Fórum - Téma


Mondeo * bliká žhavení


Fórum Technický koutek Mondeo * bliká žhavení
2012-04-26 12:44:20

Zdravim vsechny fordaky, mam problem s kontrolkou zhaveni, cca mesic zpatky jsem na dalnici predjizdel jine auto a motor sem vytocil cca do 3000 tic ot. cca 150km/h a zacala blikat kontrolka zhaveni. Teplota motoru 90°C. Kontrolka blikala do doby nez sem zastavil vyplnul motor. pote sem mel problem nastartovat. Tohle se uz vyckrat nestalo az dnes. Jedu z LN opakuje se ta sama situace. Podle clanku co tady ctu tak tenhle problem sem nenasel. Vsem to padalo do NR ale ja stim problem nemam. Kdyby to dozhavovalo spalovaci prostor tak kontrolka nebude blikat celou cesto do vypnuti motoru. a navic motor mel provozni teplotu. mate nekdo takovy zkusenosti??

2012-04-26 15:45:40

Ahoj, napíšu asi klasickou a nechtěnou odpověď. Zajeď na diagnostiku a to do servisu Fordu. Řešilo se to tu několikrát, garážové diagnostiky jsou na dvě věci. Nejspíš to bude nějáké čidlo za pár stovek, ale může to být cokoli od povoléno šroubku po zlého skřítka . Mě osobně když dodělávalo turbo tak mi to dělalo taky, že se rozblikala kontrolka, ale auto jelo bez problému dál. Později začalo padat do nouzáku. Je tedy možné že to dělá to turbo, ale jak řikám, může to být mraky věcí. Kvalitní diagnostika je dobrej začátek :)

2012-04-26 15:58:51

dneska v jednom servisu mi bylo receno ze by to "mohl" byt zberac pevnych casti ktery vede hned od turba do katalizatoru..... no nic do tretice vseho dobreho a zleho pockam na dalsi zablikani a hned zajedu do servisu. dekuji za radu

hof  
2012-04-26 20:48:07

to Tomes - tohle téma blikání kontrolky žhavení je asi nejvíc frekventovaná otázka, snad ještě frekventovanější, než ztráta kódu autorádia, no nicméně si pročti, co už o tomto fenoménu je zde na klubu sepsáno .....

http://www.fordclub.eu/se...msgboard&cb_filter=Hledat

http://www.fordclub.eu/se...ORID%3A10&ie=Windows-1250

2012-04-26 21:39:48

ahoj moc dekuji jdu si to procist je toho opravdu hodne

2012-04-26 23:17:44

jak sem psal. může to být mraky věcí. chce to tu diagnostiku. chyba by měla být zaregistrovaná, takže nemusíš čekat až se zase rozbliká. i když už se nám v práci stalo že sme tam museli s blikající, to je pravda.

2012-08-21 13:33:50

Dobrý den všem,

vzhledem k tomu, že jsem si s mým mondeem 2.0 TDCi 96 kW r.v. 2007 za poslední měsíc užil krušné chvilky, chtěl bych se podělit o mé zkušenosti s opravou.

Rozhol jsem se tento příspěvek napsat sem, protože ve vláknu "bliká kontrolka žhavení" je toho tolik, že mi to připadá dosti nepřehledné.

Takže popíšu, jak se mé auto chovalo. Začalo to už tím, že když jel motor na volnoběh, tak jakoby klepal. Kámoš servisák to slyšel a říkal že mi tluče vstřik. Já jsem mu nevěřil. Auto mělo tehdy najeto 84 000 km. No ve vyšších otáčkách jsem nezaznamenal žádné problémy, auto jelo jak mělo, jako raketa. Po zhruba 2000 ujetých kilometrech jsem začal pozorovat, že auto více kouří, ale jen při rychlejší akceleraci. Kouře začalo přibývat a mě to začalo znepokojovat. Kdybych tenkrát věděl, co vím teď, už bych to začal řešit. Přidíraly se totiž vstřiky. Pokud bych to zachytil v tomto stádiu, tak by asi stačilo vstřiky vyndat a vyčistit. Potom samozřejmě vyčistit celý palivový systém a dát nový filtr, ale o tom až za chvíli. Kouře přibývalo, až jsem jednou chtěl předjet auto. Šlápl jsem na to, na palubce zablikala oranžoá kontrolka žhavení a auto okamžitě chcíplo. Žádný nouzový režim. Hned chcíplo. Zajel jsem ke kraji, vypnul klíček, chvíli nechal, znovu nastartoval a jelo se dál. Už jsem jel opatrněji, jenomže se mi to stalo ještě několikrát při cestě domů(cca 10 km). Dojel jsem domů. Dáno jsem nastartoval až na třetí pokus. Auto kouřilo, ale pozor táhlo furt stejně žádný pokles výkonu jsem mezaznamenal. Ve vyšších otáčkách jelo jak má, jen kouřilo. Dojel jsem 15 km do práce, odpoledne jsem zase skoro nenastartoval. No nic dojel jsem domů a ráno jsem to už nenatočil vůbec. Nejdříve jsem si myslel, že by to mohl být EGR, vyndal jsem ho a vyčistil. Je pravda že tam bylo bordelu požehnaně, ale tam probém nebyl. No připojil jsem diagnostiku a přečetl chyby. Pár jich tam bylo. Nejzávažnější byla asi ta závada P0251. Všechny ostatní byly jen přidružené. Viz přiložený soubor. No moc moudrej jsem z toho nebyl. Tak jsem naložil auto na plaťák a odvezl ho do forda s tím, že mi přesně závadu diagnostikují a navrhnou řešení.

Tím jsem udělal VELKOU, ale opravdu VELKOU chybu. Pokud se něco děje se vstřikováním paliva(když se rozsvítí kontrolka žhavení), doporučuji ihned toto začít řešit s některým diesel servisem. Pokud bych to takto udělal já, ušetřil bych hned 4 tisíce Kč. Ford servisy jsou jen měniči dílů. Udělali jen to, že auto napíchli na diagnostiku, mimochodem se dověděli úplně přesně to, co já, nic víc. Předpokládal jsem, že budou mít sofistikovanější mašinku. No apak mi zavolali, že jsou asi v háji vstřiky, na mou otázku, jestli asi, nebo určitě, odpověděli, že na 90%, ale přesně to nezjistí. Takže jsem jim podepsal zvýšení ceny zakázky na 10 tisíc. Vymontovali vstřiky a nechali je vyzkoušet. Zjistili, že jsou opravdu špatné. Poté mi udělali rozpočet na cca 45 tisíc nez daně a chtěli po mě souhlas se zvýšením ceny. Když jsem toto slyšel, popadl jsem tranzita, plaťák a už jsem ujížděl pro mé autíčko. V e fordu jsem jim poděkoval, zapl,atil 4 tisíce za nic a tradá s autem pryč.

Pokračování v dalším příspěvku.

2012-08-21 14:17:16

No a dále to jelo jako po drátku. Sháněl jsem na inernetu, co s těmi vstřiky. Našel jsem jednu firmu, která je sice levná a asi seriozní, ale bohužel když jsem tam zavolal, tak mi pán oznámil, že má pouze 2 tyto vstřiky a další budou až za 14 dnů. Mimochodem prodává i repasovaná čerpadla za velmi slušné peníze. Já potřeboval jezdit a tak jsem si zjistil nejbližší diesel servis, odborníky na DELPHI vstřikování, firmu HALE v Praze Holešovicích. No a protože jsem ze severu, tak jsem byl tam a zpět za 2,5 hodiny. V pondělí vsřiky odvezl, v úterí mi potvrdili, že jsou špatné, ve středu jsem si pro ně jel. Cena 19.200 Kč s DPH. S fakturou, protokoly repasovaných vstřiků včetně nových kódů. Navíc jsem k tomu dostal i výsledek testu mého paliva, protože jsem se vstřiky vezl i vzorek paliva(je to doporučeno). Na testu zjistili, že palivo nevyhovělo zejména co se týkalo částic menších než 4 mikrometry. Těch tam bylo přes 13 tisíc, přitom norma je 2 tisíce. Tak jsem se podíval na filtr a zjistil, že předchozí majitel(tedy spíš servis) tam dal špatný filtr s propustností 5 mikro, no originál delphi propustí jen 2,5 mikro. Opravené vstřiky jsem měl doma a přemýšlel co dál. Oslovil jsem celkem 4 servisy s poptávkou opravy mého problému. Když pominu, že nikde neměli čas(až tak minimálně za týden), tak i cena se mi moc nezdála. Ten nejdražší mi vypočítal cenu cca 20 tisíc bez DPH za tyto operace:

  • rozebrání celého vysokotlakého vedení
  • vyšištění vysokotlakého vedení ultrazvukem(trubičky, rail)
  • vyndání nádže, vyčerpání vadného čerpadla, vyčištění nádrže, propláchnutí nízkotlaké větve
  • instalace nových vstřikovačů, naprogramování nových kódů do řídící jednotky
  • zkušební jízda cca 10 km pro adaptaci jednotky

Tak jsem chvíli přemýšlel a pak jsem se rozhodl do toho jít. Dal jsem auto dílně na špalky, vyndal nádrž, vylil zbytek paliva. Sjel jsem s ní do myčky a párou jsem jí pořádně vymyl, několikrát zasebou. Vytřel hadrem. Pak jsem jí dal na sluníčko, aby vyschla. Rozebral jsem celé vysokotlaké vedení. Namočil jsem ho do technického benzínu, nechal chvíli působit a vyfoukal dosucha stlačeným vzduchem. Propláchl technickým benzínem celé nízkotlaké vedení, vyfoukal stlačeným vzduchem dosucha. Sundal ventilové víko(ve fordu vstřiky vymontovali bez jeho sundání), štětečkem technickým benzínem jsem vymyl závity a sedla vstřiků až byla úplně stříbrná, několikrát vyčistil a utřel hadrem(pro jistotu nechal přes noc aby se benzín odpařil). Koupil nové podložky(20 Kč kus). Mimochodem vůbec nechápu, proč HALE servis automaticky nedává ke vstřikům nové podložky. Stojí pakatel a zákazníkům by to určitě pomohlo. No na instalaci vstřiků jsem si musel koupit klíč číslo 21, to taky nebylo úplně jednoduché. Sehnal jsem ho až ve třetím krámu za 160 Kč. No dále už jen poskládat všechno na své místo, vše pořádně poutahovat, nádrž naplnit čistým palivem s přídavkem aditiva, nový filtr(originál delphi). když bylo vše hotovo, utaženo, 2x zkontrolováno, tak jsem vzal počítač přeporgramoval v řídící jednotce kódy vstřiků a došlo na zkoušku. Při nastartování se motor 3x převalil a na chvíli chytnul, pak chcípnul, z výfuku se vyvalil neuvěřitelnej smrad, asi natekl do válců nějakej olej, když vstřiky ve fordu vyndalavali, možná ještě trochu toho technického benzínu, nevím. Na druhý pokus auto chytlo na 1. otočení a paráda. Super chod, žádnej kouř. Jel jsm ho hned projet, řídící jednotka se adaptovala na nové vstřikovače. Spotřeba byla ze začátku podle počítač nějakých 8,5 litru, ale postupem času se ustálila na 5,6 litru. Auto táhne lépe něž předtím, žádnej kouř no prostě spokojenost. Sice mi to trvalo 2 dny, ale zase mám jistotu, že mi to neodflákli, protože ruku na srdce, kdo z Vás věří nějakému servisu, že by pořádně vypláchl nádrž?

Pokračování v dalším příspěvku

2012-08-21 14:41:03

Nebudu nikomu nic vnucovat, ať si každý se svým autem dělá, co chce, ale já se budu napříště řídít těmito radami:

  • tankovat kvalitní naftu(asi nejlépe u benziny, nebo někde, kde jsou dobré reference)
  • používat opravdu jen originální filtr Delphi, který tam patří
  • přidávat aditiva do každého tankování(nejlépe v testech dopadl VIF, ale mysím, že i ostatní nejsou špatné), dokonce jem někde četl, že někdo používá do nafty ještě trochu motorového oleje a taky to funguje, myslím zvýšená mazivost
  • své auto poslouchat a snažit se předcházet těmto závadám, já vím, že to není jednoduché, ale kdybych takto postupoval já, ušetřil bych 15 tisíc

Ne že bych byl odborník na fordy a zejména na vysokotlaké systémy delphi i když za poslední měsíc jsem toho o této problematice přečetl tolik, že může s klidným svědomím říci, že jsem pochopil princip tohoto systému a částečně i diagnostiku. Třeba proč to mé auto vlastně nechytlo, protože řídící jednotka hlídá tlak v palivovém systému několika čidly a vypočítává porcentuální rozdí tlaků. Pokud tento rozdíl překročí určitou mez, motor nenaskočí. Je to způsobeno tím, že vstřikovače všechnu naftu, kterou natlačí čerpadlo, vrátí přes přepad do nádrže.

Napsal jsem toho hodně a doufám, že to nebude nudné čtení a že to někomu z Vás pomůže třeba ušetřit nějakou kačku. Pozor, četl jsem tady názory, že se nesmí do vysokotlakého systému vůbec zasahovat, že je to citlivé a tak. Je jisté, že to je pravda a nechci tu nikoho nabádat, aby se do toho hrabal sám. Jen chci řídi, že já jsem do toho šel a vyšlo mi to. To je vše. Dodržoval jsem všechny nastudované postupy dle mého nejlepšího svědomí, dodržoval absolutní čistotu.

Ještě jsem tady nezmínil jednu důležitou věc, která by mohla pomoci předcházet podobným problémům a tou je možnost změřit kvalitu nafty, myslím tím na přítomnost pevných částic v naftě. Pokud se zvýšená koncentrace zachytí včas, je možné pomocí některých chemickým přípravků tyto částice zredukovat tak, že dojde k jejich snížení na únosnou mez a ochrání vstřikovací systém před problémy. Tento test je možné si udělat tak, že odeberete vzorek z palivového filtru tím spodním šroubem. Pozor, pod šroubem se nachází alternátor. Je dobré ho nedříve nečím přikrýt.

No snad je to všechno, co jsem Vám chtěl sdělit

2012-08-21 16:29:41

varuz: moc pěkně sepsáno. Myslím si, že to někomu i pomůže.

2013-02-02 12:18:36

Zdravím všechny jsem tady nový z důvodů koupě Mondea ve verzi 2.0 Tdci četl jsem zde příspěvky a také bych chtěl poprosit o radu koupil jsem si mondeo 2.0 Tdci 96 Kw 6 kvalt rok 2003 předešlému majitely jezdilo normálně bez problémů já ho bral s tím že je špatný startér tak jsem koupil nový namontoval a brnk auto nastartovalo tak jsem byl spokojený auto jelo normálně a mělo skvélý tah no druhý den už jsem měl problém s nastartováním ne a ne nastartovat no nakonec po dlouhém trápení jsem auto nastartoval myslel jsem že třeba baterie má malou kapacitu tak jsem koupil novou velkou a problém stále přetrvával když jsem tedy auto nastartoval nějakým zázrakem tak jsem vyjel z parkoviště na cestu první kvalt druhý kvalt třetí čtvrtý a šup začla blikat kontrolka žhavení a auto přestalo mít tah no po opětovném nastartování to opět jelo ale při vyšším vytočení to udělalo znovu a furt dokola chvíli jsem s tím tak jezdil ale problém byl čím dál horší a horší začalo to vypínat skoro při každém rychlostním stupni kromě prvního tak jsem zajel do servisu tam mi řekli že vstřiky ale že by auto mělo normálně jet jen s menším výkonem pak mi ještě řekli v originál fordu že je to palivová lišta tak jsem obědnal přímo delphi vyměnil a problém je ještě horší vypíná to skoro pořád a nedá se s tím jet a auto ma strašný zvuk když mu vytnu na jedničku hulí jako o závod na volnoběh motor škube celím autem nevíte někdo co udělat abych se tohodle problému zbavil a aby to nestálo víc jak nové auto ? nejhroší je že při nastartování po chvilce vydává divné zvuky popřípadě někdo poradit kde bych do něj sehnal druhý motor díky všem za odpovědi

2013-02-02 15:02:58

Pro všechny: průs*r je v tom že spoustě lidem se stane že odejdou vstřiky. Ale nepočítají s tím že odchází i čerpadlo, stane se že čerpadlo vlivem nekvalitní nafty vydirá kovové pilinky které dále putují do railové lišty,vstřikovačů spátečkového vedení a zpět do nádrže no prostě všude. Takže se stane že odejdou nejdříve vstřikovače a dotyčnému se řekne vyměň vstřikovače a on je vymění a nějaký vyčistění railové lišty,a nádrže není na škodu ale neni moc učíné když se nevymění vadné čerpadlo, neboť po výměně vstřikovačů čerpadlo dále produkuje kovovové pilnky které zase ucpávají a přidírají vstřikovače. Takže se často stane že auto po výměně vstřikovačů ujede 20 000 - 40 000km a zase je tu problém se vstřikovači ucpané zadřené, zákazník : ale vždyť se dělali. a vyměnilo se i čerpadlo? ne. aha. když měnim pal. filtr tak dělám to že povolím odkalovač a vypustím naftu z filtru do čisté nádoby a někdy tam je pěkně vidět jak se tam šponky blízkaj. znak že se už asi něco děje Takže lepší to udělat vše při jednom.

viki  
2013-02-02 19:16:50

má pravdu ten chlapec včetně vyčištění nádrže

2013-02-02 19:56:34

George

Jasně, tvůj problém bude jistě ve vstřikách.A jak píše kubix31 je potřeba udělat čerpadlo a vstřiky najednou, včetně vyčištění komplet palivového systému. Ale to jistě v dieslových servisech kde se tím zabývají dělají automaticky. Jen je problém s tou cenou. Jedná se řádově kolem 45tisíc.

Ale je pravda že pokud to necháš udělat v diesl servisu kde je to pro ně běžná práce, máš to třeba i na 250 tisíc km bez problému.Možná i více.

Je to na tobě

2013-02-02 19:57:42

noooo.... musím říct že je to dlouhý článek plný kvalitních informací a dozvěděl jsem se toho dost. Teď mám auto v servisu kvůli jinému problému s automatickou převodovkou (v jiné dizkuzi až budu mít auto zpět napíšu info o opravě včetně detailů a ceny).

Je logické co jsi napsal takže až auto budu mít zpátky udělám to samé. Jen nebudu kupovat (repasovat) vstřiky. To nechám jako poslední záchraný bod.

2013-02-02 20:08:04

no kluci je to dobrej pocit mít všechno vyměné, ale ty prachy na jednu stranu závidím těm co už to mají za sebou, mě to asi za nějakou chvilku čeká blíží se 200000km a zatim jsem na to nešáhl tak už radši šetřim ale když je hotovo tak to je prostě paráda a ve finále člověk vlastně ušetří protože se vyvaruje kupovaní věcí 2x

2013-02-20 11:22:28

Zdravím,

V poslední době se mi stává, že mi zabliká kontrolka žhavení a motor ztratí výkon a někdy i umře. Vypnu klíček, zapnu a jedu dál třeba i 800km. Byl jsem na diagnostice ve fordu a prý se žádné chyby nenačetly. Teď v sobotu se mi to stalo znovu, ale v pondělí jsem dal auto na diagnostiku do jedné "garážovky" (díky bohu za ně) a načetly se mi tam tyto kódy:

P0100 - Obvod snímače hmotnosti vzduchu

při nastartovaném motoru vytáhnu konektor z váhy vzduchu a auto si vesele vrčí bez nějakých změn...pro jistotu jsem ji objednal novou

P1665 Komunikace řídícího modulu čerpadla vstikování - nemám jak prověřit

P0335 Okruh snímače polohy klikového hřídele A

snímač jsem kontroloval a proměřoval a má 370 Ohmů...pro jistotu jsem objednal nový

Po pročtení tohoto fóra, ve mě stále hlodá myšlenka na poruchu čerpadla, ale pořád si myslím, že, kdyby to bylo čerpadlo, tak by motor umřel a už bych ho nenastartoval. Tato porucha se mi projevila už asi 6x během 4 měsíců, ale pokaždé znovu nastartuji a ujedu docela dost km bez větších potíží...

Děkuji myšlenky


Odpovědět