Fórum - Detail zprávy / Odpověď


2013-04-28 12:00:48 Kuriozita

petrdepo: Jestli se nemýlím tak čelní sklo povolené zatmavení 25% , sklo přední dveře 30% , sklo zadní boční dveře 70% , sklo dveří kufru 100% . A při ťech 70% a obzvlášť v případě černého nebo tmavého interiéru což je můj případ zvenčí dovnitř vidět prakticky není , ven však ano a to zcela bezpečně . Nechat tak malé dítě samotné v autě je ovšem trestuhodná nezodpovědnost , já bych strachy zešedivěl . Porušit nějaký zákaz je chyba , za co je odtahovka zodpovědná třeba u nás při odtahu auta , by mě docela zajímalo .

Níže uvedený článek Vám pomůže porozumět aktuálně platné legislativě tónování autoskel v České republice.

Protože autofólie není synonymem pokuty.

Řada řidičů v poslední době zaznamenala zvýšenou pozornost policie zaměřenou na propustnost skel jejich vozidel, jež je bezprostředně ovlivňována stupněm zatmavení aplikovaných autookenních fólií. Donedávna probíhaly kontroly propustnosti ze strany Policie ČR na českých silnicích metodou „vidím/nevidím“, tedy nepřesným odhadem nadměrné míry zatmavení pouhým okem. Začátkem roku však byla Policie vybavena kalibrovanými měřicími přístroji, jejichž praktické využití na silnicích spojené se zpřísněním postihu za nedodržení předpisu spustilo enormní vlnu obav majitelů aut vedoucí ke zvýšené poptávce po demontáži autofólií pramenící z mylné asociace fólie =pokuta.

Tento trend je však opodstatněný pouze u řidičů aut, jejichž přední boční skla propouští dle §22 Vyhlášky MDS ČR č. 301/2001 méně než 70% viditelného světla, nebo pokud jejich čelní skla propouští méně než 75% světla, případně zakrývá-li aplikovaná fólie třetí brzdovou svítilnu auta.

Platná legislativa tedy povoluje aplikaci libovolně zatmavených fólií na zadní boční a zadní autoskla, tedy na ta, jež jsou alokována od B-sloupků dozadu. Na čirá přední boční skla si pak majitel vozu může nechat nalepit fólie o propustnosti minimálně 70%. Pokud jsou přední boční skla Vašeho auta zatmavena již z výroby, přesto byste rádi zlepšili komfort a vzhled svého vozu i v oblasti výhledu řidiče, doporučuje se individuální test propustnosti viditelného světla vašeho autoskla s aplikovanou fólií, která by měla být velmi světlá, případně čirá bezpečnostní. Výsledek měření pak nesmí vykázat hodnotu nižší než je vyhláškou povolená hranice propustnosti světla pro přední boční skla, tedy 70%.
Zpět do Diskuze (Fórum): Kuriozita

Pouze pro online zalogované

Musíš se nejprve zalogovat pod svým uživatelským jménem (případně zdarma zaregistrovat, nejste-li ještě členem klubu).


Registrace nového uživatele
Login (Přihlášení)