Fórum - Téma


CVT zkusenosti, udrzba, zavady, nazory


Fórum Technický koutek CVT zkusenosti, udrzba, zavady, nazory
CVT
2009-06-23 19:07:23

Ahoj, ma nekdo CVT? Nic jsem tu na toto tema nenasel, jake mate s CVT zkusenosti? Jaka je zivotnost, zavady, udrzba? Dik za odpovedi a nazory.

(CVT ma Ford Fiesta)

2009-06-24 10:45:03

(a nejen Fiesta)

Všeobecně

  • Automatická převodovka CVT (Continuously Variable Transmission)
  • Výhodou tohoto typu převodovek je to, že motor lze využívat v mimořádně efektivních rozsazích otáček. Vozidla s převodovkami CVT se vyznačují nízkou spotřebou paliva a nižšími emisemi CO2.
  • Převodovky CVT značně redukují spotřebu paliva díky variabilnímu přenosu síly. V novém evropském jízdním cyklu (NEDC), který simuluje městský provoz se zastavováním a rozjížděním, lze u stejné konfigurace vozidla dosáhnout až o pět procent nižší spotřebu paliva oproti hnacímu traktu s manuálně řazenou převodovkou. Efekt úspory vyplývá ze vždy optimálních převodových poměrů, protože motor pracuje stále ve svém nejekonomičtějším rozsahu otáček. Převodovky CVT se současně vyznačují plynulou změnou převodového poměru bez přerušení tažné síly a tak přispívají ke zvýšení komfortu a dynamického zrychlení.
  • U klasického automatu při akceleraci otáčky klesají podle rychlosti jízdy a zařazeném stupni. U CVT vyletí do určité výšky, kde se udrží po celou dobu zrychlení. Záleží jen jakou silou stlačíš pedál plynu.
  • Olej: dle specifikace Ford WSD-M2C 199-A.

CVT
2009-06-24 21:57:14

Ano tak to je, proto me prekvapilo, ze jen nekolik jedincu tu ma CVT, kdyz jsem hledal ve vozech clenu. Ze starych Fordu s tim zacala Fiesta v 80. letech, dnes jich je trosku vic ale porad jen mensi cast Fordu nabizi CVT, a to jen male Fordy. CVT neni dostupna ani na jednom V8 Fordu (ostatne z V8 ji nabizi jen Lexus a Dodge).

Jednim z problemu CVT, je vysoke namahani nekterych casti, tedy kontaktnich ploch ktere se kontinualne meni. Tim se nejen zvysuje zahrivani, ale i naroky na material (krome hydraulickych). U novych aut by mi toto nedelalo starosti, ale pred nejakymi 20 rokama, nebyly bezne pouzivane moderni materialy keramicke, kompositni a dalsi tak jako dnes.

Proto me zajima zkusenost uzivatelu CVT tehle starsich aut. Zivotnost, spolehlivost a zavady tohohle mechanismu, udrzba a proste vsechny prakticke zkusenosti.

U samocinych prevodovek je treba spravne mnozstvi, teplota a cistota ATF, zavadami je opotrebeni materialu spojek a pasu, ventily v rozvadeci a ruzne mechanicke zavady, ale co CVT?

CVT
2009-07-08 16:00:14

ahoj, nikdo tu nema zkusenost s CVT ?


Odpovědět