě míň často, v zimě častěji. A rychle odZchází baterka /cca za 3 roky/. Pokud auto preventivně dobíjím cca 1x za měsíc, v zimě častěji, nevybije se. Ale klidně se vybije dva dni po dlouhé cestě, kdy by mělo být plně nabité. Z toho usuzuji, že altík dobíjí málo. Při měření proudu z altíku jsem naměřil nejvíc cca 80 A, ale měl by dávat až 150.

Takže takto to vypadá na uhlíky, nebo diody. Ale z baterky do altíku nejde žádný proud při vypnutém zapalování, což by při proražené diodě asi šel. Jediná nesrovnalost je to příliš malé napětí na buzení. Takže pokud nepomúže nový altík, napojím to natvrdo přímo a budu spoléhat na regler.

Zatím ahoj a dám vědět. H.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců
petrdepo

Pokud do altíku za klidu žádný proud nejde, tak problém bude někde jinde. Asi budeš muset začít kontrolovat proudy jednotlivými pojistkami.


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců

To jsem už měřil mockrát. Když je baterka nabitá, je všechno OK. Po cca 30 min. obběr je jen 0,02 A.

Předtím proud rúzně poskakuje, kdeco vrčí, cvaká, klape. Ale tak to prý má být. Když se vybije a připnu ji na slabý zdroj, je odběr cca 2,5 A do přístrojovky /když ji dám na silný zdroj, tak zavrčí, zacvaká a OK/. Soudím, že když klesne napětí bAterie pod určitou mez, nedokáže už zavřít nějakou klapku a tím se vybije zu grunt. Nedělá to jen moje auto, u tohoto typu se to objevuje častěji. Sledoval jsem o tom diskuze. Ale vždy to bylo u auta v záruce, vyměnili altík, baterku,potom něco jiné, potom zas něco a potom řekli, že to byl soft v rádiu nebo BT modul atd. Auta strávila v servise měsíce, tam se jim nevybily, až zase vždy doma. Jediný, kdo to vyřešil /bez výměn všeho možného/, naměřil na buzení velmi skákající napětí, usoudil, že je poškozený kabel a propojil to natvrdo.

Já jsem si koupil bustr /nabíječku se startem/ a baterku jsem preventivně dobíjel. Ale už mě to s..e.

Proto jsem objednal altík a chci to dořešit. Servisúm moc nevěřím, umí jen čučet na diagnostiku a vyměňovat díly. Čest výjimkám. Navíc je to porucha, která se těžko hledá. Ale auto je jinak v dobrém stavu, jezdí fajn, je pohodlné,ˇhezké, tak ho nechci měnit. Ale zlaté moje púvodní Mondeo I. To nemělo drbnutou elektroniku na všecko a člověk se v něm vyznal.

P.S. Taky jste si všimli, že palubní počítač píše spotřebu o cca 1litr menší, než je skutečná?

Honzo


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců
little_boy

Ja jsem to nenapsal uplne dobre: ty rizene alternatory nemaji buzeni. Je to uplne jiny princip nez cekas, PCM motoru je schopna ten alternator uplne schodit. Jednim dratem ten alternator ridi a tim druhym snad monitoruje napeti... kazdopadne pokud ty draty uplne utrhnes, alternator by mel prejit do samostatneho rezimu a pri prekroceni urcitych otacek (neco jako 3000??) zacne natvrdo davat myslim kolem 13,5V (opet nevim presne)... tohle muzes terstnout zda funguje a drzi tvrde napeti. Napeti alternatoru se odvozuje od venkovni teploty a komplet se shazuje kdyz je pozadavek na max vykon motoru - o nicem jinem jsem neslysel (egr atd...).

Edit: vlastne kecam, jeste se alternator shazuje kdyz PCM detekuje, ze je auto na mereni emisi, vylepsuje se tim spotreba / CO2 :) viz dieselgate

Edit2:

tohle je popis systemu nabijeni pro benziny, nafta to bude mit asi dost podobny. Ty otacky aby to zaclo nabijet kdyz je utrzene rizeni jsou 2000 rpm (do te doby po nastartovani alternator nedela proud) a napeti by melo byt tech 13,5V

http://juchems.com/ServiceManuals/viewfile7e09.pdf


Odpověď 0

1 let, 9 měsíců

Dík za info -litlle boy i petrdepo. Altík už dorazil, tak uvidím, co dál. Vypadá to ale, že mám nějaký jiný typ, než je v popisu, k altíku jde jen jeden vodič, to nebude datový kabel, tam by měli být aspoň dva dráty. Vypadá to opravdu jen na buzení, ale modulované PCB /viď petrdepo/. Uvidím, co to bude dělat s novým altíkem, doufám, že chyba byla v něm. Po nějaké době dám vědět. Ještě jednou dík. H.


Komentáře (2)

Přidat komentář


  , 1 let, 9 měsíců

Ahoj,

alternátor je vyměněný a napětí v palubní síti stouplo na 14, 8 V, při maximální možné spotřebě na 14,7 V /dálk. světla, ventilátor na max, výstražné blinkry, mlhovky kompl., vyhř. skel atd/. Zdá se, že to bude OK.

Ale ta výměna! Toho, co to konstruoval zabít je málo. Šrouby nejde vyšroubovat, překáží kompresor klímy. Musel se vyndat. Ale i po odšroubování šroubú, které altík drží a po odšroubování od volnoběžky altík nejde vysunout, musí ven startér, aby bylo místo. Celé je to na držáku, který taky musí ven, šrouby s hrozným přístupem, prúměr šroubú 8 mm a hlavička jen 10! Práce víc, než na celý den, plus vycucnutí a znovunapuštění klímy /aby se dal kompresor demontovat a nenatahovaly se trubky/. Takže pokud vám za výměnu naúčtují pálku, nedivte se. Je to opravdu hrozná práce.

Závěrem: zdá se, že budicí napětí cca 9,5 V při nastartovaném motoru je OK.

Honzo


  , 1 let, 7 měsíců

Mám stejný problém jako Honzo. Vlastním Mondeo 1.8TDCi 92kW 2007.

Baterku už jsem měnil dvakrát, alternátor jednou. Nic nepomohlo. Alternátor je buzený jedním drátem.

Mám trvale připojené měření palubního napětí. Po nabití aku (12.6V) altík dobíjí na cca 14,4 až 14,6V.

Problém je, že když poklesne napětí aku třeba na 12.0V altík dobíjí už jenom 13,3V. A to je málo. Problémem mohou být kratší trasy, které jezdím každý den, ale stalo se mi to i po příjezdu z dovolené po 1800km! Druhý den jsem ani neodemkl auto! Už jsem chtěl auto poslat k čertu minimálně dvakrát, ale těžko hledám rovnocenou náhradu. Tak zatím dobíjím a dobíjím...


Další otázky - Mondeo / Autoservis Vložit otázku

Mokra zadni sedaqcka za desta mam mokrou zadni sedačku za spolujezdcen,nikde okolo ale mokro neni jen sedacka

Alarm + CANBUS modul Dobrý den, Mám dotaz ohledně zapojení alarmu. Mám Mondeo MK3 2004 a doma se mi už dost dlouho válí autoalarm Magicar M100AS. Bohužel nemá podporu CAN BUSu, tak bych se chtěl zeptat zda ví někdo o nějakém adaptéru, který by byl schopný převádět výstupy z canbusu na signály pro alarm a obráceně, aby......

Vrzání palubovky Zdravim uz nejakou dobu mam problem se skripotem palubovky , at jedu pomalu nebo rychle porad tam neco nekde skripe. Mel sem ji uz dvakrat venku a zkousel sem ji vypodlozit ale porad stejny problem.

Utržené drátky k alternátoru Zdravím.Mám Mondeo mk3 r.v.2005 2.0 TDcI combi. Při výměně altrnátoru jsem nechtěně utrhl ty tři drátky co jdou do konektoru,který se pak napíchne do altíku.Neví někdo vjakém pořadí tam byly nastrčené,myslím podle barev,je tam oranžový hnědý a bílý .Díky Všem za radu.

Ford Mondeo MK3 Brzdy Zdravím, Mondeo MK3, měl sem zarezlé lanovody k ručce, inu koupil jsem nové vyměnil a k tomu sjem zjistil že byl tuhý praví zadní pístek (brzd). vyndal jsem ho zbrousil očistil promazal brzdovkou pístek chodí, ale nastává problém při odvzdušňování B.S. a prolítí cca 2 litrů brzdovky se pedál po n......

Utrzena zadni naprava Dobrý den v zatáčce jsem mi utrhla zadni náprava muj zámečník si na to netroufá auto je hnile v kufru a celkem dosti ale potreboval bych to aspon dostat domu na zahradu popřípadě za rozumnou cenu opravit muzete nekdo poradit

Mondeo nastartuje a zůstane v nouzovém režimu Ford mondeo kombi 2tdci, r.v. 2005 najeto 200000km, nastartuje na otočení ale zůstane v nouzovém režimu a někdy přepne do normálního po chvíli, někdy musím opakovat start několikrát a někdy nastartuje v normálním režimu napoprvé. Chytá na otočení a pokud je v normálním režimu tak jede v pohodě. Při ......

Hledam automechanika Ahoj.. chci se zeptat jestli nekdo nezna fakt dobreho automechanika na ford 1.8 duratech-he. Auto uz mi nehorazne cuka a jak jsem jsi vsiml tak to budou asi klapky sani. Ja na to moc nejsem tak bych se chtel z nekym poradit osobne. Jsem z uh hradiste a tu jsem zadneho automechanika nenasel co by tom......

Otáčky samy vylítnou při jízdě při jakekoly rychlosti Mondeo 1.8tdi combi 1999 Při jízdě mám sešlápnutej plyn a vylítnou my otáčky motor jde naprázdno až když uberu je normal jakmile zase přidam jeto to samé.

Ruční brzda Mondeo mk3 Máte prosím někdo zkušenost s automatickým nastavením ruční brzdy? Na třmenech žádný nastavení není a ani na lanovodech ani na krátkým lanku od páky ruční brzdy. Nové destičky a páka jde až nahoru a kola skoro nebrzdí. Děkuji Pája

Zdravim Slisim piskot od předního kola když lehce pribrzdim nebo lehce zatocim piskot přestane asi destičky v hájí co

Výměna rozvodů Dobrý den, chtěl bych se zeptat na rozvody, mám za to že jsou řešeny řetězem(tudíž by měli být na furt)ale zajímalo by mě,při rozvodech se mění i pumpa, která je taky poháněna,ale když mám řetěz, musím ji taky měnit?a když otevřu kapotu vidím dva řemeny(nejspíš na alternátor..)ty se také mění po něj......

Vibrace spojkového pedálu, řadička se nevrací do manuálu Ahoj, mám Ford mondeo mk3 1,8 benzin 92kw a mám problém s vibrací na spojkovém pedálu(pouze pokud jemně odložím nohu na pedál),neví někdo co s tím,popřípadě jak dlouho to vydrží? a problém číslo dva je ten, že se mi nevrací řadička do manuálu(tak mě ak napadá,není to jen poškozenou vratnou pružinko......

Výměna pilového filtru Mondeo MKIV 2010 Ahoj Forďáci, koupil jsem pilový filtr topení, ale nemůžu najít jeho umístění ve vozidle, Poradí mi někdo ? Olin Ahoj. Trošku jsem na tom problému zapracoval a zjistil kde se nachází. Pro ty co mají stejný problém: Pilový filtr|(filtr topení)najdeš vlevo vedle pedálu plynu. Ten je nutné dem......

Mondeo mk3 TDCI - horší starty Ahoj, před nedávnem jsem přivezl mondeo mk3 2.2 TDCI, i přes to že bude chtít několik oprav a nyní se na vás obracím s první věcí, se kterou bych chtěl pomoc vyřešit. Věc je taková, že když auto nastartuju, tak má chviličku takový nepravidelný chod, pár sekund trvá než se srovná a z výfuku chvíli......

Ford Mondeo MK1,r.v.1993,sedan - zadní sedačky - opěradla Potřebuji poradit jak se u Ford Mondeo MK1,r.v.1993 vymontují zadní sedačky - opěradla ? Děkuji Pavel

Autoradio 6000 cd Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi bude do Fordu Mondeo MK3 2,0 TDCI r.v.2002, pasovat a fungovat radio z Fordu Tranzit, jak inzerent udává cd 6000?Autoradio ford cd 6000 - 1 , nevím jak to blíže popsat, ale toto rádio je nabízeno na Bazoši za 1099, Kč z Olomouce. Za Radu předem děkuji ......

Chrastící brzdice Mám problém na mém fordu mondeo 2000 v6. neustále chrastí zadní brzdiče,ani mechanik neví čím to muže být ,dal mi tam podložky ale zádná změna .pokud malinko pribrzdím přestane to .Dekuji za odpověd.

Škubání motoru okolo 1800 ot Zdravím, níže uvedené bude další, kdo nechcete, nečtěte to. Často v diskuzích vidím stížnosti na poškubávání auta okolo hranice 1800 ot. Většinou diskuze končí u turbodmychadla, které přibližně v této oblastí začíná zabírat nebo u EGR ventilu. EGR ventil jsem čistil - bylo v něm toho dost, nicmén......

Klimatizace mondeo mk3 Ahoj všichni mám mondeo mk3 2006 92 kw benzín v kombíku, jsem po plnění klimatizace (včera ) a vše ok včetně tlaku, avšak nesepne mi elmag. spojka a neroztočí se kompresor, když jsem rozdělal pojistkovku v motoru a přemostil relátko (ty vodorovné piny) kompresor se roztočil a klima v mžiku chladila.......