Fórum - Téma


Motor+Fusion-zapalovací svíčky a kabely


Fórum Fusion Motor+Fusion-zapalovací svíčky a kabely

Manuály  |  Inzerce  |  Model Ford Fusion  |  Naše vozidlaMik
2015-02-21 19:10:46

Ahoj, byl by někdo ochoten mi popsat jak se dostat k zapalovacím svíčkám, abych je mohl vyměnit? Předpokládám, že budu muset sundat nejprve vzduchový filtr, ale nevím jak je připevněn, popř. co dalšího demontovat a na co si dát pozor. (F. Fusion 1,4i, r.v. 2009) Díky

2015-02-22 10:37:07

mik: Ahoj tak svicky jsou jak pises pod vzduchovym filtrem ted nevim z hlavy ale jsou tam myslim sroubky jen v predu a vzadu je to nacvakle na gumovych cepech.Chlavne se musi odpojit sani atd. Pak potrebujes dlouhy trubkovy klic protoze jsou dost hluboko a ruku tam nedostanes.Mam sice rok 2005 ale myslim ze to bude stejne.Kazdopadne ja dal svick NGK Iridium bez uhliku a je to hned poznat pravda trochu drazsi ale super. Hodne uspechu

2015-02-22 19:59:54

Ahoj Miku,

svíčky jsem na svém autě zatím neměnil, ale na jiných vozech různých značek ano a tak se pokusím to popsat.

„Chytrá kniha FORD“ říká měnit po 60 000 km, nebo po třech letech. Utahovací moment udává 15 Nm, pro motory 1,3 l doporučuje svíčky zn.Motorcraft AYFS 32 CJ, pro „ostatní motory asi např. 1,4 l? značky BOSCH HR 8 MEV, nebo Motorcraft AYSF 22 C. Jistě ti poradí zkušení Forďáci co tam dát. Studené, teplé, s jiným jiskřištěm atd.

K vlastní výměně – demontovat (odpojit) obě gumové hadice připojené k plastové schránce vzduchového filtru. Uvolníme hadicovou sponu jdoucí k sání do motoru, někdy spona praskne a nejde znovu použít. Připrav si novou se šroubem Vytáhni odvětrávací hadičku klikové skříně – vše při pohledu ze předu je vlevo.

Demontuj dva šrouby připevňující schránku filtru k hlavě válců a potom celou plastovou schránku tahem nahoru vytáhni ze dvou upevňovacích kolíků a hrdla sání. Vše je opatřeno gumovými „manžetami“, které dost drží a je třeba zabrat!

Tímto se dostáváš ke svíčkám, které jsou na zadní straně motoru směrem k torpédu (příčce mezi motorem a kabinou ).

Nyní se sejmou tahem za gumové koncovky kabely ze svíček, někdy je vhodné si kabely označit ke kterému válci jdou. Válec č. 4 je na straně převodovky. Někdy je vhodné před vlastní demontáži svíček (pokud je to třeba) z otvorů svíček vysát nebo stlač. Vzduchem vyfoukat nečistoty, aby po demontáži svíček nepadaly do válců.

Vhodným klíčem s nástavcem vyšroubujeme svíčky, dbáme aby byl klíč přesně nasazen na svíčku – pokud se pohne stranou, může rozlomit keramický izolátor.

Chytrá kniha nabízí TIP pro správné vložení nové svíčky pomocí kousku hadičky o průměru asi 8 mm. Hadička funguje jako křížový kloub a pomůže správně namontovat svíčku do závitu. Chrání se tak závit v hlavě válce před montáží přes závit.

Vzdálenost elektrod (mezery) se měří spárovými měrkami, zpravidla bývá 1,3 mm.

To vše je popisováno a mnoho dalšího v „Chytré knize“!

Koukám, že je z toho délkou slohové cvičení, tak to snad bude stačit.

Zdraví Spacirsen


Odpovědět