Články


10 největších mýtů okolo zimních pneumatik

73 komentářů 2013-11-17 Přečteno: 4 491x

Omyly a nepravdy provázejí přezouvání na zimní pneumatiky. Švýcarský autoklub TCS je uvádí na pravou míru.

1. Lepší pneumatiky patří na přední kola, obzvláště u předního pohonu.

Špatně. Pneumatiky s lepším vzorkem mají kvůli bezpečnosti zamířit na zadní kola. Díky tomu je zaručena lepší přilnavost kol zadní nápravy. Zabrání se vybočení zádě v hraniční situaci.

O tomto by se dalo dlouho debatovat. Je to zažrané od doby co tu byli Š100,120,Rapid atd. Lepší vzorek patří na hnanou nápravu bez debat !!! Váš názor ? 

2. Zimní pneumatiky je dobré dojíždět v létě.

Opět špatně. Zimní pneumatiky se vyrábějí z jiné směsi než letní a neobstojí při různých meteorologických podmínkách panujících v létě. Testy švýcarského autoklubu TCS ukázaly, že zimní obutí potřebuje v létě při zastavení z rychlosti 100 km/h až o 20 metrů delší brzdnou dráhu.

Moderní zimní pneu má kolikrát více odvodových kanálků než letní. Můj názor. Na nehnané s opatrností OK. Váš názor ? 

 3. Zimní pneumatiky jsou povinné.

Ani to neplatí. Také českým řidičům zákony zimní pneumatiky nenařizují. Avšak když panuje zimní počasí, je jejich použití od 1. listopadu nutností.(Kdy je v Česku nutné použít zimní pneumatiky?)

Tady se názory na použití pneu liší, ale !!! Počasí je v ČR dost nepředvídatelné. Stavíte se v prodejním centrum, strávíte tam 3 hodiny a najednou je auto pod sněhovou čepicí. S letním pneu dost o papulu . Váš názor ? 

4. S přezutím se vyplatí počkat na první sníh.

Špatně. Čím dříve řidič přezuje, tím méně jej překvapí ranní mrazíky nebo první sníh na horách. V německy mluvících zemích doporučují řidičům používat zimní obutí od října do Velikonoc

Je to na každém, zda "počká". Kdo nemá zimní na "plechu" , měl by volit pneuservis s předstihem. Ti co mají sadu na zimu, nečekat na první sníh ! Váš názor ? 

5. Ideálním kompromisem jsou celoroční pneumatiky.

Kdepak. Jde jen o kompromisní řešení. Celoroční pneumatiky zaostávají podle testů TCS v létě i v zimě za sezonním obutím. Navíc se rychleji opotřebují a zvyšují spotřebu paliva.

Osobně bych to dal maximálně na nějaký off-road či dodávku. Pneu TOP kvality je drahé a na hory nevyhovující. Celoroční pneu na osobní vůz je prostě drahá investice ! . Váš názor ? 

6. Nejlepší jsou nejdražší pláště.

Připlácet je někdy zbytečné. Srovnávací testy zimních pneumatik to potvrdily už několikrát. Vybírat je lepší podle výsledků nezávislých testů.

Tento bod je takový šalamounský. To co dobře funguje na Fiestě, nefunguje optimálně na Mondeu. Rozhoduje i šíře pneu. Čím užší, tím lepší trakce ovšem s tím, že pneu nedrží stopu. Čím širší pneu, menší trakce, ale lépe drží směr. ono to je i o místech, kde dotičný řidič jezdí. Na dálnici se doporučuje v zimě širší pneu. Do hor užší pneu. Váš názor ? 

7. Zimní pneumatiky jsou přínosem hlavně na sněhu.

Určitě ne. Zimní obutí přináší ve srovnání s letními pneumatikami více bezpečí také na mokré zimní silnici, při velmi nízkých teplotách na suchu a na ledu.

Moderní zimní pneu je stavěné do všech extrémů. Díky jiným tech. postupem  výroby oproti letním pneu je zimní pneu v mrazu "měkká" ( v létě ji sjedete více než letní) .  Dále tu je schopnost zim. pneu tzv, samočištění. Váš názor ? 

8. Dvě zimní pneumatiky na předních kolech stačí.

V žádném případě. Správné obutí je dokonce důležitější u zadních kol, protože má lví podíl na stabilitě autě. 

No nevím. Dle mého má být zimní pneu na všech 4 kolech. V horských oblastech je jasně danné cedulí zimní pneu. A tou myslí na všech nápravách !!! Váš názor ? 

9. Nevadí, když je na každém kole jiná pneumatika.

Špatně. Je důležité alespoň na každou nápravu montovat pneumatiky se stejným typem vzorku a s podobnou hloubkou dezénu. Při použití různých pneumatiky nepomohou ani sebelepší elektronické systémy.

Vše je dá se říci v odpovědi  . Váš názor ? 

10. Nákup na internetu je vždy výhodnější.

Neplatí to vždy. Nezapomeňte, že při objednání v e-shopu často připlácíte za doručení. Další výdaje představuje přezutí kol a jejich vyvážení. Některé pneuservisy poskytují při nákupu pneumatiky slevu na montáž, uskladnění a také se nemusíte starat o likvidaci vysloužilých gum.

Tak tento poslední bod je velmi úsměvný. Když nakupuji, nakupuji rozumně a s přehledem . Takže hledám dlouho, ale najdu a i s dopravou ušetřím. Kdo nezná, doporučuji Heureka.cz. Váš názor ? 

Byl bych rád, kdyby jste reagovali a psali i body 1 -10 

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
10 největších mýtů okolo zimních pneumatik 73 vaman fahrer
2 let, 9 měsíců 10 největších mýtů okolo zimních pneumatik

Foto galerie


Články