Články


Týden s naftou - Co ještě (možná) nevíte o dieselech

2007-11-28 Přečteno: 3 182x

Jak vypadá největší diesel světa? Z čeho se dělá nafta? Odkud se vzaly diesely? Čtěte dále...

Pro začátek určitě neuškodí malá lekce historie. I laik by si nejspíš vzpomněl, že „pachatelem“ toho všeho byl chlapík jménem Rudolf Diesel. Přišel s myšlenkou spalovacího motoru, ve kterém se vzduch stlačí do takové míry, že dojde k extrémnímu nárůstu teploty. Když se do takovéhoto prostředí dostane palivo, dochází k jeho vznícení a následná expan ze stlačí píst dolů. Diesel svůj motor vytvořil jako náhradu za neefektivní parní stroj. Vynález si samozřejmě nechal patentovat, 27. února 1892 podává přihlášku a už za rok mu byl patent č. 67207 udělen.

Jako u všech vynálezů i zde existuje řada jiných lidí, kteři si vynález vznětového motoru nárokují. Angličan Herbert Akroyd Stuart takový stroj provozoval již v roce 1891 a práva na něj prodal Richardu Hornsbymu, který dielesový motor použil ve vodárně. Od roku 1896 se již vyráběly dieselové traktory a lokomotivy.

Ale vraťme se k Rudolfu Dieselovi. Ten se snažil svůj nápad uvést do praxe a roku 1893 spustil první model s účinností 26%, tedy téměř dvojnásobnou oproti parnímu stroji. Nakonec v roce 1897 spustil první dieselový motor pro praktické použití. Vynález představil na výstavě v Paříži roku 1898. Palivem byl rostlinný olej – současný boom biopaliv tedy není ničím novým.

Vznětové motory se začaly dostávat mezi lid, ale díky velikosti se použití zatím omezilo jen na stacionární průmyslové stroje. Roku 1913 Rudolf Diesel mizí za podivných okolností. Nesouhlasil totiž s německou politikou a váhal s použitím svých motorů ve válečných lodích a ponorkách. Jeho srdci byly bližší Francie a Velká Británie – asi nebyla náhoda, že roku 1913 záhadně mizí z lodi během cesty na jednání o použití jeho motorů Brity. Spekuluje se také o tom, že za zmizením stála Francie, která chtěla efektivní motory jen pro sebe a jejíž ponorky byly již poháněny dieselovými motory. Ať šlo o sebevraždu, vraždu či nešťastnou náhodu, svět přišel o skvělého vynálezce a vizionáře.

Ve dvacátých letech se objevuje nový typ vstřikování, díky němuž je možné palivo přesně dávkovat. Tím odpadla nutnost skladovat natlakovaný vzduch a motor se zmenšil natolik, aby ho bylo možno použít v autech. První nákladní auta s dieselovým pohonem se představila na Berlínské automobilové výstavě v letech 1923 – 1924. Mercedes Benz pak vyrábí první sériový osobní automobil s dieselovým motorem – typ 260 D. V této době se také motory upravují pro použití méně viskozních fosilních paliv a začíná růst ropný průmysl. Diesely se masově rozšiřují a používají se v autech, tancích, vzducholodích (např. Hindenburg) i vlacích.

Když se po druhé světové válce objevila jednoduše použitelná turbodmychadla, odpadl problém s nedostatečným výkonem oproti benzínovým motorům. Po ropné krizi v roce 1973 začínají diesely hrát na svou nejsilnější kartu – nízkou spotřebu. Mercedes 300 SD z roku 1978 a Volkswagen Golf z roku 1981 naučily svět, že turbodiesel není sprosté slovo. Dnes najdeme dieselové vozy v nabídce téměř každé automobilky a dokonce i na závodních tratích.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články