Články


Ford Puma

3 komentářů 2011-04-04 Přečteno: 6 040x

Legenda na bázi Fiesty

Ford Puma. Malé, líbivé, dvoudveřové kupé na bázi Fordu Fiesta. Proč se stal tolik oblíbeným vozem? Proč ho i sám Top Gear označil za auto roku 1997? Je to snad kvůli reklamní kampani s pistonheadským apoštolem Stevem McQueenem? Nebo kvůli motoru, který vzniknul spoluprácí Fordu s Yamahou? Či snad kvůli dravému designu? Jak to u vydařených aut bývá, bude to od všeho trochu.

Puma byla představena na Ženevském autosalonu v roce 1997. Ze začátku byla nabízen s dvěma čtyřválci 1.4 a 1.7. Celkově vydařenější a také prodávanější agregát byl 1.7. Šlo o podobný motor jako tehdejší 1.25 a 1.4 z Fiesty, jen byl převrtán na vyšší objem, osazen nikasilovými vložkami válců a vybaven systémem proměnného časování ventilů VCT. S těmito a jinými úpravami dosahoval výkonu 125 koní v 6300 ot. /min. a točivého momentu 157 Nm v 4500 ot. /min. Hodnoty nejsou nijak závratné, nicméně je třeba počítat s tím, že vůz vážil jen lehce přes 1 tunu. Díky systému VCT navíc krouticí moment v celém spektru otáček prakticky neklesal pod 80%. Pětistupňová převodovka byla patřičně "sportovní", měla krátké dráhy a hliníkovou hlavu. Převody byly uzpůsobené spíše pro svižnou jízdu na okrskách než na klidnou plavbu po dálnici, 1.7 točila na 5. stupeň při 130 km/h 4000 ot. /min. Šasi také pocházelo od "maminky" Fiesty. Koncepčně nešlo o žádný zázrak, ve předu byly vzpěry MacPherson a vzadu torzní příčka, vše bylo ale pečlivě vyladěné a právě hravý a zároveň stabilní podvozek se z velké části podílel na úspěchu Pumy.

Ještě ostřejší Puma

V roce 1997 byla odstartována produkce pěti sty kusy limitované edice Ford Racing Puma ST160. Vůz poháněl stejný motor 1.7 jako u základní Pumy, jen měl upravené sací a výfukové potrubí, vačkové hřídele a samozřejmě i řídící jednotku. S těmito úpravami dosahoval výkonu 160 koní. Původně ve Fordu uvažovali o použití turbodmychadla, potom by byl výkon pochopitelně ještě vyšší, ale nakonec z toho sešlo. Rychlá Puma také disponovala sportovními brzdami Alcon Racing, zesílenou převodovkou, tužším podvozkem, popřípadě příplatkovým samosvorným diferenciálem. Sportovní punc vozu dodávala i dravější, rozšířená karoserie s 17-ti palcovými koly a sportovní sedačky Sparco. Jak se to občas stává (viz. Bugatti Veyron), Ford na produkci každé ST160 tratil. Dnes patří Racing Puma k vzácným a drahým sběratelským kouskům. Ve fotogalerii je na třetí fotce zleva.

A co je na tom všem nejlepší?

Když Puma přišla na trh, stála hodně přes 600 000. Auta jejího typu vždy trpěla poměrně strmým poklesem hodnoty. Díky tomuto jevu se dnes ceny u nás pohybují v rozmezí 40 až 90 tisíc Kč. Pokud tedy sháníte levné auto pro radost nebo jste osamělý student a vybíráte si svoji první mašinu, Puma by mohla být horkým kandidátem. Provozní náklady by neměly být vysoké, u 1.7 průměrná spotřeba činí 7.4 l/100 km (jen o 0,2 l více než slabší 1.4). Motor 1.7 VCT je spolehlivý a když budete pečlivě vybírat, auto Vám vydrží dlouho. Slabinou mohou být třeba brzdy, které jsou vzadu jen bubnové, hodně se opotřebovávají a při ostré jízdě vadnou. Pokud se o svoji Pumu budete dobře starat a vydrží Vám, je možné, že se z ní jednoho dne stane celkem vzácný "veterán". Pokud se Vám myšlenka levného, nenáročného sportovního kupé líbí stejně jako mně, můžete se třeba podívat na původní reklamu s již zmíněným sv. Stevem McQueenem.

Pokud přece jen hledáte něco praktičtějšího, nebo Vám nestačí výkon, zajímavou volbou za podobný peníz by mohl být například Nissan Primera GT nebo Honda Civic 1.8 VTi...

Zdroje: Ford

Autor: Honza Krofta

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Ford Puma 3 petrdepo petrdepo
3 let, 6 měsíců Ford Puma

Foto galerie

Ford Puma

Toto je článek o modelu Ford Puma

Ford Puma - auto pro holky?

"Tohle auto je dobrý tak pro holku", tak s touto větou se setká skoro každý majitel, či majitelka Pumy a pronese jí člověk většinou neznalý. Auto sice rozměry evokuje dámskou "nákupní tašku", ale ať už muži, či ženy si jí vybírají spíše pro její sportvní charakter a opravdu věkerá legrace končí po usednutí za volant této nenápadné šelmy a otočením klíčku v zapalování...

Úvod - konkurence Opelu?

...


Články