Články


TEST 1: Ford StreetKa - Kdo má vítr kolem uší

2007-05-13 Přečteno: 2 478x

Ford StreetKa - Kdo má vítr kolem uší

Ač je letošní léto pomalu ale o to jistěji za námi, možná vás potěší jako malé připomenutí horkých dnů dva testy otevřených vozů pro radost. Každý z nich je svým pojetím a zaměřením jiný, proto je nesrovnáváme v soupeřivém duelu. Postavili jsme je vedle sebe, abychom vám přiblížili, co každý z nich nabízí. Našimi letními zástupci jsou Ford StreetKa a Citroën C3 Pluriel, jehož test přineseme zítra.

Ford StreetKa se jako studie poprvé představil na turínské Motor Show 2000. Tři roky poté se za přispění známého italského designerského studia Pininfarina stala vize realitou a na silnice vjel milý hravý roadster. Jeho inspirace je jednoznačná - Ford Ka. I když jde v podstatě o úplně jiný model, základ jeho tvarů StreetKa podědil.

 Fantazie, hravost, veselí, volný čas, vítr ve vlasech, mrštnost. To je jen pár přízvisek, která nás ve spojení s tímhle autíčkem napadají. Jaký vlastně nový ford je? Vydejte se s námi na malou zkušební projížďku, při níž se vám auto představí a - dostane pod kůži. Oblíbíte si ho.

Brouček

Přicházíme k autu a už první pohled je příjemný. Auto je pěkně kulaté, sedí na silnici jako mile se tvářící brouček. Není pochyb, že základní linky pocházejí od Fordu Ka, nicméně o společném designu se dá hovořit pouze od předku auta k prvním sloupkům. A i zde doznal vůz modifikací. Jiná jsou světla, nárazník je masivnější, dvě mlhová světa v něm dodávají pevný výraz. Křivka kapoty se ladně zvedá, pokračuje dál dozadu a zase se sklápí zpět k vozovce. Ač linie karosérie působí kulatým dojmem, skutečně zaoblených tvarů najdeme jen málo. Fordovi designéři i u svého roadsteru ctili zásady nastolené Focusem a přes bezpočet hran působí celek uměřeně a přítulně.

Podívejte se na podrobné technické údaje

Vyloženě povedený je zadek auta. Mohutné svítilny jsou jakoby nalepené seshora mezi masivními vypouklými blatníky a víkem kufru. Tok červené barvy proudí dolů, přerušen pouze nárazníkem, do mlhových svítilen, jež jsou umístěny na stejném místě jako ty přední. Uprostřed pod značkou, úplně při zemi, pak najdeme perličku designu v podobě bílé čočky zpětného světla.

 Máme co do činění s roadsterem, tedy spočiňme pohledem na černém plátnu střechy. Stejně jako u drtivé většiny vozů podobného ražení je zde plátěná střecha jaksi naroubovaná na zbytek auta. U Fordu StreetKa je krátká a useknutá, což definuje prostor kokpitu a umocňuje délku zadní partie. Materiály hovoří o tom, že i když je střecha složitelná pouze manuálně, je to vrchol jednoduchosti a úkon nezabere více než třicet vteřin.

Prodejce náš exemplář vybavil bohatou složkou obsahující manuál k autu a rádiu, servisní knížku a směsici karet a kartiček, nicméně hlavní brožura o autu náležela k modelu Ka. Čili rad chtivý řidič se sice dočte o tom, jak manipulovat se zadní řadou sedadel, leč o nakládání se střechou či otevírání kufru - specifik to vlastních modelu StreetKa - v daném spisu není ani zmínka. Pokud se jednalo o nedopatření, je to v pořádku a doufáme, že výrobce ke svému zvláštnímu autu vyprodukoval i samostatný manuál.

Zpět ke střeše. K jejímu složení je třeba odjistit dvě páky u rámu dveří, zapnout zapalování a tak umožnit pomocí tlačítka uvnitř vedle dveří řidiče odjistit úložný prostor za kokpitem, nadzdvihnout střechu, aby se její zadní část trochu "přisložila" a odkryla ono víko. Poté kryt nadzvedneme, skřípneme si prsty (opakovaně) a střechu do vzniklé prohlubně pohodlně složíme. Tedy, máme-li štěstí. V opačném případě písty zvedající víko nemají dost sil na jeho úplné zdvihnutí a musíme mu pomoci ručně. Zaklapnutí překrytu za zmizelou střechou už je dílem okamžiku. Podotýkáme pouze, že celý proces se nám ani po několika pokusech nepovedlo uskutečnit ze sedadla řidiče; vždy jsme museli vystoupit. Pak onen třicetivteřinový limit skutečně nebyl problémem.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Ford KA

Toto je článek o modelu Ford KA

Nový Ford Ka: Brazílie má svou novinku

Nový Ford Ka

Brazilské Ka se od toho evropského bude v mnohém lišit. Na starém kontinentě by Ford rád rozvíjel nové hodnoty kinetického designu, kdežto kubistické hrany miniauta z Jižní Ameriky připomínají spíše 90. léta. Sportovně nízká světlá výška také není tím, co patří k Novo Ford Ka, protože brazilské komunikace, ty potřebují pořádný kus místa mezi autem a povrchem, po kterém se jede.

Pod ...

TEST 1: Ford StreetKa - Kdo má vítr kolem uší - pokračování

StreetKa má také bratra se střechou - SportKa.

Střecha je pryč a my vidíme, že naše domněnky se potvrdily: autu to bez střechy sluší nesrovnatelně víc. Dominantou jsou v této chvíli dva masivně působící hliníkové rámy, které mají za úkol chránit hlavy posádky při případném převrácení vozu. Silueta znenadání dostane šmrnc a auto přímo vybízí k usednutí. Budiž.

Šetření na nepravých místech

Otvírá...


Články