Uživatel Xander


Seznam členů
Jednotka 1,6 EcoBoost, takové TSI od Fordu

2011-01-28 11:01:18 (5 let, 9 měsíců)

Kombinace přímého vstřiku a přeplňování turbodmychadlem je českým motoristům poslední léta známa v podaní motorů TSI od Volkswagenu. Tato technologie se jeví jako nejperspektivnější způsob, jak skloubit protichůdné požadavky na snižování spotřeby, zlepšování čistoty emisí, zvyšování výkonu i pružnosti. S podobnou technologií jako TSI, tedy se stejným přímým vstřikováním Bosch, přichází nyní i Ford 1,6 EcoBoost.

Vychází z jednotky Sigma, což jsou atmosferické šestnáctistovky o výkonu 74 Kw až 88 kW, známé zejména z Focusů.

Novinkou je však konstrukce chladící soustavy, která nemá dva, ale hned tři okruhy, mezi nimiž přepíná dle pokynů řídící jendnotky. A dále olejové čerpadlo s proměnným průtokem, které ve vyšších otáčkách neodebírá zbytečně moc výkonu.

Obecně platí:

VÝHODY PŘÍMÉHO VSTŘIKU TURBA

1) Díky přeplňování nám pro stejný výkon stačí menší motor. Nemusíme tak po startu zahřívat tolik železa a při jízdě pohybovat hmotnými součástmi.

2) Přeplňované motory vždy musely mít nižší kompresi, aby v součtu s tlakem turba nedocházelo ke klepání. Když turbo při pomalé jízdě netlačilo, mělo nízkou účinnost. Palivo vstřikované přímo do válce však kompresní prostory ochladí, takže je možné zachovat kompresi i účinnost.

3) Palivo vstřikované přímo do válce se nesráží na povrchu sacích ventilů a kanálů, směs tak není ochuzena a ani při dalším vstřiku těmito zbytky není obohacena. Regulace emisí je přesnější, stejně jako reakce na pohyb plynu.

NEVÝHODY PŘÍMÉHO VSTŘIKU A TURBA

1) Při větší zátěži a vyšších otáčkách se některé kapky bezínu nestinhou před zapálením odpařit a jsou spečeny na saze. Pro budoucí emisní normy to může být takový problém, že i benzínové motory dostanou filtr pevných částic.

2) Sací ventily nejsou chlazeny odpařováním paliva, proto jsou více namáhány a mají tak větší tendenci k zaklepávání.

KDE VŠUDE NOVÝ ČTYŘVÁLEC NEJDEME?

Tento čtyřválec 1,6 EcoBoost čeká velká kariéra. Kromě Mondea ho toiž dostal také nový Ford C-Max/Grand C-Max a vzápětí i nejnověší generave Focusu.

A tipuji, že se asi taky brzo objeví také pod kapotou nové Fiesty, jejiíž podzimní modernizace by měla zahrnovat také uvedení sportovní verze ST. Té by speciálně naladěný motor ecoBoost seděl jako ulitý... !Seznam členů