Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Autoservis

Hodnota budicího napětí alternátoru

1 let, 1 měsíců
Honzo

Ford mondeo 1,8 tdci 92 kW 072007 5dverový

Dlouhodobě mám problém s nabíjením baterie /aku/. Jak by alternátor nedával dostatečný výkon. Na káblíku buzení je 7,5 V po zapnutí zapalování a cca 9,5 V s nastartovaným motorem. Je to v pořádku? Stačí to?.

Model: Ford Mondeo MK IV

Manuály: 26x Manuály uživatelské, 21x Manuály servisní, 10x Katalogy a prospekty, 9x Ostatní


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
petrdepo

Budicí napětí může být proměnné v ještě větším rozsahu, než popisuješ. Důležitý je také údaj o napětí z alternátoru a baterie například při zapnutých hlavních světlech. To by mělo být kolem cca 14,5-14,6V při kalciové baterii. Nedostatečný výkon alternátoru může být způsobený například vadou usměrňovače v alternátoru, a to se měřením buzení nezjistí. Je třeba toho proměřit více, nejen jednu věc.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
Honzo

Dík za odpověď. Napětí na aku kolíše mezi 13,9 do 14,4 V podle zatížení při cca 2000 ot. Při alternátoru 150 A se mi to zdá málo. Na diodový mústek mám i já podezření, ale to buzení se mi zdálo velmi nízké, u starších aut to bylo 12 V. Že by to řídící jednotka až tak snižovala, když baterka není nabitá ani se nehřeje? H.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
petrdepo

Řídicí jednotka ti nepustí napětí výš než asi těch 14,4V. Úroveň nabití je pak závislá už jenom na době nabíjení. Pokud bys nabíjení chtěl urychlit, tak bys musel baterii nabíjet klasickou nabíječkou bez omezení napětí. Ale při tom musí být odpojená od sítě auta, aby zvýšené napětí nepoškodilo elektroniku auta.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
little_boy

mel by jsis nejdriv ujasnit, zda tam nejake buzeni mas, ford na novejsich modelech pouziva rizene altarnatory z PCM motoru, takze je uplne v poradku ze tam nameris ty nesmysle - meris ridici PWM signal.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
Honzo

To j právě ono. Alternátor je buzený přes PCM, které by mělo zabrániť přehřívání aku. Hodnoty si bere /prý/ z čidla výfukových plynú a ještě búhví odkud. Ale hlavní regulaci dělá samozřejmě regler. Mně se jen naměřené hodnoty 7,5 - 9,5 V zdají hrozně nízké. Podle mne by tam mělo být aspoň někdy cca 12 - 14 V, a to tam není nikdy.

Altec už mám koupený nový, /ještě je na cestě, púvodně přišel bouchnutý s ohnutou osou/, ale bojím se, že problém je v PCM, nebo na cestě od ní. Proto jsem chtěl vědět, jestli někdo tu hodnotu napětí NEVÍ /ne, že si jen myslí, jaká by asi měla být/. Múžu si to změřit u mazdy, opla i toyoty, ale furt ještě nevím, jak to má být v mondeu, v tom je problém. Ale dík ya snahu.

Vtip je v tom, že se mi auto jednou za čas vybije. V létě míň často, v zimě častěji. A rychle odZchází baterka /cca za 3 roky/. Pokud auto preventivně dobíjím cca 1x za měsíc, v zimě častěji, nevybije se. Ale klidně se vybije dva dni po dlouhé cestě, kdy by mělo být plně nabité. Z toho usuzuji, že altík dobíjí málo. Při měření proudu z altíku jsem naměřil nejvíc cca 80 A, ale měl by dávat až 150.

Takže takto to vypadá na uhlíky, nebo diody. Ale z baterky do altíku nejde žádný proud při vypnutém zapalování, což by při proražené diodě asi šel. Jediná nesrovnalost je to příliš malé napětí na buzení. Takže pokud nepomúže nový altík, napojím to natvrdo přímo a budu spoléhat na regler.

Zatím ahoj a dám vědět. H.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
petrdepo

Pokud do altíku za klidu žádný proud nejde, tak problém bude někde jinde. Asi budeš muset začít kontrolovat proudy jednotlivými pojistkami.


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
Honzo

To jsem už měřil mockrát. Když je baterka nabitá, je všechno OK. Po cca 30 min. obběr je jen 0,02 A.

Předtím proud rúzně poskakuje, kdeco vrčí, cvaká, klape. Ale tak to prý má být. Když se vybije a připnu ji na slabý zdroj, je odběr cca 2,5 A do přístrojovky /když ji dám na silný zdroj, tak zavrčí, zacvaká a OK/. Soudím, že když klesne napětí bAterie pod určitou mez, nedokáže už zavřít nějakou klapku a tím se vybije zu grunt. Nedělá to jen moje auto, u tohoto typu se to objevuje častěji. Sledoval jsem o tom diskuze. Ale vždy to bylo u auta v záruce, vyměnili altík, baterku,potom něco jiné, potom zas něco a potom řekli, že to byl soft v rádiu nebo BT modul atd. Auta strávila v servise měsíce, tam se jim nevybily, až zase vždy doma. Jediný, kdo to vyřešil /bez výměn všeho možného/, naměřil na buzení velmi skákající napětí, usoudil, že je poškozený kabel a propojil to natvrdo.

Já jsem si koupil bustr /nabíječku se startem/ a baterku jsem preventivně dobíjel. Ale už mě to s..e.

Proto jsem objednal altík a chci to dořešit. Servisúm moc nevěřím, umí jen čučet na diagnostiku a vyměňovat díly. Čest výjimkám. Navíc je to porucha, která se těžko hledá. Ale auto je jinak v dobrém stavu, jezdí fajn, je pohodlné,ˇhezké, tak ho nechci měnit. Ale zlaté moje púvodní Mondeo I. To nemělo drbnutou elektroniku na všecko a člověk se v něm vyznal.

P.S. Taky jste si všimli, že palubní počítač píše spotřebu o cca 1litr menší, než je skutečná?

Honzo


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
little_boy

Ja jsem to nenapsal uplne dobre: ty rizene alternatory nemaji buzeni. Je to uplne jiny princip nez cekas, PCM motoru je schopna ten alternator uplne schodit. Jednim dratem ten alternator ridi a tim druhym snad monitoruje napeti... kazdopadne pokud ty draty uplne utrhnes, alternator by mel prejit do samostatneho rezimu a pri prekroceni urcitych otacek (neco jako 3000??) zacne natvrdo davat myslim kolem 13,5V (opet nevim presne)... tohle muzes terstnout zda funguje a drzi tvrde napeti. Napeti alternatoru se odvozuje od venkovni teploty a komplet se shazuje kdyz je pozadavek na max vykon motoru - o nicem jinem jsem neslysel (egr atd...).

Edit: vlastne kecam, jeste se alternator shazuje kdyz PCM detekuje, ze je auto na mereni emisi, vylepsuje se tim spotreba / CO2 :) viz dieselgate

Edit2:

tohle je popis systemu nabijeni pro benziny, nafta to bude mit asi dost podobny. Ty otacky aby to zaclo nabijet kdyz je utrzene rizeni jsou 2000 rpm (do te doby po nastartovani alternator nedela proud) a napeti by melo byt tech 13,5V

http://juchems.com/ServiceManuals/viewfile7e09.pdf


Odpověď 0

1 let, 1 měsíců
Honzo

Dík za info -litlle boy i petrdepo. Altík už dorazil, tak uvidím, co dál. Vypadá to ale, že mám nějaký jiný typ, než je v popisu, k altíku jde jen jeden vodič, to nebude datový kabel, tam by měli být aspoň dva dráty. Vypadá to opravdu jen na buzení, ale modulované PCB /viď petrdepo/. Uvidím, co to bude dělat s novým altíkem, doufám, že chyba byla v něm. Po nějaké době dám vědět. Ještě jednou dík. H.


Komentáře (2)

Přidat komentář


  Honzo, 1 let, 1 měsíců

Ahoj,

alternátor je vyměněný a napětí v palubní síti stouplo na 14, 8 V, při maximální možné spotřebě na 14,7 V /dálk. světla, ventilátor na max, výstražné blinkry, mlhovky kompl., vyhř. skel atd/. Zdá se, že to bude OK.

Ale ta výměna! Toho, co to konstruoval zabít je málo. Šrouby nejde vyšroubovat, překáží kompresor klímy. Musel se vyndat. Ale i po odšroubování šroubú, které altík drží a po odšroubování od volnoběžky altík nejde vysunout, musí ven startér, aby bylo místo. Celé je to na držáku, který taky musí ven, šrouby s hrozným přístupem, prúměr šroubú 8 mm a hlavička jen 10! Práce víc, než na celý den, plus vycucnutí a znovunapuštění klímy /aby se dal kompresor demontovat a nenatahovaly se trubky/. Takže pokud vám za výměnu naúčtují pálku, nedivte se. Je to opravdu hrozná práce.

Závěrem: zdá se, že budicí napětí cca 9,5 V při nastartovaném motoru je OK.

Honzo


  Matessen, 11 měsíců, 19 dnů

Mám stejný problém jako Honzo. Vlastním Mondeo 1.8TDCi 92kW 2007.

Baterku už jsem měnil dvakrát, alternátor jednou. Nic nepomohlo. Alternátor je buzený jedním drátem.

Mám trvale připojené měření palubního napětí. Po nabití aku (12.6V) altík dobíjí na cca 14,4 až 14,6V.

Problém je, že když poklesne napětí aku třeba na 12.0V altík dobíjí už jenom 13,3V. A to je málo. Problémem mohou být kratší trasy, které jezdím každý den, ale stalo se mi to i po příjezdu z dovolené po 1800km! Druhý den jsem ani neodemkl auto! Už jsem chtěl auto poslat k čertu minimálně dvakrát, ale těžko hledám rovnocenou náhradu. Tak zatím dobíjím a dobíjím...


Další otázky - Mondeo / Autoservis Vložit otázku

Mondeo 2008 2.0 TDCI 103KW Vystřelují přepadové hadice od vstřiků,velkej tlak,bylo mi řečeno,že jsou špatné vstřiky

Palivové čerpadlo bzučí Zdravím mám menší problém u Mondea MK3 2.0 TDDI 85kw 210 000 km, začalo mi palivové čerpadlo bzučet, i když ujedu třeba 20 km pořád bzučí můžu poprosit o radu co stím ? Děkuji

Dalkova svetla zdravim mam problem s dalkovymi svetly nejdou vypnout asi je to v te prepinaci pacce da se vymenit samostane nebo musim obe dekuji za odpoved

Mondeo 2.2 Tdci nejde nastartovat Ahoj, mám dotaz zda někdo bude vědět v čem by mohla být chyba. Mám Mondeo 2006, 2.2 Tdci cca 180tis km a včera jsem normálně dojel před barák, ráno chci odjet a nic.. nejde nastartovat, baterka točí, ale ani škrt.. Volal jsem do 4 servisů,ale nejdřív na to mrknou za týden. Nevíte kde by mohla být ......

Svítí kontrolka motoru, bliká kontrolka žhavení-nestartuje Mondeo 2,0TDCi 96kw

Motor naskoci a hned chcipne Mondeo2.0tdci 2005.před měsícem jsem koupila toto auto.najela jsem tak 800km.a motor zhasl.tak jsem nastartovala rozblukala se kontrolka zbavení.na diagnostice to hodilo chybu čidlo turba.bylo mi řečeno ze zatím mužů jezdit než se sežene.po dvou dnech se rozsvítila kontrolaotoru.zajela jsem opět na ......

Motor zdechne Model MK III 2.0 Tddi 85kw,R.v.2002 najeto 234000km motor z ničeho nic zdech ne po nastartování opět jede po chvíli zas zdechne , diagnostika hází chyby P1563,P0335,C1315,C2303,P3500,P007F nedávno výměna palivového filtru,můžete poradit kde hledat závadu dekuji

Trhání volantem. Zdravím, dnes mi začalo samo od sebe strhávat volant do prava, prostě škube. Málem jsem boural, velice nepříjenné. Servo funguje, kapaliny je dost, žádné zvuky nevydává. Je tam nějaký snímač volantu, který drží volant rovně?

Vypíná autorádio Dobrý den, asi před 3 dny mi začala na autě jedna nepříjemná závada. Když nastartuji motor tak po chvilce buď stání a nebo jízdy se vypne rádio, zmizí hodiny, vypne se vyhřívání, po chvilce se to zase zapne a je vždy spuštěno A/C. Takto to udělá za trasu cca 10 km třeba 10 x ..s tímto problikávají ......

Spojkové ložisko Zdravim všechny. Můžete mi někdo něco napsat o značce " MAXGEAR"? Našel jsem jejich stránky a tam se plácaj po ramenech jak jsou OK. Moc tomu ale nevěřim. Děkuji.

Nefunkční klimatizace - nespíná řízení klimatizace Dobrý den, na Mondeu mi přestala fungovat klimatizece. Když vytáhnu relé v pojistkové skříňce a strčím tam drát, tak se klimatizace rozběhne a chladí. Měřením jsem zjistil, že ovládací kontakt relé nemá zem ( plus je tam pořád, zapíná se to "přizemněním". Zkoušel jsem i jinou použitou řídící ......

Vybíjení baterie Dobrý den tak přidávám sem další chutovku na svém voze ford mondeo 2004.Do dneška mě nikdo nebyl schopný auto opravit aby necukalo a nekouřilo což už se tady řešilo.Ok auto stojí u baráku jeden den a přes noc kdy padla teplota pod nulu mě něco vybilo baterii.Po nastartování přes kabely chvilku auto......

Demontáž autorádia MCA Ahoj, nevíte někdo jak se demontuje rádio MCA?

Po pěti vteřinách motor zhasne.. Zdravíčko, mám takový problém. Po třech týdnech co jsem měl auto (mondeo mk3 TDDI) odstavené, tak mám problém nastartovat. Po pěti vteřinách co auto nastartuji, tak chcípne. Nastartuji to bez sebemenších problémů, ale po pěti vteřinách auto vypne. Když přidám plyn na 3200ot/min, a podržím ho tak mot......

S novým benzínovým čerpadlem motor občas zhasne... Benzínové čerpadlo bylo po 250 tkm vyměněno za nové (Bosch...). Motor celkově ožil, svižně reaguje na přidání plynu - spokojenost. Po pár stovkách najetých km motor pravidelně zhasíná za jízdy. Po zastavení, vypnutí zapalování (cca 20s) a nastartování zase běží asi 10km a znovu sám zhasne. Opakuji v......

Komunikace autoradio s convers+ Ford mondeo Po výměně autoradia 2DIN s navigací se mě nezobrazují ůdaje na convers+. Může někdo poradit?

Otáčky motoru při studeném startu Zdravím, Mám na svém autě menší dotaz. Ráno když jezdím do práce tak mám studenej motor. A když nastartuji motor za studena tak mám otáčky na těch 1200. Po chvile mi spadnou postupně až na klasický volnoběh. A když startuji s zahřátým motorem tak mi hned ukazují otáčky klasického volnoběhu. Co by......

Zvyšování otáček na max při zahřátém motoru ve volnoběhu Dobrý den,vyměnil jsem na svém autě ford mondeo 1.8 TD r.1999 repasované čerpadlo za to co jsem tam měl,volnoběh super,tah super,spotreba dobrá ale po zahřátí motoru když stojim delší dobu v koloně mi začne motor lehce klepat a pak vystřelej otáčky do maxima a pak to spadne dolu ale po chvíly se to ......

Pokles výkonu, studený start zdechnutí mondeo combi , 2.0 benzin , 107kW, 215t. najeto, Napřed mi auto začalo žrát olej. Chvilku jsem to neřešil, ale pak začalo ztrácet výkon atd. Proběhla GO motoru, těsnění, výbrus, pístní kruhy, vyčištění EGR sání atd, rozvody, nový vlnovec. Po opravě přestalo žrát olej ale problém s výkonem je stále. ......

Rada pred koupenim vozu 2.0 107kw benzin Ahoj všem. Dnes jsem se byl podívat na vůz celkem ujde,stav 200.tisíc km nevím jestli to na benzín není moc, rozvodový řetěz mění se či ne a pak mi majitel vozu říkal něco o klapce vzduchu prý to tady zlobí? Nevíte jak poznat zda je OK či ne děkuji všem za odpověď