Články


Jak se zachovat při poruše auta

2007-05-31 Přečteno: 2 845x

Mezinárodní Automobilový svaz radí motoristům, co dělat při poruše na rušné silnici.

Porucha automobilu bývá nepříjemná a stresující, a jak už tomu tak bývá, stane se vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. Jedeme po rušné dálnici, je noc, silně prší a najednou - defekt pneumatiky. Jak se těchto situací obávají řidiči, to ukázal nedávný celoevropský průzkum veřejného mínění, z jehož výsledků vyplývá například to, že pro 85 % evropských motoristů je defekt pneumatiky o to horším zážitkem, když mají v autě malé děti. Těmto nepříjemným situacím se však dnes již dá předcházet, a to použitím bezpečnostních pneumatik Goodyear RunOnFlat, které umožňují motoristům pokračovat v jízdě i po jejich defektu.

Velmi zajímavá data poskytl zmíněný výzkum o chování řidičů při nehodě. Je překvapivé, že 18 % evropských řidičů by nechalo děti v porouchaném autě zaparkovaném u silnice a vydalo se pro pomoc. Tento přístup je nejběžnější mezi středoevropskými řidiči: 81 % Poláků a 67 % Čechů by nechalo děti čekat v autě a vydalo se pro pomoc. Naopak pouze 3 % Britů a 6 % Němců by volilo takový postup, pokud by zůstali stát na kraji rušné silnice.

Paul Joosten, Sales and Marketing Director – consumer tires, Goodyear European Union, k tomu říká: „Uvíznout na kraji dálnice, obzvláště s malými dětmi v autě, to může být zlý sen. Motoristy by nemělo ani napadnout nechat spolucestující v autě, zatímco oni budou hledat pomoc. Doporučujeme motoristům držet se rad vydaných mezinárodním Automobilovým svazem. Pokud se jimi budou řídit, výrazně zvýší bezpečnost svou i svých spolucestujících.“

Mezinárodní Automobilový svaz (Automobile Association se sídlem v Británii) radí motoristům s porouchaným automobilem následující:

- zastavte na kraji silnice co nejvíce vpravo a kola také natočte vpravo. Nechte zapnutá obrysová světla a blikat všechny blinkry. - vyjděte z vozidla dveřmi po pravé straně a postarejte se o to, aby všichni vaši spolucestující udělali totéž. Pokud máte s sebou ve vozidle reflexní vesty, oblečte si je. - zajistěte, aby vaši spolucestující nevstupovali na vozovku ani na krajnici a aby děti byly pod neustálou kontrolou. - pokud stojíte s porouchaným automobilem na rušné silnici, nepokoušejte se ani o jednoduchou opravu. - po sehnání pomoci se vraťte a počkejte u svého vozidla (v bezpečné vzdálenosti od vozovky a krajnice. Pokud je to možné, ustupte na násep či za svodidla).

Diskuze o článku Nové téma


Články