Fórum - Téma


S-Max * sklápění zrcátek,centrální zamykání


Fórum Technický koutek S-Max * sklápění zrcátek,centrální zamykání
2015-05-16 06:00:13

Zdravím.

Chtěl bych se zeptat: v autě mám sklápění zrcátek,elektricky. Dá se nějak naprogramovat,aby se sklopili automaticky při zamknutí vozidla?

Druhá otázka: dá se naprogramovat automatické zamykání zámků dveří po rozjetí se?

Třetí otázka: vyčetl jsem v návodu jakteoreticky spustit funkci HLA (pomocné brzdění do kopce elektrickou brzdou při rozjezdu) ale jsem z toho daněk. Nevím jak aktivovat prakticky. A myslím si,že zrovna tahle funkce by dost pomohla manželce.

Děkuji za případné odpovědi s pomocí

2015-05-23 18:48:09

mkalous2: Ahoj,

zkusím ti poradit na tvé otázky vemu to ale od poslední.

Regulace rozjezdu ve svahu

Všeobecně

Regulace rozjezdu ve svahu podporuje řidiče při rozjíždění vozidla ve svahu, přičemž je zabráněno nechtěnému rozjezdu vozidla vzad. Systém je integrován v elektronickém stabilizačním programu a využívá provozní brzdy vozidla.

Řidič má možnost funkce nastavit podle jeho přání přes menu osobního nastavení v přístrojovém panelu (manuální aktivace, automatická aktivace, zcela deaktivováno).

Funkce

POZNÁMKA: Další pokyny k funkci naleznete v příslušném aktuálním návodu k obsluze.

Regulace rozjezdu ve svahu je aktivována, když

motor běží,

brzda je ovládána,

vozidlo stojí nejméně 1 sekundu,

spojka je sešlápnuta,

ruční brzda není ovládána,

vozidlo stojí ve svahu o minimálním sklonu 3 stupně,

příp. vozidlo stojí na klesání o minimálním sklonu 3 stupně a je zařazena zpátečka,

při nastavené manuální aktivaci je sešlápnutý pedál brzdy dále krátce sešlápnut,

funkce nebyla deaktivována v menu osobního nastavení,

v systém nebyl uložen žádný kód závady související s funkcí.

Brzdný tlak vytvořený při ovládání brzdy je "uzavřen" v kolové brzdě pomocí vstupního, příp. výstupního ventilu elektronického stabilizačního programu. Vysokotlaké čerpadlo se přitom nerozběhne.

Při dosažení bodu prokluzu spojky je brzdný tlak postupně uvolňován v brzdovém okruhu I a II. Řidič je o tom informován opticky a akusticky přístrojovým panelem. Uvolňováním brzdových okruhů s časovou prodlevou vzniká předepnutí podvozku, které přídavně signalizuje uvolňování brzd.

Aktivovaný asistent rozjezdu ve svahu je automaticky odpojen (ovládaná brzda je uvolňována), když

pedál brzdy je znovu sešlápnut nebo

pedál spojky je uvolněn nebo

vozidlo se asi do 2,5 sekund nerozjede nebo

elektronická parkovací brzda je ovládána nebo

motor je vypnut, příp. zhasne.

Zjišťování rozjezdu

Pro zjišťování rozjezdu využívá regulace rozjezdu ve svahu již stávající signály otáček motoru a točivého momentu motoru (hodnota vypočtená modulem PCM (Řídicí modul pohonu)).

Otáčky motoru a točivý moment motoru vykazují během rozjezdu charakteristický průběh. To je zřetelně patrné z následujícího diagramu:

Průběh otáček motoru a točivého momentu motoru v okamžiku rozjezdu

Před sepnutím spojky ovládá řidič nejprve pedál plynu. Tím zřetelně vzrostou otáčky motoru a slabě i točivý moment motoru.

Spínaná spojka snižuje otáčky motoru a zvyšuje točivý moment působící v hnacím ústrojí.

Při plně sepnuté spojce dosáhly otáčky motoru svého maxima v závislosti na poloze pedálu plynu. Z důvodu snížených jízdních odporů opět klesne působící točivý moment.

Snížené otáčky a současně zvýšený točivý moment motoru při sepnuté spojce určují okamžik uvolnění brzy.

Automatické zamykání jde nastavit. Některé modely jsou vybaveny funkcí automatického zamykání dveří. Jedna z možností je tuto funkci nastavit v programovatelných parametrech vozidla diagnostikou ford a druhý způsob manuálně.

Návod je uveden zde http://www.fordclub.eu/fo...i-pouze-od-roku-2002-8064

Ohledně nastavení automatického sklápění zrcátek pří uzamčení vozidla si nejsem úplně jistý zda to jde nastavit. Jednou jsem taky řešil u zámého přesně stejný problém, že mu od jisté doby nefungovalo sklápění zrcátek při zamknutí auto. Řešilo se to dost dlouho a nemohly jsme přijít na žádnou chybu, vyřešilo se to až v době kdy mu někdo na parkovišti urazil levé zrcátko a po namontování odpovídajícího kompletního zrcátka sklápění opět fungovalo. Tím jsme tedy zjitilo, že problém způsobovalo ono levé zrcátko. Nechi tím ale říct ,že ti musíš mít stejný problém.


Odpovědět