Články


Ford Focusem na bio-ethanol

2007-05-04 Přečteno: 3 402x

Ford přichází s Focusem na bio-ethanol1

Ford začne v nejbližších dnech prodávat nový Focus s pohonem na bio-ethanol. V roce 2006 uvede nejdříve na Britský trh Focus s motorem 1.8, který bude spalovat směs ethanolu a benzínu. Bioethanol pro Focus bude míchán v poměru 85% ethanolu a 15% benzínu. Focus s tímto motorem bude dosahovat výkonu 90 kW (123 k) a jeho emise budou o 70% nižší, než u motorů spalujících pouze benzín. Zaváděcí cena ve Velké Británii má být 14 100 Liber (přes 600 000 Kč).

Jakým způsobem bude palivo pro tyto zákazníky distribuováno, není prozatím jasné. V případě většího rozšíření tohoto druhu pohonu se však dá předpokládat, že tam, kde bude poptávka, bude i nabídka.

Nový zákon má snížit českou závislost na ropě

Právní podmínky pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot v rámci zákona o lihu schválila Poslanecká sněmovna.

Přimíchávání bioetanolu do benzinu a nafty má snížit závislost Česka na dovozu ropy, přispět ke zlepšení ovzduší, a také přinést odbyt produkce obilovin. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Novela mimo jiné stanoví, že lihovary na výrobu biolihu nebudou moci produkovat či upravovat jiné druhy lihu. Omezení má podle ministerstva zemědělství zabránit zneužití tohoto lihu a daňovým únikům; z podílu biolihu v palivech bude totiž stát vracet spotřební daň

Takto vrácená daň by podle odhadu ministerstva zemědělství představovala při pěti procentech biopaliva v benzinu zhruba 2,25 miliardy korun. Ročně se mají v tuzemsku produkovat zhruba dva miliony hektolitrů této látky.

Vláda přitom minulý týden rozhodla, že od roku 2007 by se mělo do pohonných hmot plošně přidávat od dvou do pěti procent biopaliva. Podíl přimíchávaného biopaliva bude záviset na tom, zda budou k dispozici výrobní kapacity. Do benzinu se má přimíchávat biolíh z obilovin a do nafty metylester řepkového oleje (MEŘO).

Nahrazení části fosilních paliv biopalivy vyžadují směrnice EU s tím, že v roce 2010 má být podíl paliv z obnovitelných zdrojů 5,75 procenta. Sněmovnou přijatá novela by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2007.

Prodejci paliv by měli být povinni od výrobců vykoupit biopalivo v objemu odpovídajícím jejich podílu na trhu pohonných hmot. Prostředníkem transakcí by byla Správa státních hmotných rezerv, která by odkoupený biolíh prodávala prodejcům benzinu za stejnou cenu, za jakou ho koupila. Tím má být zajištěna kontrola povinného přimíchávání biolihu do benzinu.

V České republice se uplatnění biopaliv v pohonných hmotách podporuje od roku 1992. V letech 1992 až 1996 šlo převážně o návratné výpomoci na výstavbu a nákup technologií. Od roku 1997 stát podporoval výrobu bionafty. Její podíl na prodeji benzinu a motorové nafty dosáhl v posledních letech zhruba 1,4 procenta.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Ford Focus

Toto je článek o modelu Ford Focus

Vylepšený Ford Focus

Nový Ford Focus: Vyspělá technika, precizní zpracování a úspornější motory pro nejprodávanější vůz na světě.

  • Nový Focus se vyznačuje dynamickým designem s novou „tváří“ značky Ford a modernizovaným interiérem
  • Aktualizovaná paleta motorizací pro evropské trhy přináší až 19% úsporu paliva; v nabídce se objevují nové jednotky 1.5 EcoBoost a 1.5 TDCi
  • Příkladné jízdní vlastnosti Focusu doznaly...

Oranžová střela.

Ford Focus ST

Na všech internetových serverech a prostě všude se mluví o masakrovém a brutálním Focusu RS. To je možná ta správná chvíle podívat se na jeho slabšího sourozence. I ten totiž firmě Ford ostudu nedělá.

Ostré hatchbacky jsou zvláštní kategorie. Původně malá rodinná auta , obdařená silným motorem a vyladěným podvozkem... nepřipomíná vám to něco? Ano, původní myšlenka je stejná jako u ...

Přes 4 miliony Fordů Focus vyrobených v Evropě

4 miliony Fordů Focus vyrobených v Evropě

Ford Focus druhé generace, novopečený držitel titulu “Auto roku 2006 v ČR”, jenž byl na tuzemský trh uveden v roce 2005, si vede více než zdatně: 19. ledna 2006 totiž z výrobní linky Fordova závodu ve Valencii sjel z výrobního pásu čtyřdveřový model Focusu s pořadovým číslem 4 000 000!

S celkovým počtem 442 000 prodaných vozů za rok 2005 navázal Nový For...

Prohlídka v osmi krocích - FORD FOCUS

Prohlídka v osmi krocích aneb Jak by měl oficiálně vypadat příjem vozu v servisu Ford

Veškeré informace a text byly převzaty z ínformačního letáku dealera FORD, takže sorráč za tu sladkou omáčku kolem... 8-)

Vydejte se na prohlídku v osmi krocích

Za pouhých 15 minut poznáte přednosti jedinečné prohlídky v osmi krocích, kterou provádí dealer Ford zcela zdarma. Přijímací technik prohlédne vaše vo...


Články