Fórum - Téma


Výbava+lékárnička v motorových vozidlech


Fórum Technický koutek Výbava+lékárnička v motorových vozidlech
2010-03-06 12:01:40

Všechna vozidla budou muset mít od 1. ledna 2011 v povinné výbavě reflexní vestu a novou autolékárničku, splňující podmínky vyhlášky ministerstva dopravy, která nabyla účinnosti loni 15. září.

Do autolékárniček přibude leták s informacemi o poskytování první pomoci. Dále musí nově obsahovat kvalitní patnácticentimetrové nůžky v antikorozní úpravě, resuscitační masku s antibakteriálním filtrem a fólii na přikrytí zraněného. Naopak obvazy už nebudou muset být sterilní.

Co musí obsahovat nová autolékárnička:

 • leták o postupu při zvládání dopravní nehody.
 • isotermickou fólii o rozměrech nejméně 200x140 cm.
 • nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty.
 • chirurgické rukavice v obalu.
 • plastovou roušku o velikosti 20x20 cm a tloušťce 0,05 mm.
 • resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem.
 • pryžové škrticí obinadlo.
 • obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm.
 • obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm.
 • třícípý šátek z netkaného textilu.
 • náplast na cívce a náplast s polštářkem.

Zdroj: vyhláška MD číslo 283/2009

Podle zmíněné vyhlášky MD není už od 15. září 2009 součástí povinné výbavy většiny novějších motorových vozidel rezervní kolo. Rezerva ovšem i nadále zůstává povinná pro všechna stará auta s motorem vzadu, jako jsou škodovky 105 a 120 či embéčka.

Naopak u nových vozů záleží výlučně na tom, jestli je výrobce nechal homologovat s rezervní pneumatikou, nebo pouze se soupravou na nouzovou opravu pneumatiky. Těmito stanovisky výrobců se řídí stanice technické kontroly i policisté při silničních kontrolách.

Z povinné výbavy měly původně vypadnout i náhradní žárovky. Po konzultacích s odborníky je však MD zrušilo pouze pro motocykly.

Výrobci povinné výbavy musejí už od loňského 16. září dodávat na trh autolékárničky v souladu s novou vyhláškou. V některých obchodech lze ovšem stále ještě narazit na staré zásoby. Kupující by si tedy měl ještě před zaplacením pečlivě zkontrolovat, jestli obsah autolékárničky odpovídá požadavkům, které začnou platit od 1. ledna 2011.

Pokud motorista objeví v prodejně autolékárničku podstatně lacinější než 300 Kč, signalizuje to, že výrobce něco ošidil. Kupujícímu ale nikdo nezaručí, že si za více peněz koupí kvalitní zboží. Ministerstvo dopravy sice ve vyhlášce specifikovalo požadavky na kvalitu, ale o autorizaci autolékárniček dodávaných výrobci neuvažuje.

Starou lékarničku vyhazovat nemusíme, lze ji doplnit tak, aby splňovala parametry stanovené vyhláškou. Ovšem nákup nové lékárničky bude mnohem jednodušší.

Ady
2010-03-06 12:18:24

To Travarica9 :Já už jí mám i v autě stálamě 275 Kč

2010-03-06 13:25:16

Citace.." V centrálním registru je v Česku evidováno téměř 7,5 miliónu motorových vozidel. Všechna budou muset mít od 1. ledna 2011 v povinné výbavě reflexní vestu a novou autolékárničku, splňující podmínky vyhlášky ministerstva dopravy, která nabyla účinnosti loni 15. září." ...to se zase někdo napakuje...

2010-03-06 14:15:00

Omlouvám se jestli jsem někoho pohoršil, ale plácnutím sem odkazu mi přijde trochu bez duché. Pokud se ti článek z nějakého důvodu nelíbí, požádej o smazání. Pro někoho to může být přínosné.

Jediné na co jsem zapoměl, je, že jsem neuvedl zdroj. Napravuji svou chybu.

Zdroj : Novinky.cz

2010-03-06 15:34:25

To Travarica9 :... Aleši já jen, že každý takový opatření stojí nás řidiče jen peníze (a někdo na tom pěkně vydělá i přes fakt, že i současnou lékárničku umí správně použít necelých 40% povinných a než vytáhneš papír "jak na to" je rychlejší v době mobilů zavolat kvalifikovanou pomoc), ten můj dovětek byl rozhodně takhle myšlen ..., jinak si myslím právě naopak je dobré ať se to "forďáci doví co je od novýho roku čeká...

2010-03-07 12:24:03

To Majda:

Omlouvám se já tobě, špatně sem si tvůj příspěvek vyložil. Pochopil jsem to tak, že není vhodné sem vkládat různé články z internetu, proto ta reakce. Ještě jednou se omlovám.

2010-03-07 12:43:00

To Travarica9 :... Aleši v pohodě ...já myslím , že zbytečný přectlivělosti je tu víc jak dost, tak sem rád, že si rozumíme... na Slovensku ten "návod" byl jen k šikanování při kontrolách...tak jsem zvědavej jak dopadnem u nás...


Odpovědět