Fórum - Téma


Olej do motoru 1,3


Fórum Technický koutek Olej do motoru 1,3
2012-12-02 21:39:20

Ahoj,

chci se zeptat, zda mohu do svého staršího Escorta 1,3i ( r.v. 93 , motor J6A ) použít olej 15W-40 ? Konkrétně mám na mysli univerzální olej MOL DYNAMIC TRANSIT 15W-40 , API CI-4/CF/SL

Díky

2012-12-02 22:19:20

Ahoj RADEDEK :Co tam máš za olej teď ?Já používám klasiku 5W30prostě ten co tam patří a proč tam chceš zrovna lít tento?

2012-12-02 22:22:23

no nevim myslim že tenhle mineral olej by tam neměl co dělat,ale skortik zkousne hodně dal bych tam 10w 40 a je pokoj,a proč chceš toto dělat ho máš nějak výhodně nebo co ?

2012-12-02 22:28:06

Radedek:Našel jsem toto,dřív se to tu probíralo

Jinak se řiďte svou myslí

odpověď na Váš dotaz Nemusí být úplně jednoznačná a velice záleží, řekněme, že je to alfou-omegou pro použití oleje, na stavu motoru. Původní návrh motoru je proveden s uvažováním konkrétních specifikací oleje a jeho viskozitou za tepla a za studena. Zjednodušeně lze říci, že se motor konstruuje na určitou tloušťku olejového filmu a na tekutost oleje. Roli hraje i teplotní odolnost oleje. To vše je v návrhu zohledněno a pozdější přechod na jiný typ bude mít beze sporu pro motor následky. Tyto se mohou projevit různě i jejich „inkubační“ doba se může různit. Budu psát obecně, neboť rada může posloužit i jiným čtenářům, kteří se domnívají, že je olej jako olej.

Tak první věcí, kterou může nevhodně zvolený olej postihnout, jsou hydraulická zdvihátka ventilů sloužící k vymezení ventilových vůlí. Nevhodný olej může způsobit jejich „zalepení“, čímž přestane zdvihátko vůli vymezovat a buď ventil s vadným zdvihátkem klepe nebo v horším případě nedosedne do sedla a takzvaně se podpálí. Za to většinou nese odpovědnost nevhodně zvolená viskózní třída. Dalším bolavým místem při použití nesprávného oleje je napínák rozvodového řetězu. Jeho selhání v drtivé většině případů způsobí fatální škody na motoru, kdy se v lepším případě ventily při kontaktu s pístem pouze ohnou (nebo ještě lépe ulámou vahadélka) a v tom horším spadnou do spalovacího prostoru a do pístu se zapíchnou. Někdy napínák, stejně jako výše uvedené ventily, ovšem na svoje problémy s nedostatečným tlakem oleje, popřípadě jeho nedostatkem, upozorní rachtáním, respektive charakteristickým „cvrlikáním“. Pokud se toto ozve v zimě při startování studeného motoru a do několika vteřin vše utichá, není důvod se znepokojovat, ovšem pokud tento hluk ani po zahřátí neustane, tak první, co by mělo následovat, je výměna oleje a návrat k předepsanému typu, nejlépe spojené s proplachem. Lze to udělat i amatérsky, že se výměna zkrátí na třetinu a druhá třeba na polovinu. To je úplné finanční minimum, jak se pokusit dotčené části motoru zachránit. Třetím úskalím použití nesprávného oleje je pak samotné dotěsnění spalovacího prostoru, tedy vymezení vůlí mezi pístem a válcem. Tam právě hraje obrovskou roli tloušťka olejového filmu. Pokud je nedostatečná, pravděpodobně bude motor hlučnější a poroste spotřeba oleje. Pokud by ovšem tloušťka filmu byla větší než uvažovaná, může docházet k trhání olejového filmu, lokálnímu přehřívání a přidírání. Přehříváním olej degraduje a svoje mazací schopnosti ztrácí krom toho, že se může stát, že se v extrémních případech, například za studena, někam vůbec nedostane. Co se týká použitím oleje pro turbodmychadla, tak tam jsem se zatím s žádnými informacemi o různých nárocích na olej nesetkal. Svoji roli hraje viskózní třída oleje, a to jak za studena pro hladký průběh studeného startu, aby čerpadlo dodalo olej do všech životně důležitých částí motoru, tak za tepla. Dokonce sami výrobci ve svých manuálech kromě udávané spotřeby oleje uvádějí, že použitím jiného než předepsaného oleje dojde ke snížení výkonu a zvýšení spotřeby (souvislost s tloušťkou olejového filmu). Také se v manuálech alternativní oleje uvádějí ve spojitosti s doléváním oleje a momentální nouzí sehnat ten předepsaný. V tomto případě se řídíme pravidlem: Lepší špatný olej než žádný. Proto se dočtete o možnosti použití olejů jiných viskózních tříd a specifikací.

Já doporučuji se primárně řídit předpisem výrobce, tedy použít zmíněnou normu WSS-M2C-913/A (nebo 912/A1). Pokud byste kupoval olej přímo u autorizovaného prodejce, dnes již koupíte Motorcraft Formula F, který splňuje následující normy: WSS-M2C913-A a WSS-M2C913-B a nově přidává normu WSS-M2C913C, WSS-M2C913-A , WSS-M2C913-B, WSS-M2C913C, ACEA A1/B1. Formula F 5W-30 je novinka pro rok 2009 je nástupce řady Formula E 5W-30. Nově i pro naftové vozy s filtry pevných částic.. Specifikace Ford WSS-M2C913-C je pak určená pro vozidla vyráběná od ledna 2009. Důvodem vývoje oleje typu 913C jsou zvýšené nároky na úsporu pohonných hmot a ekologicky šetrnější provoz motorových vozidel značky Ford. Oleje Motorcraft nejsou přehnaně drahé, a proto nevidím jediný důvod tento olej nepoužít. Pokud by pro Vás byly oleje Motorcraft nedostupné z důvodu velké dálky autorizovaného servisu nebo pokud by je autorizovaný servis z nějakého důvodu neprodával, uvedu ještě několik alternativních výrobců, které danou specifikaci Pro Váš vůz také splňují:

Valvoline Durablend FE (5W-30)

Texaco Havoline Energy (5W-30)

Mobil Super FE Special (5W-30)

Castrol Magnatec A1 (5W-30)

Divinol Multilight FO 2 (5W-30)

Tak tohle byla taková ta tribologicko-motorářská latina, která musí zaznít a teď se podíváme, k čemu se dá ještě přihlédnout. Nechci, aby to vyznělo, že snad nesouhlasím s tím, co jsem před chvílí popsal, spíše se teď zaměřím na některé okrajové záležitost, kdy lze doporučit jiný olej, než specifikuje výrobce.Některé správně provozované vozy jsou třeba teprve v polovině životnosti, než přijde GO nebo vrakoviště, ale najdou se i kousky, které už jsou v tomto proběhu dávno za zenitem a teď je potřeba jejich agónii co nejvíce prodloužit. Prvním ukazatelem, že je nějaká oprava na motoru neodvratná, je vysoká spotřeba oleje, čítající několik litrů oleje doplněných během běžného intervalu pro výměnu. Možná se mnou někdo nebude souhlasit, ale domnívám se, že okamžikem, kdy o opravě začít pomýšlet, je stav, kdy mezi výměnami prakticky doliji celý obsah olejové náplně. A zde by právě prvním krokem, jak oddálit tento stav, ke kterému musí zákonitě dojít, bylo použít olej s vyšší viskozitou za tepla např.: 5W-40 namísto předepsaných 5W-30. Unikání oleje se děje zvětšenými vůlemi a silnější olejový film masivní únik oleje přeci jen zpomalí. Riskujeme sice, že nevhodným olejem ovlivníme součásti, které ještě fungují správně, ale k tomuto kroku se uchylujeme v době, kdy už motoru dáváme několik tisíc možná pár desítek tisíc km a počítáme buď s GO, náhradou motoru nebo výměnou celého automobilu. Kdo však najezdí pár tisíc km ročně, pro něj to znamená, že třeba ještě 2 roky nebude muset stroj měnit.

V podstatě je rozhodnutí na Vás, a to pouze na základě buď hlučných hydraulických zdvihátek nebo podle aktuální spotřeby a momentálně použitého oleje. Pokud jste vozidlo doteď provozoval na výrobcem předepsaný olej, nic neměňte a používejte jej dál. Jedině v případě, že spotřeba oleje je obrovská a není na vině turbodmychadlo (pozor, to je potřeba vyloučit, protože motor může být v naprostém pořádku a příčinou úbytku jsou ložiska turbíny), je možné a lze doporučit použití oleje s vyšší viskozitou. Pokud jste vůz nedávno koupil, můžete se pokusit jej vyměnit za ten předepsaný s proplachem. Jestliže se motor stane hlučnějším a spotřeba oleje se zvýší, bude vhodnější olej ještě jednou vyměnit a o třídu zvýšit viskozitu za tepla (z 5W-30 na 5W-40), ale upozorňuji, že motor už nemá vlastnosti, na které jej výrobce navrhoval. Pokud jste doteď používal olej se špatnou specifikací, raději u něj zůstaňte. Současná záměna za správný olej povede pouze k hlučnosti a jeho zvýšené spotřebě a stejně to motor již nezachrání.

Tak a to je vše co k tomuto tématu dodávám Tomenzino


Odpovědět