Fórum - Téma


Mondeo * ruční brzda


Fórum Technický koutek Mondeo * ruční brzda1  2  3

2013-01-14 23:05:59

Jirka_Focu...

Já vím jak jsi to myslel.Ale já už E-cat nemám.Tak jestli to někdo porovná.

Ale na Focus je určitě jinej.

2013-01-14 23:08:57

miqs

Kouknem a uvidíme.Chtělo by to aby bylo určitě světlo.Tenhle týden mám dlouhý, takže přes den asi nezvladnu nic.Ale zítra mi zavolej domluvíme se. (Tel. Profil) Uvidíme jestli je to zarezlý nebo už totálně nefunkční.

2013-01-14 23:10:01

Super, dík moc. Tel. v profilu vidím, zavolám :)

2013-01-16 23:37:49

Tak jen pro info, na ulici jsme sundali jen kolo, zkoušeli jsme sundat brzdič, ale nedostali jsme se k tomu šroubu co je uprostřed pod prachovkou - povolili jsme jen všechny tři šrouby co jsou líp přístupné a tím to haslo, brzdič jsme nesundali. Padala tma, takže jsme to radši zase smontovali a necháváme to na víkend do garáže.

Nějaký tip jak se dostat k tomu šroubu pod prachovkou aniž bychom museli sundavat tu pružinu co je před ním? Nebo jiný tip jak snadno sundat celý brzdič? Předem díky.

2013-01-17 15:12:27

miqs

jestli jsem pochopil správně, tak ses nedostal na šroub co drží držák třmenu?Ten je jediný pod jakoby prachovkou a po vyndání toho krycího "špuntu" se tam normálně dostaneš.Já jsem to dělal ořechem nasazeným přímo na račnu bez prodloužení myslím. Zas tak špatný přístup tam není. Ale pokud mohu poradit, než to rozebereš, kup si tu opravnou sadu na třmen. Když už to rozkucháš, je lepší zrovna vyměnit alespoň tu porachovku co je pod tou pákou. Už bude určitě zteřelá a když už to bude venku, můžeš zrovna vyměnit i prachovku na pístu a na pístkách brzdiče. Vše je v té sadě a jsou tam dokonce i nějaké věci, u kterých jsem nepřišel na to, kam patří. A to jsem to měl rozebráno do m..tě. Asi je to pasuje i na jiné typy u kterých se to využije komplet.

2013-01-17 15:19:07

Pavel85

My jsme se k tomu šroubu pod prachovkou nedostali proto, že jsme měli jen velkou ráčnu - samotný ořech by se tam asi vešel, ale s ráčnou ne, protože tomu vadí to ramínko s pružinou, které jsme neodpojovali. A k opravné sadě - nemám v úmyslu "hrabat se" v celém brzdiči, chtěl bych jen opravit tu zatuhlou ruční brzdu - i tak myslíš má smysl to opravovat? Chtěl bych jen brzdič odpojit, kousek posunout aby šel sundat kotouč a pokud možno do něj nezasahovat. To půjde nebo ne?

Takže, pokud s tím někdo z vás má aktivní zkušenost - půjde odsunout brzdič o kousek stranou, sundat kotouč a dostat se tak k ruční brzdě (a opravit jí), aniž bychom se hrabali v samotné brzdiči? Nebo je tam nějaký zádrhel?

2013-01-17 15:34:45

migs

jí jsem to taky dělal velkou račnou, ale když te´d nad tím uvažuju, nejsem si jistý,jestli jsem nakonec nepoužil prodloužení a nenasadil to nějak trochu z boku. Každopádně to jde, jen si s tím pohrát. A kdyžtak tu pružinu sundej, není problém ji ptotom nasadit. Ta páka toho samostavu pak drží na jednom šroubku a je nasazená na tisícihran. A právě pod ní je ta prachovka, která když steří, dostává se tam bordel a vlhko a zarezne to. Já jsem to poprvé rozchodil, prostříkal WDčkem a vydrželo to týden. Když jsem to rozdělával, zjistil jsem, že to zarezne přímo v tom otvoru co jím prochází ta hřidélka samostavu. Odstarnil jsem rez, vyměnil prachovky a byl klid.Ztím to už tak 2 měsíce chodí.

Jinak si myslím, že jen rozhýbání nemá smysl, to bys mohl dělat co týden.A k tomu bys to menusel ani rozebírat. Stačí lehnout pod zadek, odpojit lanko, prostříkat a rozhýbat. Tak jsem to dělal než jsem koupil sadu na repas. Nemusí semnou všichni souhlasit, jen píšu své poznatky.

2013-01-17 23:52:00

Pavel85

Díky za podrobnější info. Plánujeme vzít auto do tepla velké garáže, tak snad na to bude klid. Nechce se mi zatím kupovat opravnou sadu, ale možná, že mě to taky čeká. Zatím to prostě chceme sundat tak, abychom brzdič jen odklopili, sundali kotouč a pak se uvidí co dál. Otázka je, jestli to opravdu uvidíme, nebo budeme muset rozebírat do mrtě. Ten tisícihran by mohl být nějak poškozený, třeba prasklý nebo rozdrolený? Pokud jo, pak by to odpovídalo popisu ze servisu a možná by bylo lepší vyměnit celý brzdič, ne? Nerad bych se dostal do stavu kdy to komplet rozebereme, promažeme WDčkem, složíme a za týden to bude to samé - ale jak to udělat jinak bez předcházející investice do opravné sady a případných dalších součástí, to nevím...

2013-01-18 01:29:49

migs

no teoreticky může být ten tisícihran stržený, ale to zjistíš jednoduše. Ta packa je na něj nasazena a zajištěna jedním imbus šroubkem. Ten sundáš a pak opatrně stáhneš tu packu a hned vidíš v jakém je stavu. A hned pod ní je ta prachovka o které jsem mluvil. Akorát než to sundáš,dej si tu packu na doraz do výchozí polohy (tzn.odbržděno) a pak jí zase stejně nasaď. Ale nastavení té packy je myslím popsáno i v etzoldovi tuším,ale nejsem si jistý a teď jej před sebou nemám. Ale pokud nejsi vyloženě "lama" (promiň ten výraz, není to myšleno ve zlém) tak na tom není moc co zkazit.

2013-03-05 13:07:00

Ahoj

Nedávno sem taky řešil problém s ruční brzdou, zniičeho nic přestala uplně brzdit takže parkování v kopci byl docela adrenalin. Nejdriv sem myslel že už jsou v háji lanovody protože sem měl z podzima jeden vytažený protože jedno kolo nebrzdilo, prolil sem ho olejem, ve svěráku opatrně rozhejbal a do teď to parádně brzdilo. Nicméně teď ručka bez žádné reakce.Hodil sem auto na hever a nasoukal sem se pod něj. Všiml sem si že oba klíče ruční brzdy jsou na doraz. vyndal sem z klíčů konce lanovodů a klíče zůstali ve stejné poloze :-/ ale lanovody šli tahat rukou tudíž byli v pořádku. stáhl sem klíč z tisícihranu a vyčistil všechen bordel který byl pod tou gumičkou. Nasadil klíč zpět bez gumičky a za pomoci sikovek a šroubováku pohybova klíčem tam a žpět. Po chvíli tahání klíče sem a tam a občasného prostříknutí wd40tkou (ikdyž se přes těsnění asi nikam nedostala) po chvíli se klíč sám i bez pružinky krásně vracel a šel z lehka. Jelikož sem měl nasazené kolo na klíči sem vycitoval kde začíná brzdit a podle toho umístil klíč na tisícíhran. ještě prostříkal olejem a svě zpět smontoval. Od té doby ručka brzdí jak bejk ale asi budu muset pak při výměně brzd. destiček klíč zase o zub vtátit protože asi už budou dost sjetý.

Omlouvám se jestly opakuji něco co již bylo řečeno, nečetl sem to celé.

2013-03-07 21:05:39

Ahoj, zapomněl jsem tady popsat jak jsem nakonec uspěl. Vyptávám se tady a pak ani nenapíšu co a jak a nepoděkuju...

Takže v teple garáže jsme dali auto na hever, sundali celý brzdič pravého zadního kola a postupně sundali všechno dolů. Brzdič jsme nakonec dali do svěráku, protože byl zatuhlý vnitřek, takže nastoupilo WDčko a rozhýbávání, které se nakonec podařilo. Jen při tom došlo ke dvěma věcem - zaprvé z brzdiče vytekla ještě nějaká kapalina (logicky - ale pokud to budete dělat, nezapomeňte na to a připravte si nějakou misku a hadr) - a zadruhé se vytočil ten šnek, co je uvnitř. Ten jsme potom měli problém dostat zpátky, až jsme dotazem příteli na telefonu (dodatečně díky) zjistili, že se musí dostat zpátky za současného otáčení. Potom už bylo sestavení zpátky snadné, dolít brzdovku, otestovat a hotovo.

Ještě jednou tedy děkuji za rady zde poskytnuté :)

Matrosh: popsal jsi to skoro stejně jako jsem to měl já, akorát mě to brzdilo, ale nevracelo se zpátky u pravého zadního.

2015-03-25 17:43:53

Ahoj mam problem mam mondeo mk2 rok 96 2.5 v6 a nejde mi rucni brzda koupil jsem novy lanovody a nic taha mi az na 9 zubu na podvozky sem dal lanovod a nemam tam zadny srouby a matice tak sem rozebral streeovy panel a u rucni brzdy je ozubeny kolo a takova packa tu nadzvednu a nic to nedela nevis cim to muze byt? Dík

2015-03-25 20:26:07

xxspetrxx:

Když dáš nový lanobody,taky je musíš seřídit. A he to zespoda pod tou pákou nad vyfukem. Jestli jsi je měnil,musel jsi to vidět a hlavně povolovat.

2015-03-27 14:25:43

tomenzino: myslis tuhle paku?

2015-03-27 14:52:22

xxspetrxx:

No asi je to ono,ta fotka je hrozná

A koukal ses zespoda auta,jak to tam vypadá?

2015-03-27 15:06:34

tomenzino: :))) nejsem fotograf ze spoda nic neni jen lanovody zadny srouby nic kdyz jsem koukal na forum prej tam nejaky jsou ale nikde sem nic nevidel co toto foto

2015-03-27 15:36:30

xxspetrxx:

No neni to moc vidět,ale na páce,by měl být 6. šroub , ten povolíš, šlápneš na brzdu, a dotáhneš. Ale zespodu by měl být také seřizovací šroub. Taky záleží jestli máš bubny, kotouče atd. A předpoklad že vše chodí jak má.

2015-03-27 15:46:34

Mam kotouče ale nikde sem neviděl žadný šrouby

2015-03-27 15:49:27

Pravem dolnim rohu je sroub i na druhym rohu ale ten je asi abych vyndal celou rucku

2015-03-27 16:11:06

xxspetrxx: Asi ti nezbývá jiná možnost než dát asi 10mm podložku na to prostředí lanko co vede k páce ruční brzdy( za kolíbku ) aby jsi tu kolíbku víc napružil , ani nepřemýšlej nad tím , že je to bastlírna , ano , je . Já ale jinou možnost nevidím a sám jsem to na svém Mondíku udělal . Druhá možnost je dát válečky co se používají na motorky na lanka vedoucí k brzdě , to bude lepší , protože pokud bys musel víc přitáhnout ruční brzdu , tak by se mohla ta kolíbka dostat do konfliktu s karosérií , narazila by tam .


Odpovědět

1  2  3