Články


Oranžová střela.

2010-02-14 Přečteno: 2 596x

Ford Focus ST

Na všech internetových serverech a prostě všude se mluví o masakrovém a brutálním Focusu RS. To je možná ta správná chvíle podívat se na jeho slabšího sourozence. I ten totiž firmě Ford ostudu nedělá.

Ostré hatchbacky jsou zvláštní kategorie. Původně malá rodinná auta , obdařená silným motorem a vyladěným podvozkem... nepřipomíná vám to něco? Ano, původní myšlenka je stejná jako u amerických hot-rodů, vzít obyčejné auto a udělat z něj silnou, nebezpečnou bestii.

Dnešní hatchbacky jsou těžší, ale v poslední době jsme svědky prudkého nárůstu výkonů. Tam, kde ještě před pěti lety stačilo 150 nebo 170 koní, považuje se dnes cokoli pod dvě stovky za výsměch. Existuje několik cest, jak se dobrat konkurenceschopnosti. Honda Civic Type-R má sice "jen" 201 koně, ale její točivý motor a zajímavý podvozek vám zajistí dostatek zábavy na celé léto. Mazda 3 MPS má 260 koní a při jízdě jí musíte pevně držet pod krkem. A Focus ST je někde mezi.

Motor a technika

Motor má výkon 225 koní, točivý moment 320 Nm, pohání přes šestistupňovou převodovku přední kola a je to pětiválec o objemu 2,5 litru, plněný turbodmychadlem. Převodovka je velmi důležitá, protože je s motorem dobře sladěná. Umožňuje velmi rychlou a agresivní jízdu, ale díky dlouhému zpřevodování šestého stupně vám dovolí i pohodlně cestovat po dálnicích.

Podvozek se v základní stavbě neliší od běžného Focusu. Pochopitelně je o něco snížený, má o 30% tužší pružiny, tlustší přední stabilizátor a lepší sportovní tlumiče, ale nic zásadního se nezměnilo. Nebyl totiž důvod, už "obyčejný" Focus má podle mě jeden z nejlepších podvozků mezi současnými hatchbacky. Je naprosto pohodlný a připravený na každodenní provoz na obyčejných a mnohdy nekvalitních silnicích , ale zároveň dokáže to, co dnes už jen hrstka aut: pobavit zkušeného řidiče.

To, co automobilka dokázala pouhým přeladěním tlumení a pružení je až neuvěřitelné. Vždyť už ST je na Nürburgringu o něco rychlejší, než drsný Focus RS první generace. Zkušený řidič z něj dokáže vydolovat neuvěřitelné nájezdové a průjezdové rychlosti dokonce i ve vlhkých zatáčkách, zatímco i ti méně zkušení se pořád mohou královsky bavit.

Na silnici

Díky perfektně nastavenému podvozku si s tímhle autem můžete doslova hrát - v tom nejčistším slova smyslu. Dá se zatáčkou projet čistě a zároveň ho tam můžete hodit s ubráním plynu a svůdně vybočující zádí. Je to mimo jiné i zásluha dokonalého řízení - pravděpodobně jednoho z nejlepších, které v dnešních autech s pohonem předních kol najedte. Poskytuje ostré a chirurgicky přesné nájezdy do zatáček a v jejich průběhu dokáže zprostředkovat velmi slušnou zpětnou vazbu, takže případnou ztrátu přilnavosti ucítíte v rukách dřív, než k ní skutečně dojde.

Jak už jsem psal, přilnavost v zatáčkách je velmi slušná i na mokrém asfaltu, v takové situaci ovšem musíte být opatrní s plynovým pedálem. 320 Nm na předních kolech je přece jenom dost, takže byste neopatrným pohybem pravého kotníku mohli v kritické situaci o přilnavost přijít.

Touha přišpendlit plynový pedál ke koberečku se ovšem dá pochopit. Když to totiž uděláte, pětiválec se nadechne a předvede vám neuvěřitelnou šíři svých hudebních schopností. V nízkých otáčkách začíná hrdelním bluesovým basem (který vás nevtíravě doprovází i při běžném pojíždění městem ), jakmile se nadechne turbodmychadlo, přechází do ryčného bartytonu, aby se rychle přehoupl do vysokých otáček a nasadil metalový ječák, ze kterého ovšem pořád slyšíte 2,5 litrový objem . Tenhle motor bych mohl poslouchat hodiny a neomrzelo by mě to ani na sekundu.

Vůbec nejkrásnější vlastnost Focusu ST, podívám-li se na chování auta z pohledu běžného motoristy je, že řidiče v krizových situacích podrží. Teď nehovořím o elektrickém stabilizačním systému, ten si můžete dokoupit kamkoliv, ale o schopnostech podvozku podat v krizových situacích řidiči pomocnou ruku. Když už se vám podaří Focus ST rozhodit, stačí lehká korekce volantem a plynem a focus se zase srovná.

Víte-li, že auto jednoduše srovnáte, víc si dovolíte a jízdu maximálně užijete. Když se k tomu připočte fantasticky přesné a komunikativní řízení zakončené vynikajícím volantem a naprosto neunavitelné brzdy, s nimiž můžete krotit auto ze stovky na nulu třeba desetkrát za sebou bez ztráty brzdného účinku, vyjde vám, že Ford vytvořil téměř dokonalý zábavní stroj. A také že ano. Focus ST je skvělý. Tečka.

Prostor a výbava

Na palubní desce se toho příliš nezměnilo. Na jejím vrcholu přibyla kaplička s ukazateli oleje a tlaku turbodmychadla, jinak je všechno při starém. Z ergonomického hlediska je to v pořádku, materiály by ovšem mohly být lepší. A pokud mi něco opravdu vadí, jsou to pseudochromové ručičky přístrojů, které vypadají jak z vietnamské tržnice.

Naopak velkou pochvalu si zaslouží sportovní sedačky Recaro, které vás dobře podrží v zatáčkách a nejsou nepohodlné ani při delších cestách. Škoda, že nejdou spustit ještě o kousek níž, při jízdě může přijít pocit, že sedíte trochu příliš vysoko .

Standardní výbava modelu ST je velmi vysoká, máte tu všechny nezbytnosti včetně klimatizace, xenonů, kvalitního audiosystému a dalších věcí. Bez příplatků stojí ST 770 tisíc korun, výbava navíc dokáže vyhnat cenu hodně přes 800 tisíc. A pokud budete jezdit svižně, spotřeba se bude trvale držet mezi 10 a 15 litry.

Technická data

Pohotovostní hmotnost: 1317 kg

Motor: řadový pětiválec 2522 cm3

Výkon (kW/PS): 166kW, 225 koní v 6000 ot./min

Točivý moment: (Nm) 320 Nm při 1600 - 4000 ot./min.

Zrychlení: 0-100 km/h (s) 6,8

Nejvyšší rychlost (km/h): 241

Spotřeba (l/100 km): 13,8/6,8/9,3 l/100 km

Poznámka

Dokud bude Ford vyrábět a prodávat takovýhle auta, stojí za to žít a Hupino žije rád.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Ford Focus

Toto je článek o modelu Ford Focus

Vylepšený Ford Focus

Nový Ford Focus: Vyspělá technika, precizní zpracování a úspornější motory pro nejprodávanější vůz na světě.

  • Nový Focus se vyznačuje dynamickým designem s novou „tváří“ značky Ford a modernizovaným interiérem
  • Aktualizovaná paleta motorizací pro evropské trhy přináší až 19% úsporu paliva; v nabídce se objevují nové jednotky 1.5 EcoBoost a 1.5 TDCi
  • Příkladné jízdní vlastnosti Focusu doznaly...

Přes 4 miliony Fordů Focus vyrobených v Evropě

4 miliony Fordů Focus vyrobených v Evropě

Ford Focus druhé generace, novopečený držitel titulu “Auto roku 2006 v ČR”, jenž byl na tuzemský trh uveden v roce 2005, si vede více než zdatně: 19. ledna 2006 totiž z výrobní linky Fordova závodu ve Valencii sjel z výrobního pásu čtyřdveřový model Focusu s pořadovým číslem 4 000 000!

S celkovým počtem 442 000 prodaných vozů za rok 2005 navázal Nový For...

Ford Focusem na bio-ethanol

Ford přichází s Focusem na bio-ethanol1

Ford začne v nejbližších dnech prodávat nový Focus s pohonem na bio-ethanol. V roce 2006 uvede nejdříve na Britský trh Focus s motorem 1.8, který bude spalovat směs ethanolu a benzínu. Bioethanol pro Focus bude míchán v poměru 85% ethanolu a 15% benzínu. Focus s tímto motorem bude dosahovat výkonu 90 kW (123 k) a jeho emise budou o 70% nižší, než u motorů s...

Prohlídka v osmi krocích - FORD FOCUS

Prohlídka v osmi krocích aneb Jak by měl oficiálně vypadat příjem vozu v servisu Ford

Veškeré informace a text byly převzaty z ínformačního letáku dealera FORD, takže sorráč za tu sladkou omáčku kolem... 8-)

Vydejte se na prohlídku v osmi krocích

Za pouhých 15 minut poznáte přednosti jedinečné prohlídky v osmi krocích, kterou provádí dealer Ford zcela zdarma. Přijímací technik prohlédne vaše vo...


Články