Články


FORD SCORPIO CLX 2.3 16V (1997)

2008-03-08 Přečteno: 4 452x

Ošklivé káčátko

Druhá generace největšího evropského Fordu měla jepičí život. Její výroba byla po 4 letech pro nezájem zákazníků ukončena. Přitom to ve své době nebyl technicky špatný vůz. Problém Scorpia se jmenuje design. Americké ztvárnění evropskému oku nelahodí a neznáme nikoho, komu by se vůz líbil.

Pro zájemce o ojetý exemplář z toho vyplývá jedna zásadní výhoda: Scorpio je výrazně lacinější než stejně staří konkurenti. Bohužel však vypadá méně luxusně. Uvnitř to částečně napravuje imitace dřeva na přístrojové desce, která na rozdíl od vnějšího kabátu nešokuje. Vychází totiž z první generace Mondea.

Scorpio nás na palubě přivítalo prostorovou štědrostí. V podélném směru je místa nadbytek, v příčném dostatek a ani na výšku (navzdory nízké stavbě karoserie) si průměrný Evropan nebude stěžovat. Případný pátý pasažér však musí počítat s vyšším tunelem (Scorpio má pohon zadních kol). Přední sedadla by mohla mít delší opěradla, jinak jsme byli spokojeni. Zavazadelník má v základu průměrný objem, ale na sedan nadprůměrně velký vstupní otvor. Přepravní kapacita se dá zvětšit sklopením zadních opěradel. Škoda, že sedák se odklápí vcelku, čímž se variabilita zbytečně omezuje. Zkoušený kus v základní specifikaci CLX postrádal více než jeden airbag, další běžná výbava už nechyběla. Sedadlo řidiče se chlubilo elektrickým seřizováním výšky, což v kombinaci s všestranně nastavitelným volantem dává dostatek příležitostí pro pohodlné usazení i méně konfekční postavy.

Interiér zušlechťovala imitace dřeva. Zpracování je solidní. Motor uložený podélně má poněkud vyšší spotřebu paliva.

Velký sedan od Fordu nás svým chováním nepřekvapil. Komfortní odpružení jsme očekávali a skutečnost nebyla jiná. Reakce Scorpia se dají dobře předvídat a díky solidnímu řízení je řidič pod rukama cítí. Zásadní slabinou podvozku jsou poddimenzované brzdy. Na hmotnost vozu zjevně nestačí.

Radost řidiči neudělají ani doleva vyosené pedály, na které je třeba si zvyknout. Na obvyklém místě brzdy se totiž nachází plyn.

Řadicí páka se pohybovala po delších dráhách, přesnost řazení byla průměrná. Dílenské zpracování tváří v tvář obrovskému počtu ujetých kilometrů (přes 230 000) obstálo. Zavazadlový prostor vykazuje průměrný objem, ale dobrou přístupnost. Scorpio doplatilo na svůj „americký“ design. V Evropě nemělo naději na úspěch.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Ford Scorpio

Toto je článek o modelu Ford Scorpio


Články