Fórum - Téma


Fiesta - praskání žárovek


Fórum Technický koutek Fiesta - praskání žárovek
2011-04-18 19:04:26

Zdravím,

zhruba každé 2, 3-4 týdny měním praskající obrysovku u levého zadního světla. zkusil sem místo 5w, která by tam měla být dát žárovku 10w, vydrželo to zhruba měsíc ale pak se to zas posralo, takže po těch 3 tejdnech můžu měnit znovu... jinak všechny ostatní jsou v cajku. potýká se někdo se stejným nebo podobným problémem, příp. víte, čím to je?

2012-08-22 09:15:01

Ahoj.Nejspíš to může být větším napětím z nabíjecího alternátoru. To se může projevovat hlavně když nesvítí hlavní světla a alternátor je de facto odlehčený. Ale také to může dělat i jen zkorodované uzemění kabelů od regulátoru alternátoru a ten pak umožní mírné zvýšení napětí a tím praskání žárovek. V každém případě je dobré zkontrolovat při různých otáčkách voltmetrem napětí při různě zvoleném osvětlení vozidla.

2012-08-22 10:56:25

díky za reakci, problém jsem před časem vyřešil, třeba to taky někomu pomůže.

Takže- rozdělal jsem komplet zadní světla, kontakty a konektory jsem pročistil lihem, pokusně jsem dal zpět 5 w žárovky.

Zároveň jsem vyměnil vpředu starší H4 a H7( za osram nightbreaker).

Pokusně jsem zkoušel zapínat světla třeba až 10 sekund po nastartování a už nic nepraská... Sice taky řešení, ale ne každému to bude vyhovovat..

2012-08-22 11:58:41

shadoww:

Ahoj, problém jsi měl nejspíše právě v oněch kontaktech. Někde se mohl udělat kraťas a proto to odnesla žárovka.zapínání světel 10s po startu dle mého nemá smysl. Vliv třeba může mít pokud jsi startovat se zapnutými světly. Také záleží co si tam dával za žárovky. Pokud nějáké no name tak mohl být problém i v nich.

2012-08-22 17:37:33

Ahoj. Problém v kontaktech by měl vliv jenom na to, že by žárovky nesvítily, ale ne na praskání žárovek. Pro žárovky je kritické přepětí více než cca 14.2 V ( automobilové žárovky pro 12V normálně mají provozní napětí do 14V ) a kritické jsou pro ně tvrdé třesy ( například pád na tvrdý předmět ). U halogenových reflektorových žárovek jsou kritické i otisky prstů a to proto, že v místě otisku dojde k přehřátí a destrukci baňky. Životnost žárovky ovlivňuje také počet rozsvícení (tepelných šoků při rozsvícení ). Proto například při použití světelné houkačky při zhasnutých potkávacích světlech je pro studenou žárovku větší šok než když jsou potkávací světla rozsvícena a baňka je tedy teplá. To paradoxně při současných předpisech podporuje delší životnost dálkového vlákna žárovky proti životnost potkávacího vlákna vlivem povinného denního svícení potkávacích světel.

Případné zkraty v elektrických obvodech osvětlení vedou jen ke ztrátě napětí na žárovce a na na prasknutí žárovky.

2012-08-22 19:01:21

zdravím všechny diskutující na stránkách Fordclubu. odpovídáte-li v diskuzi na nějaký příspěvek, nezapomeňte před odpověď napsat, komu odpověď adresujete.Věřte tomu, že se tím diskuze ohromně zpřehlední. Díky za pochopení,

2012-08-24 07:44:16

Ahoj Tomenzino, tahle odpověď patří Tobě. Můj příspěvek byl všeobecně určen tématu praskajících žárovek bez rozdílu adresáta. Podobných všeobecných technických příspěvků na fóru bylo a je více. Nepotřebují se vyjmenovávat adresáti, protože počet vyjmenovaných adresátů by pravděpodobně byl delší, než příspěvek samotný.a to nemá žádný smysl. Vyjmenovávat adresáta příspěvku má smysl hlavně tehdy, jestliže je unikátní vzhledem k problému a je nepoužitelný pro ostatní. Konec konců tato část se jmenuje "Fórum" a ne mailová schránka.

Zřejmě Ti vadí, když jsou na fóru témata, která nepotřebují adresování a která Tebe nezajímají a proto nemáš představu o tom, kolika členům mohou pomoci při odstraňování problémů a závad. Svým způsobem to napovídá i o tom, který přispěvatel je jak zaměřený a jak technicky zdatný.

2012-08-24 23:58:21

petrdepo:

nevím úplně přesně co jsi touto odpovědí přesně myslel?! Ale napíšu ti k tomu jednu věc.Jednou jsou tady nějaká pravidla,a svou odpovědí jsi určitě chtěl reagovat na něco, co tady někdo psal nebo se někdo ptal na něco určitého.

Tak zkopíruješ nick komu nejblíže odpověď směřuješ.To ti zabere maximálně 3 vteřiny.

Takže by bylo dobré kdyby ses těmi pravidly řídil.

Krom toho sleduji že ten nick jsi nezkopíroval tedy nesměřoval odpověď ještě ani jednou!

Dělá se to tady pro přehlednost a né jen kvůli mě že já to zrovna chci!

Témata mě tady zajímají všechna a pokud pak něco hledám pomůže mi to v přehlednosti,a nemusím číst mezi řádky mezajímavé odpovědi.

Tak to jen pro tvou informaci.


Odpovědět