Fórum - Téma


Leasing vs. úvěr


Fórum Pokec všeobecný Leasing vs. úvěr
2010-02-17 16:46:10

Leasing vs. úvěr, aneb financujeme nákup auta.

Zaplatit minimálně část kupní ceny nově pořizovaného soukromého vozu formou leasingu nebo úvěru je dnes běžné. Otázkou tak zůstává, kdy je výhodnější leasing a kdy je naopak rozumější využít bankovní úvěr.

Prvním faktorem, který ovlivňuje volbu způsobu financování nákupu auta, je, jestli kupujete nový a nebo ojetý vůz. Zatímco při nákupu nového automobilu je výhodnější leasing, při koupi ojetého vozu je lepší využít úvěr. Dříve často využívaný leasing totiž zdražil jeho přesun do základní sazby DPH, takže už zdaleka není tak výhodný, jak býval.

Leasingové společnosti také považují financování starších vozů za rizikovější, a proto vyjde stejně drahá ojetina při stejné akontaci a shodném počtu splátek dráž (měsíčně zaplatíte více). Navíc čím je auto starší, tím vyšší akontaci (platbu předem) musíte zaplatit.

Hlavní rozdíl mezi nákupem na leasing a na úvěr je ve vlastnictví nakupovaného zboží - v tomto případě auta. Zatímco u leasingu je po celou dobu splácení majitelem leasingová společnost, při nákupu na úvěr patří auto vám a vy s ním můžete dělat, co chcete (klidně ho můžete i prodat a koupit si místo něj jiné).

Leasingovou smlouvu je poměrně složité předčasně ukončit a problémy často nastávají například také při krádeži leasingového auta. Leasingová společnost také musí souhlasit se všemi úpravami, které na autě chcete provést.

Své nevýhody ale mají i bankovní úvěry. Především proto, že při žádání můžete očekávat vyšší nároky na vaši bonitu. Na rozdíl od leasingu totiž se kupované auto stane okamžitě vaším majetkem. Žadatel, který se žádostí o úvěr na nákup automobilu neuspěje, tak může uspět u leasingové firmy.

Výhodou leasingu dlouho byla jeho jednoduchost. Stačí podepsat smlouvu, složit akontaci a doložit potřebné potvrzení o příjmu. Vše je možné vyřídit do hodiny a klient může s vozem okamžitě odjet.

Vyřízení úvěru bývalo komplikovanější. To už ale neplatí a dnes je možné úvěr vyřídit také přímo v autosalonu a i rychlost vyřízení je srovnatelná s leasingem.

Leasing auta nabízí oproti bankovnímu úvěru ještě jednu výhodu, kterou si mnozí klienti neuvědomují. Při financování na leasing je možné získat povinné ručení a havarijní pojištění za výhodnějších podmínek. Důvodem jsou bonusy plynoucí z vysokého počtu pojistných smluv, které leasingové společnosti uzavírají.

Klienti, kteří kupují auto na úvěr, si musí pojištění vyřídit individuálně a pořídí jej tak většinou za vyšší cenu.

2010-02-18 11:27:50

Pojem leasing


Auto na leasing rozšířená forma financování nákupu osobního automobilu. Slovo “ leasing” v překladu znamená pronájem. Na trhu existuje nespočet společností, které auto na leasing nabízejí a to v různých kvalitách. Doporučuji všem dotázat se na kvalitu služeb ve více společnostech a po porovnání si zvolit tu nejvýhodnější. Stejně jako u zřizování půjček či hypoték i v tomto případě si smlouvu, kterou budete podepisovat několikrát přečtěte.

Auto na leasing funguje dvěma způsoby. Prvním z nich je tzv. finanční leasing. Finanční leasing v praxi znamená nákup automobilu na splátky. Druhým způsobem nákupu automobilu je operativní leasing, kdy si auto na určité období jednoduše pronajmete. Pokud se rozhodujete pro nákup ojetého vozu, doporučuji využít krátkodobých, rychlých půjček.

Finanční leasing


Pokud potřebujte zakoupit automobil a nemáte dostatek financí, je finanční leasing jednou z možností. Leasingová společnost Vám poskytne příslušnou finanční částku a splácení rozvrhne do stanoveného splátkového období. Auto na leasing funguje podobně jako klasický úvěr, jediným rozdílem je, že po dobu splácení bude jako majitel vozu označena leasingová společnost. Majitelem auta se stanete až v době, kdy splatíte poslední částku.

Operativní leasing


Operativní leasing je jednoduše pronájem vozu. Využíván je především firmami, které nemají o zakoupení vozu zájem, ale potřebují jej na určité období používat. Auto na leasing s operativním charakterem je ve vlastnictví leasingové firmy, která je odpovědná za všechny opravy a poplatky s pronajímáním vozu spojené. Pro firmy, které si tímto způsobem automobily na určité období zajišťují tak odpadá většin starostí a mohou se tak plně věnovat využití vozu.

Zpětný leasing


Zpětný leasing je méně využívanou formou pronájmu vozu. Jedná se o odkoupení Vašeho vozu leasingovou společností za účelem jeho zpětného pronajmutí. V praxi to znamená, že si leasingová společnost Váš vůz jednoduše odkoupí a následně Vám ho pronajímá. Je to tedy určitý druh půjčky za kterou ručíte automobilem.

Subleasing


Subleasing znamená pronájem automobilu třetí osobě. Pronájem musí proběhnout za souhlasu leasingové společnosti.

Poskytovatelé


Poskytovatelů leasingu jsou na trhu stovky. Ne všichni jsou ale schopny nabídnout zákazníkům ideální podmínky. Obecně je nejvýhodnější vybírat auto na leasing od společností, které na trhu mají dlouhou tradici. Vzhledem k jejich postavení jsou schopny nabídnout seriozní jednání a velmi kvalitní podmínky.

Auto na leasing – výhody


  • Velmi rychlé získání finančních prostředků
  • Při financování není nutné mít vlastní kapitál
  • Výše splátek je na volbě
  • Inflační riziko je na leasingové společnosti

Auto na lesing – nevýhody


  • Platíte za zisk leasingové společnosti
  • V porovnání s pořízením na úvěr je leasing dražší
  • Vzhledem k tomu, že majitelem automobilu je leasingová společnost, máte omezená práva
  • Pokud leasingová společnost zbankrotuje, musí nájemce vrátit auto pronajimateli

2015-09-02 14:13:38

Hahahaha : "Leasing auta nabízí oproti bankovnímu úvěru ještě jednu výhodu, kterou si mnozí klienti neuvědomují. Při financování na leasing je možné získat povinné ručení a havarijní pojištění za výhodnějších podmínek."


Odpovědět