Fórum - Téma


Ford obecně * přepínač dálk. a tlumených světel


Fórum Technický koutek Ford obecně * přepínač dálk. a tlumených světel




2011-07-31 11:46:38

Ahoj, před 14i dny jsem se stal majitelem Mondea, r.v. 2004, benzín 2.0 107 kW. Auto je v perfektním stavu, má však dvě chyby. První je jednoduchá (výměna zadních kotoučů a desek), větší problém mám s druhou věcí - nefunguje přepínač dálkových světel. Světelná houkačka funguje bez problémů, když však chci zapnout dálková světla, ozve se sice sepnutí v páčce a světla se rozsvítí vč, kontrolky na palubce, ale když jí pustím, světla se zase vypnou a svítí tlumená. Pojistky jsou v pořádku, stejně tak i žárovky, takže problém bude asi v přepínači resp. v páčce. Dřív než budu kupovat novou, víte někdo, co ještě zkusit, abych jí nekupoval zbytečně? Hledal jsem půl dne tady na foru, o světlech jsem něco našel, ale to se jednalo o případy, kdy dálková nesvítila vůbec. Budu rád za všechny rady.

2011-07-31 21:15:36

To Kreon: Myslím že to bude opravdu tou páčkou. Vnitřní přepínač nepřeskočí do polohy "dálková" a ty vlastně jen spouštíš světelnou houkačku.

2011-08-01 06:57:56

Tak už jsem na to přišel. Na autě je totiž od předchozího majitele doděláváno automatické zapínání tlumených světel. To však bylo buď špatně uděláno nebo je to rozbité, neboť se světla zapínala již při zapnutém zapalování, takže jsem ten spínač, který byl umístněn v kabině vlevo pod pojistkami odpojil, aby to nebyl takový záhul na baterii. Tím jsem sice vypnul to automatické zapínání světel (a světla teď zapínám normálně ručně), jenže ono je to nějakým způsobem napojené i na dálková a tím, jak jsem to odpojil, jsem zřejmě přerušil kontakt dálkových světel. Protože v okamžiku, kdy jsem tam ten spínač dal zpátky a vyzkoušel dálková světla...ejhle fungovalo to. Takže chyba není v páčce, ale v tom spínači automatického zapínání světel.

Mám teď dvě možnosti, buď to odpojit a zároveň pořešit přepínání dálkáčů (otevřít to a předělat dráty, což už je práce pro elektřikáře) a nebo sehnat např. časový či napěťový spínač, který by zapínal světla až po nastartování motoru a tím pádem bych zabil dvě mouchy jednou ranou, světla by se zapínala sama a dálková by fungovala. .

2015-10-14 10:06:22

Ahoj, mám stejný problém. Relé zapojené v pojistkové skříňce pod volantem automaticky spínalo světla. Dálková světla fungovala. Nyní, aby baterka netrpěla jsem to relé odpojil a nejdou mi sepnout dálková světla, jen něma bliknu ale když to pustím, tak zhasnou. Je to opravdu stejné jako u kreona. Nevíte co s tím?

2015-10-15 09:01:07

krystof000: Tohle zapojení si lidi nechávali dodělat aby nezapomínali rozsvítit ve dne světla. Možná chtěli ušetřit za pořízení klasického denního svícení. Odběr světel je cca 10 A a pokud je baterie v pořádku, tak by to, vzhledem k odběru startéru, nemělo mít velký vliv, protože se odběr proudu při startu nezvýší ani o celých 10%..

2015-10-15 13:38:10

petrdepo: No jo, jenomže já nezapomínám a když sem měl slabou baterku, tak sem si kvůli rožnutým světlám spálil koncové zesilovače v rádiu a nenastartoval sem, jak sem přepl na parkovačky, tak sem nastartoval... Následovala nová baterka a rádio, ale i tak se mi to nelíbí, myslím, že ani žárovkám to nedělá dobře, když hned po otočení klíčku svítí světla a pak při startování pohasínají. V podstatě nemám žádný problém, jen mi teď nejdou spustit ta dálková světla(jde jen světelná houkačka). Není možné, že jsou jinak napojena? Myslím jako třeba na tlačítko světel v pozici vypnuto?

2015-10-15 19:01:15

krystof000: Toto přidané relé bude nejspíš přepínací a přes jeho klidové kontakty se spíná relé potkávacích světel. Relé dálkových světel bude napájeno přes jeho pracovní kontakty. Takže když jsi tohle relé odpojil, tak tím že nesepne, tak nesepnou ani dálková světla.


Odpovědět