Články


ELEANOR – STÁDO DIVOKÝCH MUSTANGŮ

2012-09-08 Přečteno: 3 756x

Ford Mustang je legenda, která se zrodila už v roce 1964 a od té doby brázdí silnice po celé planetě v několika generacích a nejrůznějších provedeních či individuálních úpravách. Tohle auto je jedna z ikon automobilového průmyslu a sen mnoha lidí. Mustang má obrovské charisma, kterému se jen tak něco nevyrovná. Já jsem měl to štěstí, že jsem si mohl tenhle sen splnit a proto se teď pokusím o svoji radost podělit i s Vámi a současně přijít na kloub tomu, proč je tohle auto tak populární.

HIGHLIGHTS

Když v lednu roku 2004 Ford představil na autosalonu v Detroitu svojí již pátou generaci Mustanga, zavládlo mezi potenciálními zájemci obrovské nadšení, protože auto se vrátilo svými tvary k první, veleúspěšné generaci, vyráběné v letech 1964 až 1973. Na první pohled bylo jasné, o jaké auto se jedná. Nikdo nebyl na pochybách, že na scénu přijíždí právě Mustang. Vždyť tohle auto zná celý svět, včetně malých kluků, kteří si lepí jeho plakáty nad postel. Mustang měl opět žraločí masku se dvěma kulatými světlomety, dlouhou přední kapotu a krátký zadní převis, zakončený charakteristickými světly se třemi segmenty. Jen nyní byla kapota níž, než zadek, v duchu moderních trendů a diktátu aerodynamiky. Trvalo to tři čtvrtě roku a nový Mustang s kódovým označením S197 v téměř nezměněné podobě jako koncept z Detroitu, se začal na podzim roku 2004 prodávat jako model 2005. Jeho výroba pokračovala až do roku 2009, kdy byl představený nový model pro rok 2010, který se s několika modifikacemi prodává dodnes. Je však třeba říci, že se u nového modelu nejedná o novou generaci, ale pouze o důkladný facelift, proto je veškerá technika pro rok 2010 identická. V následujícím roce 2011 pak dostaly oba modely Base i GT nové motory a převodovky, o nich ale jindy. Skelet karoserie je pod plechy pořád identický a totéž platí pro podvozek, proto se díly podvozku nabízí pro modely 2005 až 2013 a je v podstatě jedno, který rok výroby v tomto období máte.

MOTORY

Modelové roky 2005 a 2006 se prodávaly ve dvou verzích. Základní model Base měl pod kapotou motor 4,0L V6, 215HP, 0-100km/h za cca 7 sec, Vmax. el. omezena na 190km/h. Tenhle motor ve skutečnosti nemá původ v USA, ale vychází ze svého dávného předchůdce z evropského Fordu Capri, i když samozřejmě mnohokrát modernizovaného. Montoval se v Německu a do USA následně dovážel. Pro divočejší povahy tady pak byl model GT, který měl pod kapotou ryze americký motor 4,6L V8, 305HP, 440Nm. Ten umožňoval celkem hbité přesuny z místa na místo díky zrychlení z 0-100 km/h za 5,2 sec., přičemž Vmax byla el. omezena na 240 km/h. Oba motory byly spojené s pětistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou, která přenášela výkon výhradně na zadní kola. V roce 2007 však přišel král mezi Mustangy, kterým byl Shelby GT500 s rovnými 500HP pod kapotou. Ty se daly vydolovat z obrovského motoru o objemu 5,4L V8, dopovaného kompresorem. Motoru tentokrát sekunduje výhradně šesti stupňová manuální převodovka a logo koně z obou předchozích verzí nahradila vztyčená Cobra, tak jako už v šedesátých létech. Ford dále přicházel i s různými limitovanými verzemi, jako byl Shelby GT, Bullit, California Special nebo nově Boss 302 a Boss 302 Laguna Seca pro závodní okruhy. K tomu se daly sehnat různé tuningové úpravy jako Saleen S281, Roush, Eleanor, Boy Racer a hromada dalších.

PODVOZEK

Ačkoliv Mustang páté generace přijel oslavit konec 20. století a začátek 21., podvozek odpovídá spíše hluboké minulosti. Přední náprava má sice nezávislé zavěšení, ale zadní náprava je tuhá, přestože i minulá generace ve verzích Cobra R nabízela nezávislé zavěšení na všech kolech. Ford tvrdil, že si to tak zákazníci žádali a že tuhá náprava je mnohem odolnější vůči namáhání, které vzniká např. při závodech na okruhu nebo na sprintech. Faktem je, že je to levnější řešení, i když s tou odolností má výrobce samozřejmě pravdu. Ale Ford tenkrát netušil, jaký poprask s Mustangem způsobí a jakou popularitu získá. Lidé dokonce tvrdí, že se Fordu podařilo navázat na obrovský úspěch první generace a Mustang je pro něj zdrojem zaručených příjmů. Nicméně i přes jednoduchou zadní nápravu se odborníci z řad závodních týmů a motoristických časopisů nejen v USA, ale i v Evropě shodují na tom, že se tady Fordu podařil malý zázrak a i při použití této archaické techniky má auto vynikající jízdní vlastnosti, srovnatelné s evropskou či japonskou konkurencí např. v podobě Nissanu 350Z nebo BMW M3. Tomuto podvozku sekundují také kotoučové brzdy na všech čtyřech kolech, vpředu o průměru 13“. Verze Shelby GT500 měly standardně šesti pístkové brzdy Brembo o větším průměru.

INTERIÉR

Také po otevření dveří na Vás dýchne atmosféra starých Mustangů s dvojitou kapličkou přístrojové desky, hluboko zapuštěnými budíky s retro grafikou číselníků a zeleným podsvícením jako originál, které si ale můžete na palubním počítači změnit na libovolnou barvu ze 126 nabízených kombinací. Tuhle věc si Ford nechal patentovat. Já mám nastavenou modrou, ale je to vážně cool, když se mi např. podsvícení palivoměru změní z modré na červenou, ve chvíli, kdy začne docházet benzín. A tím jsme u výbavy. Jedná se o americké auto a tak nelze koupit Mustanga, který by neměl litá kola, el. okna, el. zrcátka, posilovač, tempomat, centrál na DO nebo klimatizaci. Za tohle se v USA vážně nepřiplácí. Modely V6 měly v základu látkové čalounění, ale většina zákazníků stejně zvolila kůži, kterou Ford nabízel v černé, šedé, béžové nebo červené barvě, popř. jejich kombinacích s barevnými středy. U modelů GT byl ve standardu také protiprokluz, za příplatek jste si mohli zvolit u všech modelů ještě el. sedačky s vyhříváním, rychlé pruhy přes celé auto nebo hliníkový dekorační paket přístrojovky.  Od roku 2007 pak přibyly snímače tlaku v pneu , 7“ navigace s dotykovým displayem a horní díl přístrojovky v kůži. Mlhovky byly standardem od verze GT, u V6 za příplatek.

ÚPRAVY

Výhodou Mustangů je, že se dají neuvěřitelným způsobem upravovat a většina majitelů toho také hojně využívá. Ostatně Ford sám nabízí obrovské množství individualizace, od kosmetických úprav v podobě různých body kitů počínaje, až po závodní díly podvozku, brzd, kompresoru Ford Racing se zvýšením výkonu na 550HP u modelu GT nebo 750HP u Shelby GT500 nebo možnosti využití některého z Fordových vlastních závodních motorů. Zkrátka fantazii se meze nekladou, jediným omezením je tak výše bankovního konta zákazníků. A to je právě to, co dělá Mustanga Mustangem. Každý si ho udělá podle svého. Seženete na něj, cokoliv si vymyslíte a jen málokdo tomu odolá. V tom je jeho kouzlo.

 

JÍZDNÍ VLASTNOSTI

Nebudu tady popisovat úpravy, které jsem na autě udělal. Ostatně většina z Vás ho už dobře zná. Pojďme raději nasednout dovnitř a zjistěme, jak že to ten Mustang vlastně jezdí s těmi úpravami, které tam jsou, tj. se závodním podvozkem, výkonem 560HP, 700Nm a koly 20“. Po otočení klíče se ozve z výfuků pod dveřmi ohromné hluboké dunění, jak se na pravý americký muscle car sluší a patří. Řadím jedničku a pomalu se rozjíždím. Rychlosti jdou trochu víc ztuha, ale převodovka řadí přesně a s krátkými drahami. Rychlosti opravdu hledat nemusím. Spojka je tuhá, jak by člověk od podobného auta očekával. Auto bez problému drží stopu a na kvalitních silnicích i ve vysoké rychlosti sedí jako přibité. Je to zvláštní pocit, když se v zatáčkách nenakláníte tak, jako je zvykem v normálních autech. Je potřeba si na to chvíli zvykat. Rychle lze jet ale jen do chvíle, než se zhorší povrch vozovky. Pak začne podvozek odskakovat a je potřeba se mít na pozoru. Není to auto pro nezkušeného řidiče. Ten ho s jistotou nezvládne, ale to platí pro všechna silná sportovní auta. Ale fakt je, že ten pocit za volantem je úžasný. Ohromná přední kapota, která končí někde v dáli, spolujezdkyně sedí tak daleko, že už na ní téměř nedosáhnu, sportovní sedačky mě drží ve vzpřímené poloze a pod kapotou pan motor. Jeho síla je tak obrovská, že je úplně jedno, na jakou rychlost jedu, protože vždycky mám k dispozici tolik výkonu, kolik potřebuji a přitom vůbec nemusím řadit. Ani když se rozhodnu předjíždět.

V tomhle autě zažívám fantastické chvíle, i když jedu pomalu a kochám se krajinou. Je to totiž o pocitech, o volnosti a svobodě, o radosti z jízdy. Lidé se za mnou otáčí a mávají a já jim to stejným způsobem oplácím a vážně si tu jízdu užívám. Není to přesun z bodu A do bodu B v plechovce na kolech. Je to čistá radost z řízení něčeho výjimečného a je úplně jedno, jak rychle jedu nebo kam vlastně jedu. Ale tahle auta jsou hlavně o zábavě. Tak proč nevyzkoušet ten zadní pohon? Stačí natočit kola, jen trochu přidat plyn a rázem se do křižovatky díváte oknem ve dveřích. Zděšení po pár pokusech bude střídat touha to zkoušet pořád dokola a dokola. Tak tohle je ta zábava. Směju se od ucha k uchu a vážně se bavím.

A co ten brutální výkon? Stačí podřadit o jednu nebo dokonce o dvě rychlosti níž a plyn sešlápnout na podlahu. V tu chvíli se probudí pod kapotou děsivé, brutální monstrum, které Vás s obrovským řevem vystřelí dopředu a svět kolem se rozmaže do jedné velké barevné šmouhy. Za chvíli, až Vám mozek začne zase pracovat, začnete přemýšlet, jestli stále ještě letíte nebo už se jen křečovitě držíte volantu z té hrůzy, která nastala.  Když se trochu uklidníte a přestanete se klepat, uvědomíte si, že z volantu na Vás pořád zlověstně syčí vztyčená Cobra, symbol těch nejdivočejších Mustangů a Vy si začnete prohlížet ruce a hledat dva typické krvavé vpichy po kousnutí. Tak takhle chutná kobří jed. A je sakra silnej. A o tom tahle auta jsou. Divoká, brutální, krásná a charismatická. Je dobře, že jsou.  

Tímto vzdávám hold Carrollu Shelbymu a všem konstruktérům, kteří se kdy podíleli na vývoji těchto aut a přidávám pár fotek a videií, která snad lépe vystihnou to, co jsem se tady pokoušel vyjádřit slovy.

 

 

 

Napsal:

Knightrider

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Ford Mustang

Toto je článek o modelu Ford Mustang

Fakta a mýty o amerických autech a nejen Fordech

Neustále se setkávám s různými "odborníky" na americká auta a to i tady u nás ve Ford clubu, a proto už mi to nedalo a rozhodl jsem se osvětlit pár věcí na toto téma. Článek je sice dlouhý, ale přesto doufám, že se najde pár lidí, kteří mu budou věnovat čas a se zájmem si ho přečtou až do konce. Jsem nadšencem do amerických automobilů již více než 20 let, ve spoustě z nich jsem se svezl nebo je i ...

Ford Mustang Shelby GT500: 659 koní, 322 km/h

Ford na autosalonu v Los Angeles představil kromě faceliftu modelové řady Mustang také její vrcholné provedení s tradičním označením Shelby GT500. Osmiválcový 5,8litrový motor posílá na zadní kola 659 koní a 813 Nm točivého momentu.

Ford Mustang je mezi americkými sporťáky pojem. Nejvýkonnější verze s tradičním označením Shelby GT500 dostala pro modelový rok 2013 (prodávat se ale bude příští rok)...

Ford Mustang Cobra Jet 2012

V duchu vítězství

I nový Mustang Cobra Jet se nese v původním dědictví výkonu a vítězství, která ho po dlouhá roky provázely. Již v roce 2008 byla Fordem představena výroční verze Cobra Jet, která se ihned stala legendou. V roce 2010 ji pak následovala další verze, vystavěná na platformě Mustangu z roku 2010. Nejnovější Cobra Jet 2012 pokračuje ve slavné tradici a jistě se zapíše do historie závo...

Ford Mustang Shelby GT640

Vytuněná hvězda

Mustang Shelby GT500 se rychle stal hvězdou a proto německá tuningová společnost Geiger Cars přišla s balíčkem, díky kterému se zrodil „Zlatý had“ Mustang Shelby GT640. Pomalu si připravte sumu 89 000 dolarů, chcete – li 126 000 dolarů, jistě se Vám vůz zalíbí a budete ho chtít doma.

Motor

Pod kapotou automobilu je ukryt 5, 4 – litrový V8 motor o výkonu 550 koňských sil, který s...

Eleanor je zpátky!!

Tohle není nějaká v garáži zpatlaná rachotina, ale úpně nový Mustang GT500 z dílen Classic Recreations. Na přání vám ho hodí až před barák. Výkon: 770 koní.

O filmu 60 sekund si můžeme myslet své, ale jedno se musí nechat. Jeho hlavní hrdinka je vážně sexy. Ne, Angelina Jolie to není - tady jde o Eleanor. Shelby Mustang GT500, který Nicolas Cage prohání skrz město, vodní kanály a doky. Jo, a taky...

Ford Mustang Convertible ´65_

Jednoduchý součet (1945 + 18 = 1963) vedl k jednomu z největších úspěchů v poválečné historii amerického automobilového průmyslu.V roce 1960 se Lee Iacocca dostal, coby president, ke špičce Firmy Ford. Pomocí tohoto jednoduchého vzorce zjistil, že děti velkého poválečného babyboomu dosáhly v &...

Mustang pro tajný závod

Saleen S281 není s výkonem 550 koní zrovna pomalý. Tajní závodníci však chtějí víc...

Vždycky když se za velkou louží koná nějaký větší autosalon, dramaticky se zvýší četnost výskytu různě upravených Mustangů na našich stránkách. Tenhle je ale výjimečný.

Jeho celý název zní Saleen S281 Extreme Mustang Ultimate Bad Boy Edition. Vznikne v počtu pouhých pětadvaceti kusů a je určen pro slavný „tajný...


Články