Články


Není tuning jako tuning

2009-11-28 Přečteno: 3 860x

Touhou snad každého kluka je mít auto. A když jde o káru, se kterou si lze vyhrát, vylepšit jí jízdní vlastnosti nebo design, jde přímo o splněný sen. Tuning nabízí spoustu možností, díky kterým můžeme auto vylepšovat, zvýrazňovat a odlišovat od ostatních.

Tuning není záležitost několika dní, ale měsíců a let tvrdé práce, usilovného shánění, vymýšlení nových vychytávek... Je to nejen časově, ale určitě i finančně náročné. Tuning není jen o ohromném křídle na zadní kapotě, jenž neplní jen jediný účel, jak si mnozí "tuneři" myslí. Účelnost by měla být jedním z hlavních důvodů tuningu. Všechno vlastně začíná drobnými vychytávkami, pokračuje přidáním nárazníků, hliníkového křídla, chromových koncovek, světlometů, spoilerů, mračítek a končí interiérem jako je podbarvení palubní desky, sportovní sedadla nebo podsvícení.

Trpělivost

Nikdy nekončící úpravy tuningu jsou pak hodnoceny v časopisech nebo na tuningových srazech, kde předvádí svá díla mechanici, designéři, klempíři a čalouníci. Samozřejmě, že Focus upravený profesionály ve firmě podle posledních výkřiků z katalogu vypadá přepychově. Opačnou stranu tvoří tuneři, kteří nemají prostředky na tuning od firmy, a tak se stává, že se na tuningových srazech v řadě sejdou upravené "rapidy", které se až na drobné výjimky liší pouze odstínem oranžové, červené, žluté nebo zelené barvy. Tunerům, kteří nemají prostředky na to, aby jim firma vytunila celého miláčka a zároveň za tuning nepovažují jen nastříkané auto na svítivě zelenou, trvá podstatně déle, než jsou na autě vidět pořádné úpravy.

Pozastavme se proto nad tím, že samotný tuning není jen o vytuněném autě, ale že z člověka se tuner stane až prací. Shánění materiálů, postupné vylepšování, nové a především originální nápady, ruce od oleje, detaily..., tak to vše k tuningu patří a právě tohle dělá z lidí ty pravé tunery. O to víc hřeje pocit uznání a závistivé pohledy přihlížejících na srazech, kteří vaši novou vychytávku použijí při nejbližší ,možné příležitosti.

Na závěr

Neodsuzuji lidi, kteří mají na to, aby si tuning pořídili rychle a podle nejnovějších trendů. Jen chci poukázat na to, kdo by měl právo říkat si "tuner". Obdiv a uznání má větší cenu, když se jedná o vlastní práci. Není přeci žádné umění přijet do servisu, ukázat prstem do katalogu a odvézt si vytuněnou káru. Konečný výsledek je sice srovnatelný, ale námaha žádná a navíc se auto z katalogu tolik neodlišuje od ostatních. A není tuning právě o tom?

 

Všem tunerům přeji hodně nových skvělých nápadů

Zdroj:

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články