Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Autoservis

Hodnota budicího napětí alternátoru

1 let, 6 dnů
Honzo

Ford mondeo 1,8 tdci 92 kW 072007 5dverový

Dlouhodobě mám problém s nabíjením baterie /aku/. Jak by alternátor nedával dostatečný výkon. Na káblíku buzení je 7,5 V po zapnutí zapalování a cca 9,5 V s nastartovaným motorem. Je to v pořádku? Stačí to?.

Model: Ford Mondeo MK IV

Manuály: 25x Manuály uživatelské, 21x Manuály servisní, 10x Katalogy a prospekty, 9x Ostatní


Odpověď 0

1 let, 6 dnů
petrdepo

Budicí napětí může být proměnné v ještě větším rozsahu, než popisuješ. Důležitý je také údaj o napětí z alternátoru a baterie například při zapnutých hlavních světlech. To by mělo být kolem cca 14,5-14,6V při kalciové baterii. Nedostatečný výkon alternátoru může být způsobený například vadou usměrňovače v alternátoru, a to se měřením buzení nezjistí. Je třeba toho proměřit více, nejen jednu věc.


Odpověď 0

1 let, 6 dnů
Honzo

Dík za odpověď. Napětí na aku kolíše mezi 13,9 do 14,4 V podle zatížení při cca 2000 ot. Při alternátoru 150 A se mi to zdá málo. Na diodový mústek mám i já podezření, ale to buzení se mi zdálo velmi nízké, u starších aut to bylo 12 V. Že by to řídící jednotka až tak snižovala, když baterka není nabitá ani se nehřeje? H.


Odpověď 0

1 let, 5 dnů
petrdepo

Řídicí jednotka ti nepustí napětí výš než asi těch 14,4V. Úroveň nabití je pak závislá už jenom na době nabíjení. Pokud bys nabíjení chtěl urychlit, tak bys musel baterii nabíjet klasickou nabíječkou bez omezení napětí. Ale při tom musí být odpojená od sítě auta, aby zvýšené napětí nepoškodilo elektroniku auta.


Odpověď 0

1 let, 5 dnů
little_boy

mel by jsis nejdriv ujasnit, zda tam nejake buzeni mas, ford na novejsich modelech pouziva rizene altarnatory z PCM motoru, takze je uplne v poradku ze tam nameris ty nesmysle - meris ridici PWM signal.


Odpověď 0

1 let, 4 dnů
Honzo

To j právě ono. Alternátor je buzený přes PCM, které by mělo zabrániť přehřívání aku. Hodnoty si bere /prý/ z čidla výfukových plynú a ještě búhví odkud. Ale hlavní regulaci dělá samozřejmě regler. Mně se jen naměřené hodnoty 7,5 - 9,5 V zdají hrozně nízké. Podle mne by tam mělo být aspoň někdy cca 12 - 14 V, a to tam není nikdy.

Altec už mám koupený nový, /ještě je na cestě, púvodně přišel bouchnutý s ohnutou osou/, ale bojím se, že problém je v PCM, nebo na cestě od ní. Proto jsem chtěl vědět, jestli někdo tu hodnotu napětí NEVÍ /ne, že si jen myslí, jaká by asi měla být/. Múžu si to změřit u mazdy, opla i toyoty, ale furt ještě nevím, jak to má být v mondeu, v tom je problém. Ale dík ya snahu.

Vtip je v tom, že se mi auto jednou za čas vybije. V létě míň často, v zimě častěji. A rychle odZchází baterka /cca za 3 roky/. Pokud auto preventivně dobíjím cca 1x za měsíc, v zimě častěji, nevybije se. Ale klidně se vybije dva dni po dlouhé cestě, kdy by mělo být plně nabité. Z toho usuzuji, že altík dobíjí málo. Při měření proudu z altíku jsem naměřil nejvíc cca 80 A, ale měl by dávat až 150.

Takže takto to vypadá na uhlíky, nebo diody. Ale z baterky do altíku nejde žádný proud při vypnutém zapalování, což by při proražené diodě asi šel. Jediná nesrovnalost je to příliš malé napětí na buzení. Takže pokud nepomúže nový altík, napojím to natvrdo přímo a budu spoléhat na regler.

Zatím ahoj a dám vědět. H.


Odpověď 0

1 let, 4 dnů
petrdepo

Pokud do altíku za klidu žádný proud nejde, tak problém bude někde jinde. Asi budeš muset začít kontrolovat proudy jednotlivými pojistkami.


Odpověď 0

1 let, 3 dnů
Honzo

To jsem už měřil mockrát. Když je baterka nabitá, je všechno OK. Po cca 30 min. obběr je jen 0,02 A.

Předtím proud rúzně poskakuje, kdeco vrčí, cvaká, klape. Ale tak to prý má být. Když se vybije a připnu ji na slabý zdroj, je odběr cca 2,5 A do přístrojovky /když ji dám na silný zdroj, tak zavrčí, zacvaká a OK/. Soudím, že když klesne napětí bAterie pod určitou mez, nedokáže už zavřít nějakou klapku a tím se vybije zu grunt. Nedělá to jen moje auto, u tohoto typu se to objevuje častěji. Sledoval jsem o tom diskuze. Ale vždy to bylo u auta v záruce, vyměnili altík, baterku,potom něco jiné, potom zas něco a potom řekli, že to byl soft v rádiu nebo BT modul atd. Auta strávila v servise měsíce, tam se jim nevybily, až zase vždy doma. Jediný, kdo to vyřešil /bez výměn všeho možného/, naměřil na buzení velmi skákající napětí, usoudil, že je poškozený kabel a propojil to natvrdo.

Já jsem si koupil bustr /nabíječku se startem/ a baterku jsem preventivně dobíjel. Ale už mě to s..e.

Proto jsem objednal altík a chci to dořešit. Servisúm moc nevěřím, umí jen čučet na diagnostiku a vyměňovat díly. Čest výjimkám. Navíc je to porucha, která se těžko hledá. Ale auto je jinak v dobrém stavu, jezdí fajn, je pohodlné,ˇhezké, tak ho nechci měnit. Ale zlaté moje púvodní Mondeo I. To nemělo drbnutou elektroniku na všecko a člověk se v něm vyznal.

P.S. Taky jste si všimli, že palubní počítač píše spotřebu o cca 1litr menší, než je skutečná?

Honzo


Odpověď 0

1 let, 3 dnů
little_boy

Ja jsem to nenapsal uplne dobre: ty rizene alternatory nemaji buzeni. Je to uplne jiny princip nez cekas, PCM motoru je schopna ten alternator uplne schodit. Jednim dratem ten alternator ridi a tim druhym snad monitoruje napeti... kazdopadne pokud ty draty uplne utrhnes, alternator by mel prejit do samostatneho rezimu a pri prekroceni urcitych otacek (neco jako 3000??) zacne natvrdo davat myslim kolem 13,5V (opet nevim presne)... tohle muzes terstnout zda funguje a drzi tvrde napeti. Napeti alternatoru se odvozuje od venkovni teploty a komplet se shazuje kdyz je pozadavek na max vykon motoru - o nicem jinem jsem neslysel (egr atd...).

Edit: vlastne kecam, jeste se alternator shazuje kdyz PCM detekuje, ze je auto na mereni emisi, vylepsuje se tim spotreba / CO2 :) viz dieselgate

Edit2:

tohle je popis systemu nabijeni pro benziny, nafta to bude mit asi dost podobny. Ty otacky aby to zaclo nabijet kdyz je utrzene rizeni jsou 2000 rpm (do te doby po nastartovani alternator nedela proud) a napeti by melo byt tech 13,5V

http://juchems.com/ServiceManuals/viewfile7e09.pdf


Odpověď 0

1 let, 2 dnů
Honzo

Dík za info -litlle boy i petrdepo. Altík už dorazil, tak uvidím, co dál. Vypadá to ale, že mám nějaký jiný typ, než je v popisu, k altíku jde jen jeden vodič, to nebude datový kabel, tam by měli být aspoň dva dráty. Vypadá to opravdu jen na buzení, ale modulované PCB /viď petrdepo/. Uvidím, co to bude dělat s novým altíkem, doufám, že chyba byla v něm. Po nějaké době dám vědět. Ještě jednou dík. H.


Komentáře (2)

Přidat komentář


  Honzo, 11 měsíců, 27 dnů

Ahoj,

alternátor je vyměněný a napětí v palubní síti stouplo na 14, 8 V, při maximální možné spotřebě na 14,7 V /dálk. světla, ventilátor na max, výstražné blinkry, mlhovky kompl., vyhř. skel atd/. Zdá se, že to bude OK.

Ale ta výměna! Toho, co to konstruoval zabít je málo. Šrouby nejde vyšroubovat, překáží kompresor klímy. Musel se vyndat. Ale i po odšroubování šroubú, které altík drží a po odšroubování od volnoběžky altík nejde vysunout, musí ven startér, aby bylo místo. Celé je to na držáku, který taky musí ven, šrouby s hrozným přístupem, prúměr šroubú 8 mm a hlavička jen 10! Práce víc, než na celý den, plus vycucnutí a znovunapuštění klímy /aby se dal kompresor demontovat a nenatahovaly se trubky/. Takže pokud vám za výměnu naúčtují pálku, nedivte se. Je to opravdu hrozná práce.

Závěrem: zdá se, že budicí napětí cca 9,5 V při nastartovaném motoru je OK.

Honzo


  Matessen, 10 měsíců, 2 dnů

Mám stejný problém jako Honzo. Vlastním Mondeo 1.8TDCi 92kW 2007.

Baterku už jsem měnil dvakrát, alternátor jednou. Nic nepomohlo. Alternátor je buzený jedním drátem.

Mám trvale připojené měření palubního napětí. Po nabití aku (12.6V) altík dobíjí na cca 14,4 až 14,6V.

Problém je, že když poklesne napětí aku třeba na 12.0V altík dobíjí už jenom 13,3V. A to je málo. Problémem mohou být kratší trasy, které jezdím každý den, ale stalo se mi to i po příjezdu z dovolené po 1800km! Druhý den jsem ani neodemkl auto! Už jsem chtěl auto poslat k čertu minimálně dvakrát, ale těžko hledám rovnocenou náhradu. Tak zatím dobíjím a dobíjím...


Další otázky - Mondeo / Autoservis Vložit otázku

Nefunkční klimatizace - nespíná řízení klimatizace Dobrý den, na Mondeu mi přestala fungovat klimatizece. Když vytáhnu relé v pojistkové skříňce a strčím tam drát, tak se klimatizace rozběhne a chladí. Měřením jsem zjistil, že ovládací kontakt relé nemá zem ( plus je tam pořád, zapíná se to "přizemněním". Zkoušel jsem i jinou použitou řídící ......

Vybíjení baterie Dobrý den tak přidávám sem další chutovku na svém voze ford mondeo 2004.Do dneška mě nikdo nebyl schopný auto opravit aby necukalo a nekouřilo což už se tady řešilo.Ok auto stojí u baráku jeden den a přes noc kdy padla teplota pod nulu mě něco vybilo baterii.Po nastartování přes kabely chvilku auto......

Demontáž autorádia MCA Ahoj, nevíte někdo jak se demontuje rádio MCA?

Po pěti vteřinách motor zhasne.. Zdravíčko, mám takový problém. Po třech týdnech co jsem měl auto (mondeo mk3 TDDI) odstavené, tak mám problém nastartovat. Po pěti vteřinách co auto nastartuji, tak chcípne. Nastartuji to bez sebemenších problémů, ale po pěti vteřinách auto vypne. Když přidám plyn na 3200ot/min, a podržím ho tak mot......

S novým benzínovým čerpadlem motor občas zhasne... Benzínové čerpadlo bylo po 250 tkm vyměněno za nové (Bosch...). Motor celkově ožil, svižně reaguje na přidání plynu - spokojenost. Po pár stovkách najetých km motor pravidelně zhasíná za jízdy. Po zastavení, vypnutí zapalování (cca 20s) a nastartování zase běží asi 10km a znovu sám zhasne. Opakuji v......

Komunikace autoradio s convers+ Ford mondeo Po výměně autoradia 2DIN s navigací se mě nezobrazují ůdaje na convers+. Může někdo poradit?

Otáčky motoru při studeném startu Zdravím, Mám na svém autě menší dotaz. Ráno když jezdím do práce tak mám studenej motor. A když nastartuji motor za studena tak mám otáčky na těch 1200. Po chvile mi spadnou postupně až na klasický volnoběh. A když startuji s zahřátým motorem tak mi hned ukazují otáčky klasického volnoběhu. Co by......

Zvyšování otáček na max při zahřátém motoru ve volnoběhu Dobrý den,vyměnil jsem na svém autě ford mondeo 1.8 TD r.1999 repasované čerpadlo za to co jsem tam měl,volnoběh super,tah super,spotreba dobrá ale po zahřátí motoru když stojim delší dobu v koloně mi začne motor lehce klepat a pak vystřelej otáčky do maxima a pak to spadne dolu ale po chvíly se to ......

Pokles výkonu, studený start zdechnutí mondeo combi , 2.0 benzin , 107kW, 215t. najeto, Napřed mi auto začalo žrát olej. Chvilku jsem to neřešil, ale pak začalo ztrácet výkon atd. Proběhla GO motoru, těsnění, výbrus, pístní kruhy, vyčištění EGR sání atd, rozvody, nový vlnovec. Po opravě přestalo žrát olej ale problém s výkonem je stále. ......

Rada pred koupenim vozu 2.0 107kw benzin Ahoj všem. Dnes jsem se byl podívat na vůz celkem ujde,stav 200.tisíc km nevím jestli to na benzín není moc, rozvodový řetěz mění se či ne a pak mi majitel vozu říkal něco o klapce vzduchu prý to tady zlobí? Nevíte jak poznat zda je OK či ne děkuji všem za odpověď

Předělání nárazníku a masky Chtěl jsem se zeptat, mám Mondeo MK3 2001 pred face. mohu dat nárazník a masku z mondea MK3 po face.? Díky za odpověď

Svití kontrolky žhavení a katalizátor nebo ten motor Dneska se mě rozsvítila kontrolka žhavení a kontrolka katalizátoru znak motor na pravé straně palubky nahoře.Auto nejelo,kouřilo,zvuk motoru strašný.Po chvilce vypnutí a pak znovu nastartování zhasla kontrolka žhavení ale druhá kontrolka svítila dál.Auto jelo ale nemělo to ten výkon co znám.Prý je c......

Vstřikovače ford mondeo 2004 Dobrý den mám dotaz měnila jsem všechny 4 vstřikovače ne za nové ale repasované na ford mondeo 2004 85kw.Po nasazení a nakodování auto jede ale než se to zahřeje tak to škube,pokuřuje,na volnoběh motor klepe.Tuto závadu už řeším cca 6.měsíců a nikdo si stím nedokáže poradit.Včera jsem si vyzvedla au......

Neudržení otáček při zahřátí motoru Zdravím, již delší dobu mě pronásleduje problém, kterého se nemohu zbavit. Při ohřátí motoru mi začnou kolísat otáčky až do chcípnutí motoru. Například přijedu před kruhák, zmačknu spojku a je konec. Je to vcelku nebezpečné při větší rychlosti. Na diagnostiku mi to u několika lidí nešlo napojit a kd......

Expanzní (vyrovnávací) nádržka Dobrý den Mohl by mi někdo poradit kde koupit expanzní (vyrovnávací) nádržku na chladící kapalinu motoru. Našel jsem pouze original u forda. Jedná se o mondeo 2002 benzín 2L 107

Zvyšování otáček Mondeo r.2004 1.8/92kw benzin kombi Začaly zlobit otáčky . Misto 900 drží volnoběh 1200-1300 při zastavení- na 2-3 vteřiny zvýší na2000-3000 pak klesnou na 1250. Když zapnu klima otáčky klesnou na 1100 a je línější. Někdy má tendenci si sám zrychlovat. Při sešlápnutí plynu kopne. To samé při vyšláp......

Klepání na podvozku Dobrý den, pred cca měsícem jsem koupil Mondeo(viz můj profil zde) během dneška se začalo ozývat nepříjemné klepání nejspíše od podvozku(bohužel nevim zda předek nebo zadek) je možné, že jsou v háji přední i zadní tlumiče? Nebo i nějaké čepy? Pokud někdo bydlí v okolí Rychnova nad kneznou(Případně i......

Pískání při sešlápnuté spojce i po výměně spojk. ložiska Zdravím všechny! Chtěl bych se zeptat, zda-li nemáte někdo zkušenost s následujícím: auto mi začalo pískat při sešlápnuté spojce a volnoběžných otáčkách, jakmile spojku pustím, pískání zcela zmizí, stejně jako i když trochu přidám plyn. Byl jsem v servisu (Auto Horský v Plzni na Slovanech, bývalý......

El.zasuvka zdar pomuze mi nekdo ??nejde mi zasuvka na stredovem panelu.a nemuzu najit ani pojistku !moc diky

Nefunkční radio Mondeo Mk4, 2,0tdci,103kw.2:58:36 petris2000 Zdravim. Mondeo Mk4. Radio Travelpilot FX. Přestalo makat když se vysílá baterie, než se opraví, koupil jsem iso redukci a dal starší radio, ale ani to nefunguje. Neví nékdo, co s tim?