Fórum - Téma


Fiesta * Poradíte s velikostí pneu a tuningem


Fórum Technický koutek Fiesta * Poradíte s velikostí pneu a tuningem
2013-12-02 13:23:02

Lidičky hlavně mě neoduzujte, že si dělám radost :D Jsem skoro třicátník a tak prostě si chci vytunit Fiestu, co jsem si koupil A teď k věci. Chci si pořídit místo předepsaných 165/70 R13 něco většího 205/45 R16. Máte někdo zkušenost, jestli bude místo pro tuto kombinaci nebo něco podobného. Koukal jsem na web průměr bude lehce větší, což by mělo být v pohodě. Trošku starostí mi dělá ta šířka 205. Jestli to bude v pohodě nebo bude jistější menší šířka? Taky jsem zvažoval koupit jednu ojetinu 205/45 R16, ale to přezouvání na disk se mi nelíbí.

Taky jsem se rozhodl, že mu dám nové LED světla na zadek a dopředu Angel Eyes s chromovým pozadím. Myslíte že to bude vypadat dobře? :D Zvažoval jsem tmavý typ světel, ale asi by to v té tmavé kastli zaniklo. Je tu někdo kdo by mi radil s tuningem? Chci si dát ještě sportovní sání a filtry a výfuk a trošku poladit interiér. Zase nevím, co jak změní spotřebu a výkon motoru a tak. Jenom chci připomenout, že je motor je 1,3, takže o výkon mi fakt nejde :D

Díky

2013-12-02 17:53:10

killom: Mám Fiestu 1.6i Sport IV.generace Mk5 (originál z výroby) a na tu mám psaný rozměr pneu zimní 165/65/14 a letní 195/50/15. Protože jsou psané v techničáku, tak s tím nemám problém žádný. Pokud si spočítáš celkový průměr pneu, tak zjistíš, že pro letní i zimní je u obou skoro stejný. Pokud si obstaráš pneu, o kterých uvažuješ, tak budeš mít problém jak technický (značnou odchylku tachometru kolem 10%), tak i s polišema, protože nebudeš mít rozměr, který máš v techničáku. Také si toho všímají na STK, takže budeš muset mít kvůli tomu sadu originálního rozměru podle techničáku. Při obsahu 1,3 (poměrně menší výkon) tak bude Fiesta hodně "líná" a šířka 205 se pravděpodobně nevejde k tlumiči a budeš muset mít disky s větším ET rozměrem a nebo budeš muset shánět podložky kol (které se v homologované verzi u nás neseženou a u nás nejsou jiné povolené). Navíc ti auto bude i hůř brzdit. Já mám v originálu zvětšené bubny brzd i větší průměr kotoučů na předku. To znamená, že budeš muset překopat brzdy na verzi Sport a při tebou uváděném rozměru disku 16" ani tak nebudou dostatečně brzdit. Navíc to povede k tomu, že ti potom budou dost značně čouhat z blatníků a to vždycky přitahuje poliše, aby udělali podrobnější prohlídku. Další problém můžeš mít s pojiš'tovnou v případě i nezaviněné nehody (pokud se fotodokumentace polišů dostane až do pojišťovny). To potom pojišťovna dost razantně krátí úhradu škody. Proto celkově doporučuji dodržet rozměry podle techničáku a s tuningem kol se spíš zaměřit jen na litá kola. Ovšem je otázka, zda budeš mít dostatečně dlouhé štefty kol. protože oproti plechovým diskům jsou na litá kola o cca 1cm delší.

Celkově se cenově, vzhledem k hodnotě a stáří vozu taková předělávka nevyplatí. Proto je další rozhodnutí na tobě.


Odpovědět